Teknoloji

Cihazınızın Performansını Ölçecek Geekbench Testi Nedir?

Gelişen teknolojik dünyanın en popüler ürünleri olan akılları telefonların pil ömrünü ölçerek tanıtılan Geekbench Testi, sonrasında daha da büyümüştür. Kullanılan tüm işletim sistemleri ve özellikle elektronik cihazların işlemcilerini test eden bir yazılımdır. Kısaca özetlemek gerekirse tüm işletim sistemlerinin donanımlarını test eder. Bilhassa, cihazınızın performansını ölçecek geekbench testi nedir sorunun cevabı bu paragrafta olduğu gibi bu yazının tümünde mevcuttur.

Cihazınızın Performansını Ölçecek Geekbench Testi Nedir?
Cihazınızın Performansını Ölçecek Geekbench Testi Nedir?

Geekbench Testi Ne İşe Yarar?

Geekbench testi, başta akıllı telefonların batarya sistemlerini ölçmek için ortaya çıkmış bir testtir. Sonrasında gelişerek Android, İos, Linux, Windows, MacOS gibi işletim sistemlerinin de batarya ve işlemcilerini test etmeye başlamıştır. Faydalı bir test olan Geekbench testi, insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Çünkü özellikle akıllı telefon satın alınırken, cihazın sahip olduğu donanımlar ile batarya gücü önemli olmaktadır. Bu yüzden alınacak cihazın, beklenilen performansı göstermesi açısından Geekbench testi ciddiye alınır. Günümüz şartlarında, elektronik fiyatların artmasıyla birlikte alım gücü düşmüştür.

Bu haliyle bakıldığında, alıcı kimseler herhangi bir elektronik cihaz satın alırken birçok özelliğe dikkat etmektedir. Bu doğal olarak haklı bir tutumdur. Bu noktada Geekbench testi, alınan cihazın, performansını göstermesi açısından işe yarar bir konumdadır.

Aynı zamanda özellikle belirtmek gerekir ki Geekbench testini yanlış kullananların sayısı da fazladır. Hatalı kullanım yüzünden alıcılar, hem istenilen bilgiye ulaşamaz hem de verdiği ücreti geri alamaz. Alıcıya bağlı hatalı kullanımlarda, Geekbench testinin olumlu sonuç vermesi beklenemez.

Bununla birlikte hatalı kullanıcıların, olumsuz yorumları ise tarafsız bir gözle incelenmelidir. Uzun süredir birçok alıcısına hizmet veren Geekbench testi doğru kullanım ile olumlu sonuç verecektir. Kurulumu kolay olan bu testi gerçekleştirmek, alıcının faydasına olacaktır.

Geekbench Testi Ücretli Mi?

Geekbench testi, ücretlidir. Kullanılacak cihaza göre değişkenlik gösteren fiyatları mevcuttur. Hem cihaz hem de işletim sistemi, fiyat konusunda farklı sonuçları doğurur. Oldukça faydalı olduğu söylenen Geekbench testi için fiyatlandırmalar, birçok alıcı için önemli gözükmemektedir. Genel olarak bir fiyattan bahsetmek gerekirse Geekbench testi 1 dolar ile 100 dolar arasında değişmektedir.

Bu fiyatlandırma, farklı cihazlar için farklı rakamları ortaya çıkarabilir. Markalar da, bu test için farklı fiyatlandırmaları içerir. Aynı zamanda birden fazla test yaptırmak isteyen kullanıcılar için uygun fiyatlı paket programları da mevcuttur. Bu programların fiyatları da aynı şekilde kullanılacak cihazlara göre değişkenlik gösterir.

Geekbench Testi Nasıl Yapılır?

Geekbench testinin yapımı kolay olup, alıcının kendisi yapabilir.

Kısaca Geekbench testi adımları şu şekildedir;

  • Öncelikle hangi cihaz kullanılacaksa, o cihaz üzerinden Geekbench 5 versiyonu indirilmelidir. Bu testin de farklı versiyonları bulunmaktadır. Bu versiyonlar işletim sistemi ile ilgilidir. Geekbench testi yapılmak istenen cihazın hangi işletim sistemine ait ise, o işletim sistemine uygun test indirilmelidir.
  • Sonrasında, yazılım kurulumu yapılmalıdır. Bu kurulum, yeni bir program kurulumu gibi ilerle ve son sekmeleri ile kurulmalıdır.
  • Son aşamada ise Geekbench testini başlatarak, testin sonucu görülebilir.

Geekbench testi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Testin sağlıklı sonuçlar doğurabilmesi için cihazı yoran herhangi başka bir programın açık olmaması gerekir. Aynı zamanda cihaz şarj aletine takılı şekilde test yapılırsa, daha faydalı olacaktır.

Geekbench Testi Yaptırmalı Mı?

Geekbench testi, zorunlu bir test olmasa da fazlaca tercih edilen bir testtir. Çünkü birçok insan, elektronik bir cihaz sahibiyken veya satın alırken cihazını tanımak ister. Geekbench testi burada devreye girmektedir. Herhangi bir cihazın faydalı mı zararlı mı olduğu, anlaşılabilecek bir testtir.

Özellikle pahalı cihazlar satın alınırken son derece dikkat etmek gerekir. Cihazların birçok özelliği mevcuttur. Ve bu özelliklerin işe yarayıp yaramadığı bir soru işaretidir. Alınan cihazlarla ilgili tüm soru işaretlerini gidermek ve cihazı tanımak adına Geekbench testi yaptırılmalıdır.

Her bütçeye ve cihaza uygun fiyatlandırmalarının olması da alıcıları korkutmamalıdır. Bu yüzden cihazınızın performansını ölçecek geekbench testi nedir sorunun cevabı önemle araştırılmalıdır.

Geekbench Testi Güvenilir Mi?

Geekbench testi, birçok insan tarafından kullanıldığı gibi varlığını uzun süreden beri sürdüren bir yazılımdır. Güvenilir sonuçlar vermesi de tercih sebepleri arasında sayılır. Aynı zamanda bir kez yapılacak olan bu testin cihaz üzerinde herhangi olumsuz bir etkisi de olmamıştır. Bu yüzden kullanıcıların çoğu memnuniyetlerini açıkça dile getirirler.

Fakat bazı kullanıcılar, Geekbench testini her gün yapmaktadırlar. Bu şekilde cihazda bazı hasarlar meydana gelebilir. Bu yüzden Geekbench testi, belirtilen kurallara uyularak yapılmalıdır. Ve bu haliyle olumlu sonuçlar doğurması muhtemeldir.

Geekbench Testi Hangi Cihazlar İçin Uygun ?

Geekbench testi, ortaya çıktığı zamanlarda ilk olarak sadece akıllı telefonlar için üretilmiş bir yazılımdı. Fakat sonrasında hem yazılımı geliştirildi, hem popülaritesi arttı ve beraberinde alıcılar tarafından güvenilirliği de kazanarak farklı cihazlara geçiş yapmış oldu. Bahsedilen farklı cihazların, istenilen bazı işletim sistemleri mevcuttur.

Bu işletim sistemleri ise; Android, iOS, Linux, Windows, MacOS’dir. Geekbench testi, işletim sistemleri ile batarya gücünü test ederek, cihazın ömrünü belirlemektedir. Bu açıdan bakıldığında, Geekbench testine uyumlu işletim sistemlerinden alınan tüm elektronik cihazların, batarya ve işlemci testleri yapılarak, cihazların daha iyi tanınmasına olanak sağlar.

Cihazınızın Performansını Ölçecek Geekbench Testi Nedir?
Cihazınızın Performansını Ölçecek Geekbench Testi Nedir?

Herkes Geekbench Testi Yapabilir Mi?

Geekbench testi nasıl yapılır sorusunda açıklandığı gibi Geekbench testini yapmak çok basittir. Ve bu yüzden herkes bu testi kendi yapabilir. Herhangi bir uzmana veya Geekbench çalışanına ihtiyaç yoktur. Bir çeşit uygulama gibi cihaza indirilerek kullanılan Geekbench testinin kurulumu da alıcıya kolaylıklar sağlar.

Kurulumun adımları sade ve anlaşılır şekilde düzenlenmiştir. Bu konuda sadece, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar, cihazınızın performansını ölçecek geekbench testi nedir sorusunun, cevabında gizlidir. Geekbench testi belirtilen tekniklerle yapıldığında sağlıklı sonuçlar verecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu