Bilgi Kutusu

Boğaz Çakrası Vishuddha Nedir?

Boğaz çakrası, insan vücudunda olan çakra türlerinden biridir. Vishuddha olarak da isimlendirilen boğaz çakrası, saflık anlamına geliyor. Boğaz çakrası esasen, endokrin sistemi ve tiroit bezleriyle ilgili olan çakradır. Tiroit bezi, kişilerin büyüme ve gelişmesi için oldukça önemli olan bir bezdir. Vücudumuzdaki metabolizmayı düzenlemektedir.

Bu doğrultuda ise boğaz çakrası kulak, boğaz bölgesi, diş, ağız, burun ve karotis arterlerden sorumlu olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanında boğaz çakrası enerjisini boğaz bölgesinden aldığından dolayı saflık olarak adlandırılabiliyor. Bunların dışında ise boğaz çakrası ile ilgili bilinmesi gereken bazı temel noktalar bulunuyor. Peki, bu noktalar ve Boğaz Çakrası Vishuddha Nedir? nelerdir?

Boğaz Çakrası Vishuddha Nedir?
Boğaz Çakrası Vishuddha Nedir?

Boğaz Çakrası Vishuddha ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Boğaz çakrasının bazı temel özellikleri bulunuyor. Bu temel özellikleri;

  • Rengi mavidir.
  • Bulunduğu bölge ise köprücük kemiğimiz ve gözlerimiz arasında kalan kısımdır. Yani ağzımızı, dişlerimizi, boğazımızı kapsıyor.
  • Psikolojik açıdan bir denge problemi meydana geliyor.
  • Enerji akışlarının düzenli bir biçimde gerçekleşmesini sağlıyor.
  • Ruh ve beden sağlığı ile ilgili olarak ciddi etkisi bulunuyor.
  • Etkileyen şifalı bitki ya da yağlar ise mersin, çay ağacı, defne ve okaliptüstür.

Şeklinde sıralanıyor. Boğaz çakrasının vücudumuzda pek çok etkisi bulunuyor.

Boğaz Çakrası Vishuddha Etkileri

Konuşma esnasında çevrenizdekilerin sizi duymadığını zaman zaman hissedebilirsiniz. Bu durum insanları psikolojik olarak olumsuz etkileyebiliyor. Boğaz çakrası durumlarında gereğinden daha az çalışmaktadır. Bu doğrultuda insanlar, çevresindeki kişilerin onları dinlemediğini düşünüyor. Bu da daha az konuşma isteğine sebep oluyor.

Kişilerin boğaz çakrasını çalıştırabilmek adına acele etmeden karar vermeli ya da söyleyeceğim şey doğru mu gibi sorulara yanıt vermesi gerekiyor. Boğaz çakrası mavi rengi temsil ediyor. Çakranın sembolize etmekte olduğu renkleri içeren bazı objeler, kıyafetler çakraların çok daha fazla etkin hale gelmesine yardımcı oluyor. İletişim ya da ifade etme çakranın temel olan görevidir ve dış dünya ile olan iletişimimizin de ana merkezidir.

Boğaz Çakrası Vishuddha Nerede Bulunuyor?

Boğazın ortasına konumlanmış durumdadır. Hatta vücudun kafayla birleşme noktası olarak da ifade ediliyor. Sonuç olarak çakralar arasında bir hayli yüksek oranda dikkat çekmektedir. Nitekim iletişim de merkezidir. Bu bağlamda kişilerin kendini ifade etme durumunu ve iletişimi destekliyor.

Boğaz Çakrası Vishuddha Temel Özellikleri Nelerdir?

Boğaz çakrasının köprücük kemiği üzerine şekilde konumlandığı görülüyor. Kemik ile gırtlak arasında yer alan, birleştirici çakralardan biridir. Her çakranın ayrı şekilde bölgelerde etkileşim kurduğu her daim görülür. Bu bağlamda boğaz çakrasının da başta boğaz olmaz üzere bölgeler ile etkileşimi bulunuyor.

Mesela ağız bölgesiyle boyun bunlar arasında yer alıyor. Omuzları ve enseyi kapsıyor. Dişler ve kulaklar ile etkileşim içinde olması, çoğu duyu organına hakim şekilde olduğunu gözler önüne seriyor. Çakraları aktif hale getiren renkler dikkate alınabiliyor. Örneğin boğaz çakrasına yönelik mavi rengi ön plana çıkıyor. Bu renge sahip giyecekler yahut objeler, çakraların daha etkin bir duruma gelmesini destekliyor.

Boğaz Çakrası Vishuddha Dengesi Nedir?

Çakraların dengeli ve dengesiz olması halinde çeşitli problemler baş gösteriyor. Bundan kaynaklı şekilde denge son derece önemlidir. Öyle ki insanların psikolojik ve fiziki açıdan sağlıklı olmasına etki ettiği açık bir durumdadır. Sonuç olarak bakıldığı zaman boğaz çakrasının bazı çeşitli dengelere yönelik biçimde iletişimi güçlü hale getiriyor. Neticesinde de insanlar kendini özgür ve rahat bir şekilde ifade ediyor.

İfadenin çok güçlü olması duygusal yaşamı etkiliyor. Özellikle de insanların yakın ilişkilerde çok başarılı olmasını sağlar. Dengesiz olması ise yalan söyleme eğilimini arttırıyor. Beraberinde ifade bozukluklarına bile sebep olduğu görülüyor. Asosyallik durumu ise hemen arkasından geliyor.

Öyle ki iletişimde problem yaşayan bu tarz kişilerin yakın şekilde ilişkiler kurmaları zordur. Kendine fazlasıyla güvenen insanlar, odak noktası olmak adına iletişimde hata yapıyor. Yalanlar söylemek, dedikodular yapmak gibi bireyi çok kötü etkileyen davranışlar da aynı zamanda çakrayı kötü etkiliyor ve çakranın etkilerini azaltıp zaman zaman çalışmasını durduruyor.

Boğaz Çakrası Vishuddha İçin Özel Yağlar Nelerdir?

Her çakranın kendine özel rengi, taşı ve yağı bulunuyor. Önceden de belirttiğimiz gibi boğaz çakrası için mavi rengine yer veriliyor. Beraberinde ise bu çakraya has olan yağlar sergileniyor. Özellikle çakrasını açmak isteyen kişilerin yağlar ile uygulamalara yer vermesi öneriliyor. Yapılması gerekenler; çakraya iyi gelen yağlar hangileri öğrenilip harekete geçmekti. Mesela papatya yağının bu anlamda büyük talepler görüyor.

Organik olarak temin edilmekte olan yağlar, cilde zarar vermeyeceği gibi aynı zamanda da çakralara iyi geliyor. Papatya yağından ziyade ekinezya ile nane yağları da rahatlıkla tercih edilebiliyor. Çakraların bazı doğru olan yağlarının kullanımı ile açılması mümkün oluyor.

Her sabah yalnızca birkaç saniye kadar boğaz masajına yer veriliyor. Ortalama 20 – 30 saniye kadar özel yağlar ile çakraların tümüyle açılması mümkündür. Hafif şekilde masaj uygulamaları çakraların daha etkin bir hale gelmesini destekliyor.

Boğaz Çakrası Vishuddha Nedir?
Boğaz Çakrası Vishuddha Nedir?

Boğaz Çakrası Vishuddha Fiziksel Etkileri Nelerdir?

Çakraların çok etkili durumda olmaması fiziki açıdan sorun yaşanmasına sebep oluyor. Özellikle de sağlık ile alakalı birtakım problemlerin baş göstermesi dikkatlerden kaçmıyor. Örneğin boğaz bölgesinde yer aldığı için bu alanda ağrıya sebep olabiliyor. Etkin çalışmaması ise diş eti sorunlarına bile yol açıyor. Guatr ya da tiroit sorunlarının doğması ise söz konusudur.

Ayrı olarak dişlerde çürüme gibi çeşitli hastalıklara sebep olabiliyor. Depresyon gibi çeşitli ruhsal rahatsızlıkların dahi habercisi durumunda yer alıyor. Boğaz çakralarının aktif bir durumda olmaması ya da tıkanması, fiziksel ile ruhsal problemleri beraberinde getiriyor. Uykusuzluk gibi şikayetlerin sağlığa zararları oluyor. Bu anlamda yağ terapileri yahut egzersizler ile çakranın açılması en doğrusu oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu