Bilgi Kutusu

612.190 Yılda Bir Görebileceğimiz Bir Gezegen Yakın Zamanda Dünya’yı Ziyaret Edecek

Astronomi dünyası, çağımızın en merak edilen alanlarından biridir. Bilim insanları, yüzyıllar boyunca uzay dünyasını araştırmıştır. Ancak günümüzde bile uzayın bilinmeyen ve hala keşfedilmeyi bekleyen birçok özelliği bulunmaktadır. Yapılan keşifler, uzay dünyası hakkında her gün yeni bilgiler vermeye başlamaktadır.

612.190 Yılda Bir Görebileceğimiz Bir Gezegen Yakın Zamanda Dünya'yı Ziyaret Edecek
612.190 Yılda Bir Görebileceğimiz Bir Gezegen Yakın Zamanda Dünya’yı Ziyaret Edecek

Bilim insanları artık güneş sistemi dışında kalan uzayda neler olup bittiğini merak etmektedir. Ancak son zamanlarda merak edilen başka bir konu bulunmaktadır. 612.190 yılda bir görebileceğimiz bir gezegen yakın zamanda Dünya’yı ziyaret edecek haberi, bilim insanlarının çok fazla ilgisini çekmektedir. Açıklamalara göre bu gezegeni görebilmek, o döneme yetişenlerin en büyük şanslarından biri olacaktır.

Gezegen İçin Tarih Belirlendi

Dünya’yı ziyaret edeceği düşünülen gezegene bilim insanları kesin bir tarih vermişlerdir. 2031 yılına gelindiğinde bu gezegenin Dünya’ya en yakın konuma ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bilim insanları bu tarihi açıkladıktan sonra gözler 2031 senesine çevrilmiştir. Bu tarih, ne olduğu tam olarak kesinleşmeyen gezegeni keşfedebilmek için oldukça önemlidir. Şimdi gözler 2031’e çevrilmiştir.

Gezegenin Adı: 2014 UN271

2031’de görmeyi planladığımız gezegene 2014 UN271 adı verilmiştir. Tam olarak nasıl bir yapıda olduğu bilinmeyen bu gezegen, bilim insanları için özel bir yere sahiptir. Çünkü gezegenin 2031’den sonra Dünya’ya yaklaşması için tam 612.190 sene beklenmesi gerekir. Hiçbir bilim insanının ömrü bu kadar uzun bir seneyi beklemeye yetmez.

Bundan dolayı 2031 senesini görecek olan bilim insanları, oldukça şanslıdır. Belki de yüzyıllardır çözümlenemeyen bu gezegenin aslında tam olarak ne olduğunu tespit edecekler. Bu tespiti yapmak, astronomi açısından çok büyük bir taşıyor.

Bu Gezegen İlk Ne Zaman Keşfedilmiştir?

Gezegene 2014 UN271 adı verilmesinin sebebi, 2014 yılında keşfedilmiş olmasından dolayıdır. Ancak bu keşif, gezegenin sadece var olduğunu kanıtlamıştır. Bilim insanları, uzayda dolaşan bu gezegenin aslında bir gezegen olup olmadığından bile emin değiller. Tüm bu kararsızlıklar 2031’de yapılacak olan incelemeler sonucunda ortadan kalkacaktır. Gezegenin güneş sistemi içerisinde yer alması, ona gezegen denilmesine sebep olmuştur.

Gezegen Değil Aslında Bir Kaya Parçası

Bilim insanları, güneş sisteminde dolaşmakta olan bu cismin gezegen ya da kaya parçası olduğunu tahmin etmektedirler. Hatta ilk zamanlarda kuyruklu yıldız olduğu tahmin edilen bu cisim, bir kuyruklu yıldıza göre oldukça büyüktür. Bundan dolayı cismin kuyruklu yıldız olmadığı konusunda bilim insanları hemfikirdir.

Daha sonra bu cismin bir kaya parçası olduğu tespit edilmiştir. Ama bilim insanları cismin bazı hareketlerinden dolayı ona gezegen gözüyle bakmaya başlamışlardır. Aslında bir kaya parçası olan bu cismin gizemi 2031 yılında çözülecektir.

Bilim İnsanları Gezegeni Görmeye Hazırlanıyor

2014 UN271’i görmek isteyen bilim insanları 2031 yılı için gün saymaya başladılar. 2031 yılına kadar gezegeni incelemek için gerekli olan tüm hazırlıkların yapılması planlanıyor. Özellikle de NASA, bu konuda büyük bir hazırlık içerisine girdi. Eğer 2014 UN271 bir gezegense, 2031’de onu yakından incelemek büyük bir avantajdır.

Ancak daha önce yapılan incelemelerde 2014 UN271’in bir gezegene göre son derece ufak olduğu tespit edilmiştir. Güneş sisteminde yıllardır dolaşmakta olan bu gezegenin ne gibi bir vasfı olduğu gerçekten merak edilmektedir. 612.190 yılda bir görebileceğimiz bir gezegen yakın zamanda Dünya’yı ziyaret edecek haberinin ardından herkes, 2031 yılını beklemeye başlamıştır.

Bu Gezegen Başıboş Şekilde Dolaşıyor

2014 UN271, güneş sisteminde başıboş bir şekilde dolaşmaktadır. Belli bir yörüngesi bulunmayan bu gezegen 2031’de Dünya’ya yaklaşacaktır. Bu yakınlaşma, bazı insanları tedirgin etmektedir. Çünkü gezegenin Dünya’ya çarpabileceği düşünülmektedir. Ancak bilim insanları, 2014 UN271’in Dünya’ya çarpma ihtimalinin olmadığını bildirmişlerdir. Bu gezegen sadece güneş sisteminde değil aynı zamanda uzayda da dolaşmaktadır.

Yörünge sınırı oldukça geniş olan bu gezegen, kendi halinde dolanmaktadır. Bu kadar ilginç bir şekilde dolanan gezegen, bilim insanları için merak konusu oluyor. Özellikle de üzerinde birçok ihtilaflı düşüncenin olduğu bir gezegeni inceleme fırsatını yakalamış olmak, bilim insanları için oldukça değerli bir durum olmalı.

Gezegen Herkes Tarafından Görülebilecek Mi?

2031 yılında gerçekleşmesi beklenen gezegen ziyareti ne yazık ki herkes tarafından görülemeyecek. Gezegeni görebilmenin tek yolu gerekli ekipmanlara sahip olmaktır. Bundan dolayı 2014 UN271’i sadece bilim insanları görebileceklerdir. Birçok bilim insanı, bu gezegen hakkında bilgi toplamak için birbirleriyle yarışacaklardır. 612.190 yılda bir gelen bu gezegen, şu anda bile bilim insanlarının gözdesidir.

Gezegenin sürekli hareket halinde olması, onun gizemini korumasına neden olmaktadır. Hatta uzayda bile kendine bir yörünge bulan bu gezegen, bildiğimiz gezegenler gibi hareket etmemektedir. Dünya ve diğer gezegenler, güneş sistemi yörüngesinde bulunmaktadır. Ancak 2014 UN271 için bir yörünge belirlemek imkansızdır.

612.190 Yılda Bir Görebileceğimiz Bir Gezegen Yakın Zamanda Dünya'yı Ziyaret Edecek
612.190 Yılda Bir Görebileceğimiz Bir Gezegen Yakın Zamanda Dünya’yı Ziyaret Edecek

2014 UN271 Neden Bu Kadar Merak Ediliyor?

Bilim insanlarının uzayı ve güneş sistemini merak etmeleri doğal bir durumdur. Ancak 2014 UN271’e duyulan merak daha bir ayrıdır.

2014 UN271 gezegeninin merak edilmesinin nedenleri ise şunlardır:

  • Bu cismin gezegen olduğu konusunda tereddüt yaşanması
  • Cismin yörünge sınırının oldukça geniş olması
  • 612.190 yılda bir görülmesi
  • 2031’de Dünya’ya yakınlaşacak olması

Bu nedenlerden dolayı 2014 UN271 çok fazla merak edilen bir gezegendir. Gizemli cisimlerden olan bu gezegen, bilim dünyası için de önemlidir. Çünkü 612.190 yılda bir bu gezegene rastlanması, ona ayrı bir değer katmaktadır. 2031 yılında bu gezegeni çözmek için gerekli olan tüm ekipmanlar kullanılacaktır.

Eğer bu gezegen hakkında bilgi toplanamazsa 612.190 yıl beklenmesi gerekir. Kimsenin ömrü de bu kadar yıl beklemeye yetmeyecektir. Bundan dolayı 2031 yılı, 2014 UN271 çok şey ifade etmektedir. 2031 yılına gelindiğinde haber kanallarının her birinde bu gezegenin adını daha da fazla duyacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu