Tarih

Tarihteki En İyi 10 Komutan

Tarihte birçok komutan öne çıkmıştır. Ancak bu komutanlar arasında bazıları daha fazla konuşulmaktadır. Hatta komutanlıkları günümüzde bile örnek alınmaktadır. Bu komutanlar yapmış oldukları stratejiler ile tanınmaktadır. Orduları mükemmel şekilde yönetmeleri, onları tarihin mükemmelleri arasında bulundurmuştur. Peki, tarihteki en iyi 10 komutan kimdir? Tarihte 10’dan fazla iyi komutan vardır. Bu komutanları ayırt etmek doğru değildir. Çünkü her biri kendi döneminin en iyisi olmayı başarmıştır.

Tarihteki En İyi 10 Komutan
Tarihteki En İyi 10 Komutan

Mustafa Kemal Atatürk

Tarihteki en iyi 10 komutan arasında yer alan Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin kurtarıcısı olarak kabul edilmektedir. En iyi komutan denildiğinde akla ilk gelen isimlerdendir. 1881 senesinde doğan Mustafa Kemal Atatürk, diplomasi ve askeri alanda yapmış olduğu başarılarıyla tanınmaktadır.

Siyasi alandaki önderliği sadece Türkiye’de değil tüm dünya ülkelerinde bilinmektedir. Hatta Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alan birçok ünlü komutan bulunmaktadır. Yakın tarihte böyle bir komutanın var olması, ülkemizin gururlanmasına sebep olmaktadır. Kurtarıcı ulu önder Atatürk, özellikle de milli duyguların tetiklenmesinde büyük rol oynamıştır.

Halid Bin Velid

Peygamber efendimiz dönemine damga vuran bir komutan olan Halid Bin Velid, Arap kökenlidir. Çok iyi bir yönetme gücüne sahip olan Halid Bin Velid, savaşlarda yapmış olduğu üstün başarılar ile tanınmaktadır. Peygamber efendimiz, Halid Bin Velid’in ne derece güçlü bir komutan olduğunu vurgulamak için ona ”Seyfullah” unvanını vermiştir. Seyfullah, ”Allah’ın kılıcı” anlamına gelmektedir. Halid Bin Velid’in doğum tarihi net bir şekilde bilinmemektedir.

Selâhaddin Eyyubi

Özellikle de Haçlı orduları yaptığı savaşlarla tanınan Selâhaddin Eyyubi, bu savaşlardan büyük başarılar elde etmiştir. İslam dinini savunan en büyük komutanlardan biri olarak tanınır. 1137 senesinde dünyaya gelen ünlü komutan, İslam dini ne gerektiriyorsa ona uygun şekilde hareket etmeye gayret etmiştir. Adaletli ve merhametli bir komutan olmasından dolayı savaş esirlerine bile iyi davranmıştır. Onun bu iyiliği ise yüzyıllardır dilden dile dolanmıştır.

Napolyon Bonapart

1769 senesinde dünyaya gelen Napolyon Bonapart, tarihteki en iyi 10 komutan arasında yer almaktadır. Liderlerin özellikle örnek aldığı Napolyon, üstün bir komutan olarak kabul edilmektedir. Çok iyi bir eğitim alan Napolyon, bu eğitimini askeri ve siyasi alanlarda kullanmayı çok iyi bilmiştir. Napolyon denildiğinde akla ilk olarak İngiltere gelmektedir. Çünkü Napolyon’un hayali İngiltere’yi almaktı. Ancak bu hayalini gerçekleştiremeden hayata gözlerini yummuştur. Ama yapmış olduğu girişimler sayesinde ne kadar başarılı bir komutan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Jül Sezar

Roma’nın en fazla konuşulan komutanlarından biri olan Jül Sezar, Roma’nın imparatorluk haline gelmesine büyük katkı sağlamıştır. Askeri konuda çok ama çok iyi bir yeteneğe sahiptir. Askeri alandaki başarılarının yanı sıra siyaset dünyasında da önemli adımlar atmıştır. Bu adımlar sayesinde Roma’nın en beğenilen komutanı olmuştur. ”Yorumlar” adı verilen kitabı, Sezar hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Hannibal Barca

Hem bir general hem de politikacı olarak görev yapan Hannibal Barca, Sami ırkındandır. Askeri konuda çok üstün bir zekaya sahiptir. Bu zekası sayesinde savaşlarda çok az başarılı olmuştur. Stratejileri sayesinde düşmanını alt etmeyi başaran Hannibal Barca, yaşadığı dönemin en iyi generalidir. Hannibal Barca, stratejinin babasıdır. Tarihçiler, Hannibal Barca’nın kendine hayran bırakan bir komutan olduğunu açıklamışlardır. Milattan önce komutanlık yapan Barca, tarihteki en iyi 10 komutandan biridir.

Tarihteki En İyi 10 Komutan
Tarihteki En İyi 10 Komutan

Fatih Sultan Mehmet

İstanbul’un fethi ile dünyayı sarsan Fatih Sultan Mehmet, en iyi 10 komutan arasındadır. Osmanlı Devleti padişahı olan Fatih Sultan Mehmet, çok erken yaşta tahta çıkmış ve devletin idaresini ele almıştır. Tahta çıkar çıkmaz gözünü Bizans İmparatorluğu’nun sınırları içinde olan İstanbul’a çevirmiştir. Kendini ve ordusunu İstanbul’u fethetme amacıyla hazırlamıştır. İstanbul, o dönemlerde fethedilmesi oldukça imkansız bir yerdi.

Çünkü şehrin etrafı surlarla çevrili idi. O dönemlerde bu surları yıkacak kadar güçlü bir ordu yoktu. Ancak Fatih Sultan Mehmet, yaptığı stratejiler sayesinde İstanbul’u fethetmeyi başardı. Bu fetihten sonra tüm dünya devletlerini kendine hayran bırakmayı başardı. Özellikle de genç yaşta böyle bir fethe imza atması, Fatih Sultan Mehmet’in ne kadar üstün bir komutan olduğunun kanıtıdır.

Timur

Timur Devleti kurucusu olarak tanınan Timur, tarihteki en iyi 10 komutan arasında bulunuyor. Türk İslam Dünyası açısından büyük bir devlet olarak kabul edilmesi, Timur’u Osmanlı Devleti ile karşı karşıya getirmiştir. Bu nedenden dolayı Osmanlı Devleti ile Timur Devleti arasında Ankara Savaşı yapılmıştır. Bu savaştan yenilgi ile çıkan Osmanlı, fetret devrine girmiştir. 1336 senesinde doğan Timur, ne kadar başarılı bir komutan olduğunu herkese göstermeyi başarmıştır.

Büyük İskender

İlk fatih olarak bilinen Büyük İskender, 20 yaşına geldiğinde tahta çıkmıştır. Yunanistan’a doğduğu düşünülen Büyük İskender, günümüzde bile merak edilen büyük bir komutandır. Tarihteki en iyi 10 komutandan olan Büyük İskender, hayattaki tek hedefinin toprak fethetme olduğunu söylemiştir. Büyük İskender, karşısına çıkan birçok orduyu mağlup etmeyi başarmıştır.

Cengiz Han

Yaşamı boyunca katıldığı hiçbir savaşı kaybetmemesi ile tanınan Cengiz Han, Moğol imparatorudur. Hedef belirlediği her toprağı tozu dumana katarak sınırlarına katmıştır. Cengiz Han’ın ordusu, o dönemlerde çok fazla donanımlıydı. Bu donanım, diğer devletlerin ordusunda bulunmamaktaydı. Bu nedenle Cengiz Han denildiği zaman akla donanımlı ordusu gelmektedir.

Diğer Büyük Komutanlar

Tarihteki en iyi 10 komutanın ismi yukarıda verilmiştir. Ancak bu komutanlar dışında da başarılı olan başka komutanlar da vardır.

Bu komutanların isimleri şunlardır:

  • Konstantin Rokossovsky
  • Mikhail Kutuzov
  • Alexander Suvorov
  • Prusya Frederick II

Gibi komutanlar da başarılarını her tarafta kanıtlamışlardır. Bu komutanların her biri dönemlerinde üstün bir askeri potansiyele sahiptirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu