Bilgi Kutusu

Ay Tutulması Sebebi Nedir?

Gök olayları insanların hayatında uzun yıllardan beri olan gök olayları olup, insanlar tarafından ay tutulması sebebi gibi konular yakından incelenir. Ay ve güneş tutulmaları gökyüzünde yaşanan en önemli olaylardandır. Hem güneş hem de ay tutulması insanların en çok merak ettiği konular arasında yer alır.

Bu gök olayların sebepleri vardır ve bu sebeplerden dolayı meydana gelirler. Dolunay zamanında ayın düğüm noktalarına yakın olmasından dolayı ay tutulması gerçekleşir. Bu tutulma insanlar tarafından incelenebilir.

Ay Tutulması Sebebi Nedir?
Ay Tutulması Sebebi Nedir?

Ay Tutulmasının Önemi Nedir?

Ay tutulması yeni ay dönemi olarak da kabul edilebilir. İnsanlar tarafından en çok merak edilen bu gök olayı karanlık bir odanın aydınlanmasına benzer. Ay tutulması sadece dolunay zamanı gerçekleşen bir olaydır. Bu olayları merak edenler araştırmaları sonrasında tutulmaların senede 4 kez gerçekleştiğini görebilirler. Bu tutulmalardan ikisi güneş ikisi ise ay tutulmasıdır.

Ay Tutulmasının Özellikleri Nelerdir?

Ay tutulmalarının belli başlı bazı özellikleri vardır. Çok fazla kişi tarafından merak edilerek araştırılan ay tutulmasında bazı özelliklerde vardır.

Ay tutulmasının özelliklerinden bazıları şunlardır;

  • Her yıl 2 ya da 7 kez ay tutulması gerçekleşir.
  • Ay tutulmaları her dolunayda meydana gelmezler.
  • Ay tutulmasının kısmi ya da tam gibi çeşitleri vardır.
  • Ay tutulmasında dünya ay ve Güneş’in arasına girer. Bu gibi özellikleri olan ay tutulmaları insanlar tarafından çok fazla merak edilen ve araştırılan konulardandır. Ay tutulmaları aynı zamanda burçları da yakından etkilenir. Çoğu insan tarafından incelenmesinin bir diğer nedeni de budur.

Ay Tutulması Ne Zaman ve Nasıl Olur?

Ay tutulması için en önemli bilgilerden birisi dolunay zamanı olmasıdır. Ay’ın düğüm noktalarına yakın olmasından dolayı gerçekleşen bu olay, Dünya’nın gölgesine Ay’ın girmesiyle gerçekleşir. Bu durumda ay var olan parlaklığını kaybeder ve Ay tutulması olayı gerçekleşir.

Ay Tutulması Her Ay Neden Olmaz?

Ay ve Dünya ile ilgili bilgiler insanlar arasında çok fazla araştırılır. Bu araştırmaların önemli başlıklarından birisi de Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğiyle alakalıdır. Ay Dünyanın etrafında döner ve etrafındaki yörüngesini bir ayda tamamlar. Ay yörünge düzlemi ve dünya yörünge düzlemi çakışmadığı için Ay tutulması her ay olmaz.

Ay Tutulması Ne Kadar Sürer?

Ay tutulmalarının zamanlarında bazı değişikliklere rastlayabilmek mümkündür. Saatte 3456 km hareket eden ay, bu nedenle uzun süre tutulma yaşar. Ay tutulması izlemek insanlar tarafından keyifli bir olay olarak görülebilir. Uzun süren bir olay gibi algılansa da sonlandıktan sonra izleyenlerde erken bitmiş etkisi yaratabilir. Tarihte 40 dakika süren ay tutulmaları da yaşanmıştır.

Bu doğa olayların etkileri de çok fazladır ve insanlar üzerinde 1 ay kadar önceden görülmeye başlarlar. Aralık ayında gerçekleşecek olan tutulma 4 saat 8 dakika sürecektir ve insanlar tarafından bu doğa olayı izlenebilir. Yılda bir defa olan bu olay, etkileyiciliğe sahiptir. Ay tutulması olayını izlemek isteyenler tutulmadan önce ne zaman gerçekleşeceğini incelemelidirler. Bu olay insanların izleyebilmesi için günler ya da haftalar öncesinde insanlara bilgilendirmesi yapılır.

Ay Tutulması İzlenebilir Mi?

Ay tutulması öncesinde insanlar ay tutulmasının nerelerden izlenebileceğini de araştırılar. Bazı ay tutulmaları vardır ki, bu tutulmalar sadece belli ülkelerde izlenebilir. Ay tutulmasını izlemek isteyenler hayal kırıklığına uğramamak için bu ülkeleri incelemeli ve izleyebileceklerine o şekilde karar vermelidirler.

Ay Tutulması Olunca Neler Olur?

Güneş tutulması ve ay tutulmasının insanlar üzerinde çok fazla etkileri vardır. Öyle ki ay tutulmasından dolayı meydana gelebilecek olan olaylarda vardır. Ay tutulması olduğu zaman farklı durumlar yaşanabilir. Burçlara olumlu ya da olumsuz etkileri yaşanabilecek durumlardan bazılarıdır.

Ay Tutulması Sebebi Nedir?
Ay Tutulması Sebebi Nedir?

Ay Tutulması Çeşitleri Nelerdir?

En önemli gök olaylarından olan ay tutulmasının farklı çeşitleri vardır. Farklı çeşitlere sahip olan ay tutulmalarının etkileri de birbirinden farklı olabilir.

Tam, parçalı ve gölgeli olmak üzere ay tutulmaları farklı türlerle insanların karşısına çıkabilir;

  • Tam
  • Parçalı
  • Gölgeli
  • Penumbral
  • Kanlı ay tutulması gibi ay tutulması çeşitleri vardır.

Tam ay tutulmasında Dünya’nın tam gölgesi Ay’ın üzerine düşer ve bunun sonucunda tam ay tutulması olur. Parçalı ay tutulması ise kısmi ay tutulması olarak da bilinir. Penumbral ay tutulması ise ay tutulmaları içerisinde en ilginç olan ay tutulmalarındandır. Gölgeli ay tutulmalarında Dünya yarı gölge konisine girer. Bundan dolayı ortaya gölgeli bir ay tutulması çıkar.

Ay Tutulması Etkileri Nelerdir?

Yaşanan en etkileyici gök olaylarından olan ay tutulmalarından dolayı insanlarda ya da dünya üzerinden bazı etkiler görülebilir. Bu etkiler kısa sürede ortaya çıkmayacağı gibi belli bir süre sonunda da görülmeye başlanabilir. Ay tutulmasından çoğunlukla burç takip edenler etkilenebilir. Burç yorumları incelendiğinde kişiler ay tutulmasından nasıl etkilenebileceklerini görebilirler.

Ay Tutulması Bir Yılda Ne Kadar Görülür?

Ay tutulması izlemesi bir o kadar keyifli bir doğa olayıdır. Tarihte çok fazla ay tutulması olayı yaşanmıştır. En uzun ay tutulması 106 dakika sürmüştür. Ay tutulmaları Dünya’nın her yerinde aynı anda görülemez. Ay tutulmasının gözlemlenebilmesi için gece olması gerekir. Ay tutulmaları yılda çoğunlukla iki kere görülebilir.

Bu bazen üç kez de olabilir. Bazen ise hiç görülmediği de olabilir. Belli bir tarihleri yoktur ve farklı zaman dilimlerinde görülebilirler. Dünya ayın tamamını gölgeleyebilecek kadar büyük bir boyuta sahiptir. Güneş ve ay tutulmalarının birbiriyle benzediği ve farklı olduğu durumlar vardır. Öncelikle her ikisi de insanlar tarafından gözlenebilir. Fakat ay tutulması gece olan yerlerde gözlenebilirken güneş tutulması gündüz olan yerlerde görülebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu