2.El Araç Fiyatları Neden Durdurulamıyor?

2 yıl önce başlayan korona virüs salgını ve pandemi nedeniyle oluşan hammadde ve işgücü tedarik sorunları ve döviz kurunun da negatif etkisiyle yükselişe geçen ikinci el araç piyasası fiyatları, araç satış piyasasını da doğrudan etkiliyor. Kendisine satılık araç alacak çok sayıda birey henüz daha kullanılmamış sıfır kilometre tarafındaki satış rakamlarını görerek ikinci el araç almaya eğilim gösterince fiyatlar da artan talebin etkisi ile yükselişe geçmektedir.

2.El Araç Fiyatları Neden Durdurulamıyor?
2.El Araç Fiyatları Neden Durdurulamıyor?

İkinci El Araç Almak İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Araç satış sektörü temsilcilerine göre hemen hemen her gün değişen satış fiyatları nedeniyle bugün kendisine ortalama bir kalitede ikinci el araç alacak bir kişinin satın alma için ayırması gereken ortalama bütçe 120 ila 150 bin TL seviyesine çıkmış durumdadır.

Oysaki bu ayrılması gereken bütçe henüz daha 6-7 ay öncesine kadar 60-70 bin Türk Lirası aralığındaydı. Bu basit hesaplamadan da fark edilip anlaşılacağı üzere satış fiyatlarına gelen artış yüzde 80’lere yaklaşmış durumdadır. Bu artışların nedenini ve 2.el araç fiyatları neden durdurulamıyor? Sorusunun cevabını yazımızda detaylandıracağız.

Fiyatlar Manipüle Ediliyor Mu?

Birçok habere göre benzer araçlar da yani aynı marka ve modele ait arabalar üzerinden kurgulanan ve genellikle söz konusu bu arabalara yönelik bilgi ve fotoğraf alışverişinin yapıldığı sosyal medya ve internet forumlarına sızan kötü niyetli kişiler, paylaştıkları mesajlarla ve bildirilerle aracını satışa çıkarmış satış grubu üyelerine araçların satış fiyatlarını artırmaları yönünde eylemsel çağrılar da bulunmaktadır.

Sanal ortamlar da paylaştıkları mesajlarda ve bildiriler de fiyat artışlarının yapılacağı tarihi de veren kötü niyetli kişiler, satış fiyatlarında ki artışların doğru orantılı olması ve araba almak isteyen alıcıların kafasında söz konusu araç markasına ait ortalama bir satış fiyatı oluşması için de yapılacak olan fiyat artışlarını da kendileri belirlemektedir.

Araçların satış fiyatlarını yükseltmek için sosyal medya gruplarında paylaşılan mesajlarda model ve türüne göre değişen artışların genellikle 10 ile 20 bin TL arasında olduğu görülüyor. Böylelikle 2. el araç fiyatları neden durdurulamıyor? Sorusuna cevap verirken fiyat artışlarında yaşanan manipülasyonu da görmüş olmaktayız.

Satış İlanlarına Çıkan Araç Sayısında Gerileme Var Mı?

2021 senesi için hemen hemen her ay ikinci el satış ilanlarına gelen online ortamda binek ve hafif ticari araçların pazarında satış ilanına çıkan araba sayısı 270 bin 911 ile Ekim ayına göre yüzde 17 azalmıştır. Satış ilanlarına çıkan araçların yarısına yakını yani yüzde 42’si satılmıştır.

2021 yılının ilk 9 ayında ikinci el araçların online pazarında tam olarak 2 milyon 731 bin 443 adet tekli ilan görücülere yayınlanırken, online ortam da ilanı yayınlanan satılık araçların yüzde 44’ü satılmıştır. Böylelikle yüksek fiyat seviyelerine rağmen satılığa çıkan araçların hemen hemen yarısına yakın bir oranın satıldığını görmekteyiz.

 

Dizel Araç Piyasası Yükseliyor Mu?

Ülkemiz ikinci el olarak binek araç ve hafif ticari araç pazarı motor tipine göre sınıflandırılarak değerlendirildiğinde Eylül ayında gerçekleşen satışlardan en yüksek payı 70 bin 164 adet satış ve yüzde 61.57 oranında pay ile dizel otomobiller aldı. Satılan dizel motora sahip otomobilleri ise 40 bin 436 adet satış ve yüzde 35,48 pay ile benzinli motora sahip araçlar, 1.265 satış adedi ve yüzde 1,11 pay ile oto gazlı motor seçeneğine sahip otomobiller takip etti. Hibrit motor seçeneğine sahip otomobillerin payı 1.795 adet satışla yüzde 1,58 oranına sahipken elektrikli motora sahip otomobillerin payı da 304 adet satışla yüzde 0,27 olarak belirlendi.

2021 Yılında İkinci El Fiyatları Katlanarak Yükseldi

İnternet üzerinde ki ilanlar derlenerek 28 markanın en çok satan 37 modelinden yaklaşık 37000 adet satış ilanının düzenli olarak fiyat trendleri ve dönemsel değişimleri incelenerek yapılan istatistik verileri içeren pazar analizine göre, Kasım ayında ikinci el binek araç ve hafif ticari araç satış pazarında bir önceki ayın verileri dikkate alındığında ortalama olarak yüzde 1,6’lık fiyat artışı gözlendi.

İkinci El Araba Fiyatları 2022 Yılında Düşer Mi?

Dünya genelinde virüs salgınının da maddi yansımasıyla bütün tüketim ürünlerinde olduğu gibi satılık araba fiyatları da yükselmeye devam etmektedir. Otomotiv sektörü içerisinde yaşanan akıllı çip krizi, ham madde ve malzeme tedarik sorunları gibi nedenlerle otomobil fiyatları daha fazla yükseleceği öngörülmektedir.

Bununla birlikte araçların satış fiyatlarını arttıran diğer etmenler;

  • Uygulanan yüksek vergi oranları,
  • Sıfır araç fiyatlarının aşırı yükselmesi,
  • Araba satın almanın bir yatırım olarak görülmesi,
  • Fiyatların daha da yükselip satın alınmayacak duruma gelinmesi endişesi,

Diğer yandan lüks ve vip segment araçlardaki yüksek ÖTV de araba satış fiyatlarını zaten yukarıda tutan en büyük etmenlerden biridir. Bu durumda araba satın almak isteyen vatandaşlar 2.El Araç Fiyatları Neden Durdurulamıyor? sorusuna mantıklı yanıtlar ararken, yeni bir araba almak için en uygun fiyat aralığını ve dönemi yakalamak istiyor.

Döviz Kurunda Ki Yükseliş Fiyatları Arttır Mı?

Ülkemiz de uygulanan yüksek yabancı para kurunun da durdurulamayarak sürekli yükselmesi de ve bunun yanı sıra ÖTV oranları da araba fiyatlarının iyiden iyiye artmasına yol açıyor. Vergisiz çıplak araç satış fiyatlarının yükselmesine neden olan bu vergiler ülkemizde sıfır kilometre araba sahibi olmayı zorlaştırırken ikinci el fiyatlarının da yukarı yönlü ivmelenmesine yol açıyor.

2.El Araç Fiyatları Neden Durdurulamıyor?
2.El Araç Fiyatları Neden Durdurulamıyor?

2022 Yılında İkinci El Fiyatları Ne Olur?

Mevcutta saydığımız koşullar arasında 2. el araba fiyatlarının gelecek yıl da artmaya devam etmesi beklenmektedir. Özellikle 2022 yılının Mart ayı döneminde sıfır kilometre yada ikinci el fark etmeksizin araba fiyatlarında ciddi bir artış beklenirken, yeni yılın gelmesi ile birlikte sıfır kilometre otomobil fiyatlarına yapılacak olan fiyat artışlarının ikinci el araç fiyatlarını da arttırarak etkileyeceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu