Teknoloji

Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bazen telefonlarımıza gizli numaralardan aramalar veya mesajlar gelebilir. Bu numaralar gizli olduğundan dolayı kime ait olduğunu bilemeyiz. Numara gizleyerek birini aramak oldukça kolay olsa da gizli numaradan arayan kişiyi tespit etmek de oldukça kolaydır. Kolay olmasının yanı sorgulama yaptığını uygulama veya diğer yöntemlerde kullandığınız sorgulama şekilleri ücretli olabilir. Bu hizmetlerden yararlanmak için herhangi bir ücret ödemesi yapmanız gerekmek. Peki, ücretsiz numara sorgulama nasıl yapılır?

Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gizli Numara Nedir?

Gizli numara, telefonlarınıza gelen arama veya mesaj sahiplerinin kullandıkları numaraları gizlemesidir. Kişiler numaralarını gizlediği zaman yapılan aramalarda ekranda “Gizli Numara, Arayan Numara Yok ya da Numara Yok” gibi uyarılar çıkar. Bun durum en çok aramalarda meydana gelse de aynı yöntem kullanılarak gizli numara ile mesaj da gönderilebilir. Aynı zamanda gelen aramaların kime ait olduğunu bilmediğiniz durumlarda olabilir. Bu gibi durumlarda da numaranın kime ait olduğunu benzer yollar kullanarak öğrenebilirsiniz.

İsimsiz Numarala Nedir?

Gün içerisinde telefonumuza birçok arama gelir. Bazı numaralar kayıtlı olsa da bazıları kayıtlı değildir. Telefonunuz çaldığı zaman kayıtlı olmayan ve isimsiz olarak ekranda sadece numara görünen aramalar isimsiz numaralardır. İsimsiz numaraları açmadan önce kime ait olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi ücretsiz yapmak için sıklıkla tercih edilen iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden her ikisi de güvenlidir ve herkes tarafından oldukça kısa bir süre içerisinde yapılabilir.

İsimsiz Numaralar Hangi Yöntemlerle Tespit Edilebilir?

İsimsiz numaraları tespit etmek için akıllı cep telefonunuza “Truecaller” adlı uygulamayı yükleyebilirsiniz. Bu uygulamam hem Android hem de İOS kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak indirilebilir. Uygulamayı indirdikten sonra gerekli izinleri vermeniz gerekir. İzinlerin verilmemesi durumunda uygulama numara sahibi tespit edemez.

En çok tercih edilen bir diğer tespit etme yöntemi ise GSM operatörlerinin sunduğu hizmetlerden yararlanmaktır. Bu yöntem en çok tercih edilen eski yöntemlerdendir. Genellikle uygulama indirmeyi ve izin verilmesi gereken erişimleri güvensiz bulan veya akıllı cep telefonu kullanmayan kişiler tarafından tercih edilir. Bilinenin aksine her iki yöntem de oldukça güvenlidir ve oldukça hızlı sonuç verir.

Vodafone Numara Sorgulaması

Cihazlarına uygulama indirerek, sorgulama yapmayı güvensiz bulan veya akıllı cep telefonu kullanmayan Vodafone kullanıcıları daha farklı şekilde ücretsiz numara sorgulama yapabilirler.

İsimsiz olan numarayı sorgulamak için;

  • Telefonunuzda mesajlar kısmını açın.
  • Büyük harflerle “KIM” yazın.
  • Bir boşluk bırakın ve 10 haneli olan numarayı yazın.
  • Yazdığınız mesajı 7048’e gönderin.

Bu adımları doğru şekilde uygulamanızın ardından kısa bir süre sonra bilgilendirme mesajı ile numaranın kime ait olduğunu görebilirsiniz. Eğer bu adımları doğru bir şekilde yapamazsanız hata mesajı alırsınız ve numaranın kime ait olduğunu öğrenemezsiniz. Bundan dolayı adımları uygularken harflerin büyük olmasına, arada boşluk bırakılmasına ve numaranın 10 hane olarak yazılmasına dikkat etmelisiniz.

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell kullanıcıları da telefonlarına gelen isimsiz çağrıların veya mesajların kimden geldiğini benzer bir yöntem ile sorgulayabilir.

İsimsiz olan numarayı sorgulamak için;

  • Telefonunuzun mesaj kısmına “KIM” yazın.
  • Bir boşluk bırakın ve 10 haneli olan numarayı yazın.
  • Yazdığınız mesajı 2200’a gönderin.

Mesajı gönderdikten kısa bir süre sonra numara sahibinin isim ve soy isim bilgisi kısa mesaj yolu ile telefonunuza gelir. Bilmeniz gereken bir diğer noktada Turkcell kullanıcılarının bu işlemi ücretli yapmak zorunda olmasıdır.

Bazı operatörler numara sorgulama işlemi için ücret talep etmez ancak bazı operatörler cüzi miktarlar talep edebilir ve talep ettikleri miktarı da mesaj gitmeden hemen önce bildirirler. Turkcell’in numara sorgulama için talep ettiği güncel tutar 4,99 liradır. Eğer bu işlemi ücretsiz bir şekilde yapmak istiyorsanız diğer sorgulama yöntemini kullanarak akıllı cep telefonunuza “Truecallar” uygulamasını indirebilirsiniz.

Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Numara Sorgulama

Türk Telekom’un numara sorgulama şekli Vodafone ve Turkcell operatörlerinden farklıdır.

İsimsiz olan numarayı sorgulamak için;

  • Arama yaptığınız sayfayı açarak *100# numarasını arayın.

Bilinmeyen numaralar servisini temsil eden numarayı tuşladıktan sonra yapılan yönlendirmeler ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Türk Telekom’un bilinmeyen numaraları tespit etme hizmetinin güncel fiyatı 1,64 liradır. Aynı şekilde bu işlemi ücretsiz olarak yapmak için akıllı telefonlarınıza “Truecaller” uygulamasını indirmeniz ve gerekli izinleri vermeniz gerekir. Truecaller uygulaması bağlı olduğunuz operatör hangisi olursa olsun sizden herhangi bir ücret talebinde bulunmaz.

Ücretiz Numara Sorgulaması Yapmak İçin Başka Hangi Uygulamalar Kullanılabilir?

Akıllı telefon kullanan kişiler birçok farklı uygulama indirerek numara sorgulama yapabilirler. Ancak bu uygulamalar rehberinize ve diğer bazı özel bilgilerinize erişim izni isterler ve bu erişim izni olmadan sorgulama işlemi yapmak mümkün değildir. Bundan dolayı numara sorgulaması yapmak için cihazınıza indirdiğiniz ve erişim izni verdiğiniz uygulamanın güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Androis ve İOS cihazlar için indirilen alternatif uygulamalar değişiklik gösterebilir.

Numara sorgulaması yapacağınız uygulamanın güvenilir olup olmadığını uygulamayı indirmeden önce kontrol edebilirsiniz. Bunun için uygulamayı daha önce yaptıkları yorumları okumanız ve verilen değerlendirme puanlarına dikkat etmelisiniz. Tercih edeceğiniz numara sorgulama uygulamasında kötü otumlar varsa veya indirilme oranları azsa başka bir uygulama araştırabilir veya operatörler için belirlene yöntemleri kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak kullanabileceğiniz uygulamaları arasında UpCall, Synce.mE, Whoscall, Showcaller, CallerID: Phone Call Blocker adlı uygulamalar vardır. Adı geçen uygulamaların bazıları sadece Andrid cihazlardan, bazıları ise sadece IOS cihazlardan indirilebilir. Android veya IOS kullanıyorsanız cihazlarınızdaki marketlerin arama bölümüne uygulamaların adını yazarak kontrollerini yapabilirsiniz.

Instagram Fake Hesaplar Nasıl Bulunur? https://www.pusholder.com/instagram-fake-hesap-bulma/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu