Yemek

Tencerede Sufle Tarifi

Sufle, Fransız mutfağından Türk mutfağına uzanan lezzetli bir tatlıdır. Özellikle çikolata severlerin vazgeçilmez tatları arasında yer alıyor. Süngerimsi bir kek içerisinde yumuşacık, akışkan kıvamı ile damakları şenlendiriyor. Genellikle pastane veya tatlıcılarda sunulan bu eşsiz lezzeti evde yapmak da mümkün. Tencerede sufle tarifi ile evde pratik bir şekilde tatlı yapabilirsiniz.

Tencerede Sufle Tarifi
Tencerede Sufle Tarifi

Tencerede Sufle

Porsiyonluk yapılabildiği için tencerede sufle tarifi büyük ilgi görüyor. Çat kapı gelen misafire, kahvenin yanına ya da tatlı krizlerine çözüm olan bu lezzeti sevmeyen yoktur. Üstelik tencerede yapılabilmesi büyük konfor sağlıyor. Klasik sufle tarifinde kalıp çikolatalar kullanılırken tencerede sufle yaparken sürülebilir sütlü çikolata kullanabilirsiniz. Her porsiyon için 1 tatlı kaşığı sürülebilir çikolata yeterli olacaktır.

Tencerede Sufle Nasıl Yapılır?

Sufle, özel kaplarda porsiyonluk olarak yapılan bir tatlıdır. Güveç kapları, Türk kahvesi fincanları, neskafe fincanları, porselen kaseler veya çeşitli kaplarla evde sufle yapılabiliyor. Üstelik sadece fırında değil ocakta, tencere içerisinde de sufle yapmak mümkün. Lezzetli, tam kıvamında ve keyifli bir tencerede sufle için malzeme listesine ve püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor.

Tencerede Sufle Yapımı

Sufle eğer tencerede yapılacaksa geniş fakat derin olmayan tencereler tercih edilmelidir. Ayrıca sufle kabı olarak kesinlikle ısıya dayanıklı kaplar kullanılmalıdır. Porselen kaseler, toprak kaseler ve fincanlar genellikle bu iş için idealdir. Kek harcına benzeyen akışkan bir harç hazırlanır ve kaplara bölünür. Kaplar tencereye dizilir ve birlikte pişirilir. Tencerede porsiyonluk sufleler dakikalar içerisinde servise hazır hale gelir. Tencerede sufle yaparken temiz bir mutfak havlusuna da ihtiyacınız olacaktır.

Tencerede Gerçek Sufle Tarifi

Ansızın gelişen tatlı krizleri için muhteşem bir atıştırmalık olan suflenin gerçek tarifi biraz zahmetlidir. Vazgeçilmez bir lezzet olan suflenin kalorisi de diğer tatlılara göre biraz yüksektir. Her şeye rağmen lezzetli ve gerçek bir sufle tarifi için hem hazırlık hem de pişirme süresine ihtiyacınız olacaktır. Malzemeleri kaliteli tercih ederseniz sonucun daha da muhteşem olacağını görebilirsiniz. Yoğun çikolata aroması istiyorsanız parça çikolatayı fazla kullanabilirsiniz. Hatta gerçek tencerede sufle tarifi için bitter çikolatayı benmari usulü ile eritip doğrudan harcın içerisinde kullanabilirsiniz.

Tencerede Sufle Tarifi Malzemeleri

Tencerede sufle tarifi için kullanılacak malzemelerin oda ısısında olması gerekiyor. Ayrıca doğal malzemeler tercih ederseniz en lezzetli sufleyi yapabilirsiniz.

Tencerede sufle tarifi için malzemeler şu şekildedir;

 • 2 adet yumurta
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı süt veya yarım paket krema
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 2 çay bardağı un
 • Parça çikolata (Tercihen sütlü veya bitter olabilir)
 • Pudra şekeri
 • Kapları yağlamak için katı yağ

Sufle sıcak tüketilen bir tatlıdır. Bu yüzden servis yapmadan hemen önce pişirmek gerekiyor. Evde misafir ağırlayacaksanız buna dikkat etmelisiniz. Kek harcını önceden hazırlayıp pişireceğiniz zaman kaplara bölmeniz daha pratik olacaktır. Karışım oda ısısında 1-2 saat bekletilebilir.

Tencerede Pratik Sufle Tarifi

İlk olarak karıştırma kabına yumurta ve şeker eklenir. Toz şeker eriyene kadar karıştırılır. Daha sonra sıvı yağ ve süt eklenir. Kakao, kabartma tozu ve vanilya da eklendikten sonra azar azar un eklenir. Unu kontrollü eklemekte yarar var. Kullanılan malzemelerin kalitesine göre daha az veya daha çok un kullanmak gerekebilir. Kıvamı akışkan olmalıdır. Daha sonra sufle kapları katı yağ ile yağlanır. Kapların yarısına gelecek kadar harç koyulur. Bu aşamada kabarma payı hesaplanmalıdır. Harç tüm kaplara paylaştırıldıktan sonra her kabın ortasına 1 parça çikolata bastırılır. Hazırlanan sufleler tencerede pişirilir.

Tencerede Sufle Nasıl Pişirilir?

Sufleyi pişirmeye başlamadan önce tencereye kapların yarısına gelecek kadar su koyulur ve kaynaması sağlanır. Su fokurdamaya başladıktan sonra kaplar dikkatlice tencereye yerleştirilir. Eğer su fazla olursa kaynarken sıçrar ve suflelerin içerisine girebilir. Bu suflenin hem tadını hem de görüntüsünü olumsuz etkiler.

Tüm kaplar yerleştirildikten sonra tencerenin kapağı açık bir şekilde kaynaması sağlanır. Daha sonra tencerenin kapağı kapatılır ve ocak en kısığa getirilir. Bir süre daha kaynatmaya devam edilir. Bu aşamada buharlaşan su tencerenin kapağından tekrar suflelerin üzerine damlayacaktır. Bunu engellemek için kapağa temiz bir mutfak bezi ya da kağıt havlu sarılmalıdır.

Tencerede Sufle Tarifi
Tencerede Sufle Tarifi

Tencerede Sufle Kaç Dakikada Pişer

Sufle içi akışkan bir kek çeşididir. Bu yüzden pişme süresi de oldukça kısadır. Tencerede sufle yaparken kaynar su kullanmak gerekiyor. İlk kaynatma 3 dakika ve kapak açık şekilde yapılıyor. Daha sonra 7 dakika da kapak kaplı bir şekilde pişirme sağlanıyor. Toplam 10 dakikanın sonunda sufleler hazır oluyor.

Bu süreyi kullanılan malzemelerin kalitesi ve harcın kıvamı da etkilemektedir. Tencerede suflenin pişip pişmediğini anlamak için gözlem yapabilirsiniz. Eğer kekin kenarları sufle kabından ayrılamaya başladıysa pişme idealdir. Ortasının alışkanlığını da damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Tencerede Sufle Nasıl Servis Edilir?

Tencerede pişen sufleler genellikle sufle kabından servisi edilir. Dilerseniz kabı ters çevirmek suretiyle servis tabağına aktarabilirsiniz. Geleneksel olarak sufle üzerine pudra serpiliyor. Fakat pişer pişmez serperseniz kekin sıcaklığıyla şeker eriyecektir. Görsellik açısından suflenin ilk sıcaklığı gittikten sonra pudra şekeri serpilir. Sufleler tencereden çıkarıldıktan 3-5 dakika sonra pudra dökülebilir. Tercihen yanında kaymakla da servis edilebilir.

Tencerede Sufle Kaç Kişilik?

Tencerenin büyüklüğüne göre farklı porsiyonlarda sufle yapmak mümkün. Tabi kullanılan sufle kaplarının boyutu da önemlidir. Örnek vermek gerekirse standart bir karnıyarık tenceresinde 5-6 neskafe fincanında sufle yapılabiliyor. Verilen bu malzemelerden 6 neskafe fincanı sufle çıkıyor. Tercihe göre aynı oranda miktar arttırıp azaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu