Teknoloji

İnovasyon Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon son dönemlerde insanların karşısına çıkan kavramlar arasında bulunur. Özellikle işletmelerin yenileme çalışmaları kapsamında bu kavramla karşı karşıya kalmak mümkün olur.

İnovasyon nedir, işletmelerin veya bireylerin var olan hizmetlerinde, ürünlerinde ya da işlerinde yenilik veya değişikliklere denir. Bu yenilik çalışmaları rekabet koşullarına, dünya ve ülke piyasasına uygun olarak yapılır.

Ayrıca bu çalışmalarda hedef kitlenin ilgisinin ürün veya hizmete çekilmesi amaçlanır. İnovasyonun amacı ise ürünlere ya da hizmetlere yeni değerin yaratılmasını ve buna bağlı olarak işletmenin büyümesini sağlamaktır.

İnovasyon Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?
İnovasyon Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

Türkçe açıklaması yenilik ve yenileşme olan inovasyon işletmelerin veya bireylerin yaptıkları değişikliklerin kapsamı doğrultusunda çeşitlenir. Tüm çeşitlerde yapılan yeniliklerde yaratıcılık, fayda sağlama, sektöre uygun olma, sorun çözme ve rekabete uyma gibi kriterlere dikkat edilir.

İş dünyasında tercih edilen inovasyon çeşitleri şunlardır;

 • Ürün inovasyonu
 • Süreç inovasyonu
 • Organizasyonel inovasyon
 • Pazarlama inovasyonu
 • Hizmet inovasyonu
 • Sosyal inovasyon
 • İş modeli inovasyonu

İşletmeler tarafından kullanılan bu inovasyonlar başta işletmelerin büyümesine ve değer kazanmasına yardımcı olur. Bunun dışında kullanıcılara ve devlete çeşitli faydalar sağlar. Bu çeşitlerde çalışmalar sıfırdan yaratma şekilde olabileceği gibi var olan ürünleri ya da hizmetleri yenileştirme şeklinde de olabilir.

Ürün İnovasyonu Nedir?

Bir işletmenin ürünleri üzerinde yaptıkları yeniliklere ürün inovasyonu denir. Bu durumda işletmenin var olan bir ürünü bulunur ve bu ürünün müşterilere fayda sağlayacak şekilde yenileştirilmesi sağlanır. Bu yenileşme çalışmaları yapılırken de yaratıcılık ön planda bulunur.

Ürün inovasyonunda kullanıcı taleplerinin veya eğilimlerinin dikkate alınması mümkündür. Böylelikle yapılan ürün yenilikleri büyümeye ve müşteri sayısının artmasına yardımcı olur. Ürün inovasyon örnekleri arasında tuşlu olarak ifade edilen telefonların tuşsuz şekilde üretilmesi yer alır. İnsanlar tarafından iletişimi sağlayan cep telefonlarının tuşlu olmak yerine akıllı versiyonlarının çıkarılması bir yeniliktir. Bunun dışında normal diş fırçalarının yerine şarjlı diş fırçalarının üretilmesi örnek olarak verilebilir.

Ürün inovasyonuna otomotiv sektöründe yer alan şirketlerin araçlar için yeni modeller geliştirmesi ve bunları piyasaya sürmeleri birer örnektir. Üretilen araçların işlevi aynıdır ancak kullanım veya donanım açısından farklılık içerirler. Yeni modeller ayrıca gelişen teknolojiye şirketlerin uyum sağlamasına da yardımcı olur. Böylelikle taleplere karşılık verilmesi mümkün olur.

Süreç İnovasyonu Nedir?

Yaygın kullanılan inovasyon türleri arasında süreç inovasyonu vardır. Süreç inovasyonu işletmelerin hizmetlerin ve ürünlerin ortaya çıkması için kullandıkları yöntem, teknoloji, tasarım, ürün veya ekipmanlar üzerinde yaptıkları yeniliklere verilen isimdir. Bu yenilikler sayesinde ürünün ortaya çıkma süresinin azalması mümkündür. Ayrıca yenilik kazanan ürünler sayesinde müşterilerin dikkatinin daha fazla çekilmesi mümkün olur.

Süreç inovasyonuna örnek vermek gerekirse işletmelerin üretim aşamasında yapay zeka, robotik veya derin teknoloji imkanlarından yararlanması güzel bir örnektir. Bunun dışında üretim yapılan fabrikalara son teknoloji cihazların alınarak üretim süresinin düşürülmesi süreç inovasyonudur. Bu çalışma ile ürünler daha hızlı üretildiği için pazara ulaşması ve satılması da hızlı olur.

İşletmelerin süreç inovasyonu çalışmaları üretimle sınırlı kalmaz. Ayrıca üretilen ürünlerin dağıtımında da yeniliklerde bulunarak inovasyon çalışması yapabilirler. Ürünlerin kurye veya kargoyla dağıtılması bu çalışmalara örnek olarak gösterilebilir.

Pazarlama İnovasyonu Nedir?

İnovasyon çeşitlerinden birisi de pazarlama inovasyonudur. Bu çeşidin temel özelliği işletmelerin ürünlerini müşterilerine pazarlayabilmek amacıyla yeni stratejiler geliştirmesi ve bunları kullanmasıdır. Özellikle ürün satışını artıramayan işletmeler tarafından kullanılır. Böylelikle daha çok ürünün satılarak kazancın katlanması hedeflenir.

Pazarlama inovasyonunda yapılan yenilikler yaratıcı olur. Ayrıca bu sayede müşterinin ilgisini çekmek hedeflenir. Reklam kampanyaları bu türün en önemli örneklerini oluşturur. Örneğin çiğ köfte üretimi ve satışı yapan bir işletmenin online satışa yönelmesi pazarlama inovasyonudur.

Yatak üreticisi bir firmanın çocuklar için hazırladığı yataklarda çizgi film karakterlerine yer vermesi önemli bir örnektir. Böylelikle çocukların bu ürünlere ilgisi artar ve ürünün daha kolay satışı gerçekleşir.

Başarılı Bir İnovasyon Süreci Nasıl Yönetilir?

İşletmenizin çalışma şekli, ürünleri, yöntemleri ve pazarlama stratejilerinde yeniliğe ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız inovasyon çalışması yapmalısınız. Bu konuda başarılı olmak içinse birkaç adımı eksiksiz yerine getirmelisiniz.

İnovasyon çalışmalarında başarılı olmak için süreç şu adımlarla yönetilir;

 • Amacınızı belirleyin: Çalışmanın hangi amaçla yapılacağına karar verin. Bu aşamada işletmenizdeki sorunları düşünebilir ve bu sorunları çözme amacını taşıyabilirsiniz. Kullanacağınız inovasyonun hangisi olacağına burada karar verebilirsiniz.
 • Yeni fikirleri seçin: Amacınızı gerçekleştirmek için yararlanabileceğiniz fikirleri belirleyin. Bu fikirler başka işletmeler tarafından denenmiş ve başarı sağlanmış fikirler olabilir. Fikirlerin belirlenmesi aşamasında ekibinizin desteğini de alabilirsiniz.
 • Fikrinizi geliştirin: Ekibinizle bir fikirde buluştuysanız bu fikrin gelişmesi için çalışmalar yapabilirsiniz. Bu aşamada teknoloji, yapay zeka ve uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Fikrin geliştirilmesi sırasında ayrıca risk analizlerini yapmanız ve sonucun sizin için hayal kırıklığı yaratmayacağından emin olarak geliştirme aşamasına devam etmelisiniz.
 • Fikrinizi uygulayın: İşletmeniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz için belirlediğiniz yeni fikri geliştirdikten sonra uygulama sürecine geçin. Fikrinizi müşterilerinize veya pazarınıza tanıtımını yaparak sonuçlarını bekleye başlayabilirsiniz.

İnovasyon için 4 adımı eksiksiz uyguladığınızda başarı oranınız yüksek olur. Ancak bunun için öncelikle sorunuzun ve soruna çözüm için iyi bir fikrinizin olmasına özen gösterin.

İnovasyon Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?
İnovasyon Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

Organizasyonel İnovasyon Nedir?

İnovasyonla ilgili araştırma yapan insanlar organizasyonel inovasyon ne demek sorusuyla karşılaşabilirler. Bu sorunun cevabı ise işletmelerin işleyişini ve personelin performansını artıracak köklü yenilikler olur.

Yapılan bu yenilikler sayesinde işletmenin aynı sektörde bulunduğu rakiplerinden daha önde olması sağlanabilir. Ayrıca personele motivasyon sağlandığı için daha kaliteli işlerin ortaya çıkması da sağlanmış olur.

İşletmelerdeki çalışma saatlerinin değiştirilmesi, evden çalışma modelinin kullanılmaya başlanması veya şirket yönetiminin değişmesi organizasyonel inovasyon için verilebilecek örneklerden bazılarıdır. Bu değişikler sayesinde işletmelerde görülen çalışma sorunlarının ortadan kaldırılması mümkün olur.

Sonuç

İşletme sahibiyseniz zaman zaman inovasyon çalışmalarını yapmanız gerekir. Bu sayede işletmenizin görünür hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Yaptığınız yenilikler sayesinde elde ettiğiniz ürünlerin veyahut hizmetlerin insanların ilgisini çekme oranını artırabilirsiniz. İnovasyonla ilgili bilgiye sahip değilseniz sizler için hazırladığımız içerikten yararlanabilirsiniz.

Pusholder.com yazarları tarafından hazırlanan inovasyon nedir? yazısı sayesinde konuya hakim hale gelebilirsiniz. Ayrıca içerikte yer alan örnekler sayesinde yapacağınız yenilikler için fikir elde edebilirsiniz. Bunun dışında başarılı inovasyonun nasıl yapılacağını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu