Bilgi KutusuModa

Valize Çok Eşya Sığdırma Yöntemleri

Seyahat etmek birçok insanın en büyük tutkusundan bir tanesidir. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek her insana iyi gelir. Seyahat günü yaklaştıkça heyecan artar ve valiz hazırlama zamanı da çoktan gelmiş olur. Yanınıza alacağınız valiz ve eşyaları belirledikten sonra eşyaları valize çok iyi sığdırmak gerekir. Birçok kişi bu aşamada valize çok eşya sığdırma yöntemleri ile baş başa kalır. Çok eşyanız varsa birtakım tüyolara da ihtiyacınız olacaktır.

Valize Çok Eşya Sığdırma Yöntemleri
Valize Çok Eşya Sığdırma Yöntemleri

Kolay Valiz Yerleştirme Nasıl Olur?

İlk olarak doğru boyutta valiz seçmek işinizin ilk adımınız olmalıdır. Seçtiğiniz ve götüreceğiniz eşyaların hepsini bir yerde toplamalısınız. Böylelikle sizin doğru valizi seçmenize yardımcı olur. Uçak ile seyahat edecekseniz taşınacak azami ağırlığa özen göstermelisiniz. Valizin alt kısmına çorap ve yedek ayakkabıları yerleştirebilirsiniz.

Seyahat ütünüz varsa bunu da bavulun alt kısmına yerleştirmeniz daha doğru olacaktır. Kişisel bakım ürünlerinizi bavulun altında kalan yerlere veya boşluklara küçük çantası ile beraber yerleştirmeniz önemlidir. Eşofman, kazak gibi fazla kırışmayan giysileri valizin boşluklarına koyabilirsiniz. Katlanabilir askı alabilirsiniz böylelikle gideceğiniz yerlerde kıyafetlerinizi düzenli tutmak avantaj sağlayacaktır.

Valiz yerleştirme kuralı olarak çok fazla yer kaplayan kaban veya çizme eşyalarını yanınıza almalısınız. Valizin içerisine değerli eşyalarınızı koymayın varsa böyle değerli eşyalarınız yanınızda taşımanız önemlidir. Valizinizin size ait olduğunu belirten etiket mutlaka olmalıdır ve görünür bir yerde yer almalıdır. Valizinizin ceplerine kirli çamaşırlar için bir poşet koyabilirsiniz. Kişisel eşyalar unutulduğu için bunları küçük bir çanta içinde toplu halde taşıyabilirsiniz.

Valizinize Gereksiz Eşyaları Koymaktan Kaçının

Birçok insan seyahat ederken şunu giyerim bunu kullanırım diyerek valizini gereksiz birçok eşyalarla doldurur. Gideceğiniz yerin hava durumuna bakıp ve kaç gün kalacağınızı belirlediyseniz gün gün kombinlerinizi oluşturabilirsiniz. Her güne giyeceğiniz kıyafetler belli olursa yanınıza gerekli eşyalar alırsınız ve fazla eşya taşımaktan kaçınırsınız. Seyahatte ne giyeceğim sorusunu da düşünmek zorunda kalmazsınız. Gereksiz olarak düşündüğünüz kıyafet ve eşyaları bir kenara bırakın, sadece ihtiyacınız olan eşyaları valizinize yerleştirin. Böylelikle seyahat ederken çok rahat olabilirsiniz.

Fazla Yer kaplayan Eşyaları Yanınıza Almayın

Yanınıza alacağınız eşyaların bir kısmı çok fazla yer kaplıyorsa ve o eşyalara çok fazla ihtiyacınız yoksa valizinize almayın. Yanınıza alacağınız güzel bir kaban çok fazla yer kaplıyorsa valizinize koymayın. O kabanın yerine aynı şekilde sıcak tutacak ve daha az yer kaplayacak bir montunuzu alabilirsiniz. Kışlık kıyafetler, çizmeler veya aksesuarlar valizde daha çok yer kaplar. Eğer bu eşyalara seyahatte ihtiyacınız varsa valizinize koymayıp üstünüze giyebilirsiniz. Böylelikle valizinizdeki yeri daha güzel değerlendirebilirsiniz.

Bez Torbalardan Faydalanın

Eşyalarınızı düzenli yerleştirmek yer tasarrufu sağlayan yöntemlerden birisidir. Küçük yer kaplayan eşyalarınızı bez torbalara yerleştirebilirsiniz. İç çamaşırlarınız, çoraplarınız, aksesuarlarınız, şarj aletleriniz için farklı bez torbalar kullanabilirsiniz. Küçük eşyalar fazla olduğunda çok yer kaplar fakat düzenli bir şekilde valize yerleştirdiğinizde bu sorunu yaşamazsınız.

Küçük yer kaplayan eşyalarınızı bez torbalara yerleştirdiğinizde farkı göreceksiniz. Bu bez torbaları kirli kıyafetlerinizi koymak için de kullanabilirsiniz. Seyahat esnasında kıyafetleriniz lekelenebilir, bu kıyafetlerinizin diğer eşyalarınız ile temas etmesini istemiyorsanız bez torbaları hemen kullanabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi Rulo Tekniği İle Katlayın

Son günlerde rulo yaparak kıyafet katlamayı duymuşsunuzdur. Bu yöntem dolap ve çekmece düzenlemelerinde kullanılır. Son zamanlarda valiz hazırlamada da kullanılan bir yöntem olmuştur. İlk olarak istediğiniz bir kıyafeti düz zemine yerleştirip rulo şeklinde sarın, rulo şeklini hemen alacaktır.

Bu yöntem çok fazla kullanılır. Rulo katlama tekniğiyle kıyafetlerinizi üst üste olacak şekilde koymadığınız için eşyalarınıza yukarıdan bakabilirsiniz. Bu yöntemle normalin iki katında eşyanızı valize sığdırabilirsiniz. Bu tekniği bir kere kullandıktan sonra hep kullanmak isteyeceksiniz.

Küçük Eşyaları Büyük Eşyaların İçine Yerleştirin

Yanınıza çok fazla çanta veya ayakkabı alacaksanız yer tasarrufu için bez torba kullanmayabilirsiniz. Bunun yerine küçük eşyalarınızı paketleyerek ayakkabı veya çantalarınızın içerisine yerleştirebilirsiniz. Bu iki yöntem de işe yarar fakat yanınızda çok ayakkabı veya çanta varsa bu yöntem daha etkili olacaktır.

Çoraplarınızı ayakkabılarınızın içerisine yerleştirebilirsiniz. Kulaklık, şarj aleti, toka gibi ürünlerinizi çantalarınızın içerisine koyabilirsiniz. Çantalarınızın boyutları birbirinden farklıysa küçük çantalarınızı büyük çantalarınızın içerisine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle küçük eşyalardan kurtulursunuz ve kayboldu derdine düşmezsiniz.

Seyahat Boyu Bakım Ürünlerini Tercih Edin

Bakım ürünleriniz çok fazla yer kaplıyorsa ilk olarak eleme yapmalısınız. Aynı etkiye sahip olan ürünleri iki kere valize koymayın. Her kategoriden bir ürün alın. Saç, el, vücut ve yüz için bir ürün almaya gayret gösterin. Böylelikle az ürün ile bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bakım ürünlerinin seyahat boyları bulunmaktadır. Seyahat ederken bu ürünleri tercih ederek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Birçok seyahat boyu ürünleri uzun süre kullanılabilir bu sebeple uzun bir seyahate gitseniz bile bu ürünler sizin için yeterli olacaktır. Seyahatin sonunda ürünlerinizi bitirebilirsiniz böylelikle dönüşte fazladan ürün taşımazsınız. Seyahatte yeni aldığınız ürünler varsa onlar içinde yer açmış olursunuz. Çok kısa süreli seyahatler için tester ürünlerini kullanabilirsiniz. Bazı markaların bu ürünleri birkaç gün kullanıma uygundur.

Valize Çok Eşya Sığdırma Yöntemleri
Valize Çok Eşya Sığdırma Yöntemleri

Dolap İçi Düzenleyiciler Kullanın

Dolap içinde kullanılmak için üretilen kumaş düzenleyiciler valiz içinde uygundur. Özellikle ince ürünler için çorap düzenleyicilerini sıklıkla kullanabilirsiniz. Kıyafetlerinizi rulo yapma tekniğiyle bu düzenleyicilere güzelce yerleştirebilirsiniz. Düzenleyicilerin yüksekliği çok uzun değildir bu sayede iki tanesini üst üste koyabilirsiniz. Valizin altına düzenleyiciye sığmayan eşyaları yerleştirip, üst kısma ise düzenleyiciyi koyabilirsiniz.

Kozmetik Ürünleri Nasıl Yerleştirilmelidir?

Makyaj malzemeleriniz valiz içinde kırılabilir bu yüzden bu ürünlerinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Yanınızda taşımak istemiyorsanız far, allık gibi kapaklı ürünlerinizin içerisine bir tane makyaj pamuğu yerleştirebilirsiniz. Bakım ürünleriniz akabilir bu durum ile karşı karşıya kalmamak için streç film kullanabilirsiniz. Ürününüzde yer alan kapağı açıp, streç film yerleştirdiğiniz zaman ürünleriniz akmaz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu