Bilgi Kutusu

Piyano Çalarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta

Bu içeriğimizde piyano çalarken hem daha çok keyif alacak hem de bu sürede daha hızlı ilerlemeniz adına piyano çalarken dikkat edilmesi gereken 5 püf noktadan bahsedeceğiz.

Öncelikle Kaya Sanat Akademi sitesine girip bu blogu okuduğunuz içinde ayrıca teşekkür ederiz. İzmir piyano kursu olarak arattığınızda sizlere kurs alırken yardımcı olacak en temel bilgileri vermek istiyoruz.

Piyanoda Doğru Oturuş Sizleri Bir Sıfır Önde Başlatacaktır

Piyanoda Doğru Oturuş Sizleri Bir Sıfır Önde BaşlatacaktırPiyano çalarken doğru şekilde oturmak el açınızı ve piyanoda basacağınız sesleri çok etkiler. Piyanonun tam karşısında dik bir şekilde oturmak kambur durmamak ilk dikkat edeceğimiz durumlar olacaktır. Piyano da duruşu genel olarak dik oturun diyerek geçiştirirler. Fakat bakış açınızı değiştirmek istiyoruz. Piyano çalarken vucudunuzun duruşu ellerinize ellerinizin duruşu ise parmaklara yansır.

Piyano Notasını Okuyarak 5 Kat Daha Hızlı İlerleyin!

Piyano Notasını Okuyarak 5 Kat Daha Hızlı İlerleyin

Sadece İzmir piyano kursu olarak değil tüm Dünya’da piyano çalmak için öncelikle piyano notasına ve ne çalacağınıza hakim olmanız gerekecektir. Bu durumda sizler piyano kursuna başladığınız da ortalama 1 yılda öğreneceğiniz piyano çalımını sadece ezbere veya notaların altına yazılan bilgi ile 2 seneye çıkaracaksınız.

Nota demek rota demek!

İnternetten bir şarkı duyup çalmak için sizlere gerekecek olan doğru nota yeri ve doğru nota bilgisi ile piyano çalımını gerçekleştirmektir.

Yeteneğinize Değil, Çalışma Disiplininize Güvenmelisiniz!

Yeteneğinize Değil Çalışma Disiplininize Güvenmelisiniz!

İzmir de piyano kursu veya piyano dersi için bizlerle iletişime geçen bir çok arkadaşımız bizlere yeteneğim var mı bilmiyorum çalabilir miyim bilmiyorum diyerek aslında bu işin sadece yetenekten ibaret olduğunu düşünüyorlar. Halbuki enstrüman çalmak % 70 çalışmak ve pratik yapmaktan geçiyor.

Hem yetişkin piyano kursu hemde çocuk piyano kurslarında nasıl piyano çalabilirim diye soracak olacaksanız ortalama günde 25 dakika piyano çalışarak herkes piyano çalabilir. Bu konuda farkında iseniz yetenekten bahsetmiyoruz. Yetenek daha hızlı öğrenmenizi sağlar. Fakat sadece yetenek sizlere piyano çaldırmaz.

Piyanonun Üzerinde Ellerinizi Rahat Bırakmalısınız!

Piyano çalarken ellerimizi rahat bırakmak çok önemlidir. Çünkü bizim işimiz ezgiyi duygulu ve doğru zamanda çalmaktır. Bunun için ellerimizin pratik ve hızlı hareket ediyor olması lazım. Pratik ve hızlı hareket etmek için kolumuzu vucudumuzu ve parmaklarınızı sıkmamaya çalışmalısınız. Aslında bu hemen olacak bir şey değildir.

Notaları pratik yaparken piyano çalışmalarınızda özellikle gam çalışarak bu problemi çok kolay aşabileceksiniz. Önce 10 dakika piyano üzerinde gam yaparak ellerinizi ısındırıp sonrasında ise eserlerinizi çalmaya çalışırsanız çok rahat edeceksiniz. Bizlere inanın 🙂

Piyanonun Klavyesini Tanıyor Musunuz? Bu Sizin İçin Çok Önemli!

Piyano çalarken sadece sizlere gösterilen oturuş pozisyonunda ki ellerinizi koyduğunuz yer değil genel olarak piyano klavyesi üzerinde hangi tuş hangi nota kavramına hakim olmanız sizleri çok hızlı şekilde İzmir de piyano kursu aşamasında kursu sürecinizi kısaltacaktır. Hızlı şekilde sevdiğiniz eserleri daha pratik ve daha profesyonel şekilde çalabileceğinizi söyleyebiliriz.

Örneğin piyano tuşları üzerinde neyi nasıl yapacağınızı görebilirseniz, Game Of Thronese veya Pirates Of The Caribbean gibi hız ve zorluk gerektiren eserleri rahatça çalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu