Bilgi Kutusu

Otomobil Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Otomobil kullanıcıları tarafından camların buğulanması sürekli olarak karşılaşıldığı için otomobil camlarının buğulanması nasıl önlenir? Sorusuna yanıt aranıyor. Araç hareket halindeyken de bu durum ile karşılaşıldığı gibi araç dururken de bu durumla karşılaşılıyor.

Hareket halindeki bir aracın camlarının buğulanması ciddi derecede sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor. Özellikle sürücü tarafındaki camların buğulanması durumunda, çeşitli sebeplerden dolayı trafik kazaları doğabiliyor.

Trafik kazaları doğmaması ve güvenli sürüş için camların buğulanmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Bunun için çeşitli ilaçlar olduğu gibi doğal çözümlerde bulunuyor. Bu çözümleri uygulayan kişiler, otomobillerinin camlarının buğulanmasını engellerler. Araç cam buğulanmasının sebepleri öğrenildiği zaman alınabilecek önlemlerde kolayca anlaşılır.

Otomobil Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?
Otomobil Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Otomobil Camı Neden Buğulanır?

Genel olarak buğulanmalar kış ayında meydana gelir. Aslında kış ayında trafik kazalarının çok fazla artmasının sebeplerinden biriside budur. Otomobillerin ön camlarının ve kapı camlarının buğulanması, sürücünün görüş açısını kapatıyor.

Bu da sürücülerin direksiyon hakimiyetlerini kaybetmesini ve diğer cisimlere çarpmasına neden oluyor. Otomobilin camlarının buğulanmasının tek nedeni, soğuk havalardır. Dışarısı soğuk havaya sahipken araç içi çok fazla ısıtılırsa, camlarda buğulanmalar meydana gelir.

Özellikle akşam saatlerinde ve gece vaktinde camlarda yüksek oranda buğulanmalar olur. Gece ve akşam saatleri havanın durumu, gün içindeki sıcaklığa göre daha düşüktür. Araç içindeki sıcaklık dış sıcaklık ile orantılı olmadığı vakitlerde ise araçların camları buğulanma yapar.

Yazın Araba Camı Neden Buğulanır?

Kış aylarında otomobillerin camlarında buğulanmalar meydana geldiği gibi yaz aylarında da buğulanmalar meydana gelebiliyor. Özellikle araçlar yıkandıktan sonra yaz aylarında camlarda buğulanmalar meydana gelir.

Bu buğulanmanın sebebi ise araç yıkanırken kullanılan kimyasallardır. Araç camında kalan bu kimyasallar, camın sıcaklığıyla tepkimeye girerler. Bu da araçların yaz ayında da camlarının buğulanmasına neden olur.

Araçların Trafiği Çıkması İçin Gerekli Olan Belgeler > pusholder.com/aracin-trafige-cikmasi-icin-neler-gereklidir

Yazın Araba Cam Buğusu Önleme

Yaz ayında aracında oluşan cam buğusunu önlemek isteyen kişilerin uygulaması gereken belli başlı hususlar vardır. Özellikle çok sıcak havalarda açılan klima sonrası araçların ön camında buğulanmalar meydana gelir.

Bunun yanı sıra araç yıkamada kullanılan kimyasalların, camın sıcaklığıyla tepkimeye girmesiyle oluşan buğularda vardır. Bu buğuların her birisinin önlenmesi için yapılması gereken çeşitli adımlar vardır.

Yaz ayında cam buğulandıysa, şu adımlar yapılmalıdır;

  • Klimayı kapatın.
  • Ön cam sileceklerini çalıştırın.
  • Camları açın.

Klima kapatıldıktan sonra içeride oluşan buğu, sıcak havayla tepkimeye girecek ve ortadan kaybolacaktır. Ön cam sileceklerinin çalıştırılması ile birlikte, dışarıda kimyasal nedenli oluşan buğularda temizlenmiş olacaktır. En son camların açılması ise araç içine sıcak havanın girmesini sağlayacaktır. Bu da içerideki buğulanmanın giderilmesini sağlayacaktır.

Kışın Araba Cam Buğusunu Önleme

Kış aylarında araç cam buğulanması son derece fazla yaşanıyor. Sürücülerin kazaya karışmasına neden olan buğular, sürüş güvenliğini bir hayli düşürüyor. Kışın araçların camında oluşan buğuları önlemek içinde uygulanması gereken belli hususlar vardır. Bu hususların düzgün bir şekilde uygulanmasıyla, buğulanma ortadan kaldırılacaktır.

Kışın araba cam buğulanması şu şekilde önlenir;

  • Hava kaynağı değiştirilir.
  • Arabadaki sıcaklık düşürülür.
  • Havalandırma ızgarası soğuk havayla çalıştırılır.

Bu üç adım sayesinde kışın araba camındaki buğulanmalar engellenmiş olacaktır. Özellikle arabanın sıcaklığının düşürülmesi, cam buğulanmasının önüne geçecektir. Yüksek sıcaklıklarda tutulan araç içi, birkaç dakika sonra cam buğusuna neden olacaktır.

Otomobil Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?
Otomobil Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araba Ön Camı Buğulanması Nasıl Önlenir?

Arabaların ön camındaki buğularını engellemek için birkaç yöntem kullanılır. Bu yöntemler ile birlikte araçların ön camında meydana gelen buğulanmalar ortadan kaldırılacaktır.

Araba ön camı buğulanması şu yöntemler ile önlenir;

  • Kedi Kumu Yöntemi.
  • Tıraş Kremi Yöntemi.
  • Camları Arada Sırada Açık Tutmak.

Bu üç yöntem sayesinde araba ön camlarının buğulanmasının önüne geçilmiş olacaktır.

Kedi Kumu Yöntemiyle Buğu Önleme

Araçların ön camında meydana gelen buğulanmaları genel olarak kedi kumu yöntemiyle önlüyorlar. Bu yöntem, son derece çok fazla tercih edilen bir yöntemdir. Araç ön cam buğulanması yaşayan kişiler, bir çorabın içerisine kristal kedi kumu koymalıdırlar.

Bu çorabın ucu bir ip parçasıyla bağlanır ve bu şekilde en az 3 tane kum torbası hazırlanır. Bir ya da iki tane kedi kumundan hazırlanmış çorapları, gösterge paneline koyulur. Bu kum dolu çorapların faydası son derece büyüktür. Bu çoraplar sabaha kadar araç içindeki tüm nemi emerler.

Sabah vakti araç çalıştırıldıktan sonra kesinlikle ön camda veya diğer camlarda buğulanmalar olmaz. Bu yöntem sayesinde camlarda oluşacak buğulanma engellenmiş olur.

Tıraş Kremiyle Buğu Önleme

Tıraş kremi de son derece çok fazla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Aracın ön camına tıraş kremi süren kişiler, buğulanmanın önüne geçmiş olurlar.

Yumuşak bir bez parçasının üzerine sıkıldığı zaman köpüren tıraş köpüklerinden sıkılır. Daha sonrasında ise bu köpük aracın ön camına komple sürülür. Yaklaşık olarak 2 dakika beklenildikten sonra temiz ve yumuşak bir bezle bu camın temizlenmesi gerekiyor.

Bu yöntem sayesinde aracın ön camında bir çeşit nem bariyeri oluşturulur. Bu yöntemden sonra aracın ön camında buğulanma meydana gelmez. Bu taktik yan camlar içinde rahat bir şekilde uygulanabilir.

Camları Açarak Buğu Önleme

Araç camlarının sık sık açılması, araç içerisindeki ısıyı dengeleyecektir. Bu da içeride oluşan buğulanmayı alıp götürecektir. Ayrıca içerideki nem miktarı da ayarlanmış olacak ve araç içinde kesinlikle buğulanma meydana gelmeyecektir.

Araç Cam Buğu Önleyen Sprey

Buğu önleyen spreylerin kullanılması da araç içindeki buğulanmaların önüne geçecektir. Bu spreyler sayesinde araç içerisinde bir daha buğulanmalar meydana gelmeyecektir.

Araç çalıştırılmadan önce buğu önleyen sprey tüm camlara sıkılmalı ve yumuşak bir bezle silinmelidir. Bu, araç camında buğulara karşı tabaka oluşturacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu