Uzmanlardan Yatırım Önerileri

Günümüzde birikimler çok daha önemli bir hale geldi. Zira para kazanmak ve birikim yapmak bir hayli zor. Dolayısıyla birikimler çok önemli. Birikimlerin en doğru şekilde değerlendirilmesi için doğru yatırımların yapılması gerekir. Doğru yatırım araçlarıyla başarılı yatırımlar yapmak ve birikimleri değerlendirmek mümkün. Yatırımcıların uzmanlardan yatırım önerileri almaları ve önce bilgi edinip daha sonra harekete geçmeleri gerekir. Yatırım konusunda yeteri kadar bilgisi olmayanların uzman önerilerini dikkate almaları gerekir.

Birikimlerini değerlendirmek isteyen yeni yatırımcılar ilk olarak bilgi edinerek işe başlamalıdır. Tam anlamıyla bilgi edildikten sonra tecrübe edinilmesi gerekir. Bu da zamanla kazanılır. Bunun için küçük rakamlarla güvenilir yatırım araçları denenmelidir. Güvenilir yatırım araçlarıyla az getiri elde ediliyor olsa da büyük riskler alınmamış olur. Böylece güvenilir yatırımlarla kayıplar yaşamadan doğru adımlar atılmış olur. Yeteri kadar tecrübe edinildikten sonra riski yüksek ancak getirisi de yüksek olan yatırımlar yapılabilir.

Uzmanlardan Yatırım Önerileri
Uzmanlardan Yatırım Önerileri

Hisse Senedi

Yatırım uzmanları en iyi yatırımlardan biri olarak hisse senedini önermektedir. Bir şirkete ortak olmak anlamına gelen hisse senetleri, yatırımcılarına iyi karlar getirebilirler. Bu noktada; yatırımcıların gelişeceğine inandıkları bir firma ya da sektöre yönelmeleri gerekir. Yatırımın başarılı olması bakımından hisse senedi alınacak olan firmanın güvenilirliği çok önemlidir.

Hisse senetlerinde yüksek risk söz konusudur. Ancak; hisse senedi yatırımlarını getirisi de bir hayli yüksektir. Hisse senedinden yüksek karlar elde edilmesinin en önemli koşullarından biri yatırımcının bilgisi ve tecrübesidir. Yatırımcılar öncelikle konu hakkında bilgiler edinmeli ve sabırlı olup tecrübe edinmelidir. Böylelikle yatırımın başarı oranı yükseltilebilir.

Yatırım Fonları

Birikimi olan ancak; bilgisi ve zamanı kısıtlı olan yatırımcılar için ise yatırım fonları önerilmektedir. Uzman kurumlar, bu tip yatırımcılar için yatırım fonlarını oluşturmuştur. Yatırım fonları portföylerinde hazine bonosu bulunur. Hazine bonosu, devlet tahvili ve hisse senedi gibi yatırım araçlarının fiyat değişimine göre hareket ederler. Bu nedenle belli bir değer kaybı yaşamaları mümkün

Devlet Bonoları ve Devlet Tahvilleri

Türkiye Cumhuriyeti Hazine’sinin çıkardığı Hazine bonoları bir yıldan kısa vadeli yatırım araçlarıdır. Devlet tahvilleri ise devlet tarafından çıkarılan bir yıl ya da daha uzun vadeli olan TL ya da döviz cinsinden iç borçlanma senetleridir. Devlet bonoları ve tahviller, dönem sonuna kadar satılmadığında getirisi önceden bilinen güvenilir yatırım araçlarıdır. Tahviller iki çeşittir. Kuponlu ve kuponsuz tahviller olarak yatırımcılara sunulur. Tahviller vadesinden önce alınıp satılabilirler.

Altın

Altın, pek çok kişinin birikimlerini değerlendirmek için tercih ettiği bir yatırım aracıdır. Geçmişten günümüze vazgeçilmeyen bir yatırım aracı olarak bilinmektedir. Uzmanlar altın yatırımının da ideal bir yatırım olduğunu belirtmektedir. Altın, genel olarak huzursuz ortamı seven bir birikim aracı olarak bilinmektedir.

Uzun vadeli bir birikim aracı olan altın, dünyada yaşanmakta olan gelişmelere bağlı olarak etkilenmektedir. Her tasarrufun belli bir yüzdesi altın olabilir. Ancak; tasarrufun tamamının altın yatırımına aktarılması uzmanlarca önerilmez. Altına yatırım yapmak isteyen birikim sahipleri, kendilerine uygun bir banka seçerek o bankaların altın hesabı ve altın yatırım fonlarına yönelebilirler.

Uzmanlardan Yatırım Önerileri
Uzmanlardan Yatırım Önerileri

Döviz

Tüm yabancı ülke paraları döviz olarak adlandırılır. Bilindiği gibi ülkemizde en sık kullanılan döviz ise Amerikan Doları ve Euro’dur. Yatırım uzmanları dövizin riskli bir yatırım aracı olduğunu belirtirler. Ancak; döviz yatırımlarının yüksek riski kadar yüksek getirisi olduğu da unutulmamalıdır. Özellikle yatırımlarında risk sevenler ve riskleri göze alanlar için döviz ideal bir yatırım aracıdır.

Döviz yatırımlarında iyi bir takipçi olmak çok önemli. Geçen yıllarda Lira karşısında Dolar ve Euro önemli bir gelişme kaydetti. Ancak; bu durumun ne kadar süre devam edeceğini kestirmek zordur. Yani bu konuda bir fikir yürütülemez. Bu nedenle; yatırımcıların döviz yatırımlarında dikkatli adımlar atmaları oldukça önemli.

Sanal Paralar

Son zamanlarda en sık tercih edilen yatırım araçları arasında sanal paralar yerini almıştır. Kripto paralar popülerliğini artırarak birçok yatırımcının tercihi olmaktadır. Bitcoin, devlet ya dav her hangi bir kurum tarafından piyasaya sürülen bir sanal para değildir. Bitcoin tamamen internet ortamında büyüyen bir para birimidir. Yükselen değeriyle birlikte yatırımcıların da ilgisini canlı tutmaktadır.

Ödeme aracı olarak ortaya çıkmış olan Bitcoin ile Türkiye’de ödeme yapılabilecek yer sayısı az olan bir para birimidir. Sanal paralarla yapılacak yatırımlarda yatırımcıların aracı firma seçimine çok dikkat etmeleri gerekir. Bunun yanı sıra; Bitcoin ve benzeri sanal paralarla yatırım yapılacaksa büyük rakamlardan uzak durulması önerilir. Bu nedenle; küçük rakamlarla yatırım yapmak çok daha güvenli olacaktır.

Gayrimenkul

Yatırım uzmanlarının yatırımlar konusunda önemle üzerinde durdukları yatırım araçları arasında en eski yatırım aracı gayrimenkullerdir. En sık tercih edilen yatırımlardan biridir. Türkiye’de arsa değerlerinin yükselişi ve emlak piyasası göz önüne alındığında bu yatırımın karlı bir yatırım olacağı bir gerçektir. Her yatırımda ve yatırım aracında olduğu gibi gayrimenkul yatırımları yapılırken de yatırımcıların bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Öncelikle gayrimenkul yani satın alınacak yerin ve gayrimenkulün genel özellikleri bilinmelidir. Söz gelimi; gelecek tarihlerde bu bölgede ne gibi projeler yapılacağı, yerin yıllar içindeki değer artışı, gayrimenkule kolay bir şekilde kiracı bulunup bulunamayacağı gibi her detay üzerinde tek tek durulmalıdır. Zira başarılı bir gayrimenkul yatırımı için bu hususlar çok büyük öneme sahiptir. Bu hususlar yatırımcıya fikir verecektir.

Bu bilgiler ışığında söz konusu gayrimenkule yatırım yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Aksi halde gayrimenkul yatırımı sonrası birçok zorlukla karşı karşıya kalınabilir. İsteyen yatırımcılar konuya dair gayrimenkul danışmanlarından bilgi alınabilir. Bu konuda danışmanlar yatırımcılara rehberlik etmektedir.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu