Çocukların Tüketmesi Gereken Gıdalar

Beslenmek, insanın her yaşta dikkat etmesi gereken bir şeydir. Ancak hayatımızda özellikle belli zamanlarda mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar vardır. Bu gıdaların gerekli olduğu yaşlarda tüketilmesi daha yararlıdır. Bu konuda en büyük özeni çocuklarımıza gösteririz. Çocukların beslenmeleri dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Çocukların tüketmesi gereken gıdalar mutlaka zamanında verilmelidir.

Bu gıdaların düzenli ve yeterli olarak verilmesi çocukların sağlıklı gelişmesi için gereklidir. Çocuklar hayatta en değerli varlıklarımızdır. Bu varlıkların özellikle sağlıklı olmasını her ebeveyn ister. Çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için düzenli beslenmeleri şarttır. Ancak bazı besinler vardır ki bunları, çocukların mutlaka tüketmesi gerekir. Bu besinler onların gelişimini olumlu yönde etkiler. Sağlıkları için, sağlıklı beslenmek şarttır.

Çocukların Tüketmesi Gereken Gıdalar
Çocukların Tüketmesi Gereken Gıdalar

Süt Ve Süt Ürünleri Tüketimi

Süt, çocukların doğdukları andan itibaren mutlaka tüketmesi gereken gıdaların başında yer alır. Her ne kadar anne sütü ile aynı vitaminlere sahip olmasa da en az onun kadar çocuk sağlığı için çok önemlidir. Sütün faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Çocukların bu gıdayı mutlaka almaları gerekir. Kemik gelişimi açısından süt oldukça faydalı bir gıdadır. Bu gıda çocukların kemik gelişiminde olmazsa olmaz bir gıdadır. Kemiklerin ihtiyacı olan fosfor ve kalsiyum sütten sağlanır.

Süt tüketimi yapan çocuklar bu sayede gerekli olan maddeleri alırlar. Bunun yanında süt ürünlerinin de oldukça fazla yararı vardır. Yine çocuklarında bu süt ürünlerini tüketmeye dikkat etmeleri gerekir. Bu ürünlerin başında peynir ve yoğurt gelir. Peynir, birçok çocuğun sevdiği gıdalardan biridir. Aynı zamanda kemik oluşumu açısından oldukça yararlıdır. Yoğurt ise yine çocukların severek tükettiği gıdalardan biridir. Yoğurt karbonhidrat, protein, çinko, kalsiyum gibi birçok maddeyi fazlasıyla barındırır. Süt ve süt ürünleri her çocuğun tüketmesi gereken en temel gıdaların başında yer alır.

Meyve Ve Sebzeler

Çocukların tüketmesi gereken gıdalardan bir diğeri ise meyve ve sebzelerdir. Hem meyve hem de sebze tüketimi çocukların sağlığı açısından önemlidir. Çocukların gerekli olan vitaminleri bu gıdalardan karşılar. Tüketilen meyve ve sebzelerin taze olmasına dikkat edilmelidir. Meyve ve sebzelerin içinde bulunan vitaminler, çocukların hastalıklara karşı savaşması için yardımcı olur. Çocukların bağışıklık kazanması için mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardan biridir. Elma, mandalina, muz, havuç, domates gibi meyve ve sebzeler vitamin bakımından oldukça zengindir. Taze ve yeşil yapraklı sebzelerde yine tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Özellikle brokoli, marul, ıspanak, pırasa ve karnabahar gibi sebzeler vitamin açısından oldukça zengindir.

Et Ve Et Ürünleri Tüketimi

Et tüketimi çocuklar için mutlaka olması gereken bir gıdadır. Hem kırmızı et hem de tavuk eti olarak çocuklarınızın sevdiği şekilde tüketebilirsiniz. Etlerin, özellikle bekletilmiş veya dondurulmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Uzun süre beklemiş et vitaminini kaybeder. Bu yüzden çocuklarınıza mümkün olduğu kadar taze et yedirmeye çalışın. Özellikle etin kaynatılarak tüketimi oldukça faydalıdır. Aynı zamanda ciğer gibi hayvansal ürünlerin de çocuğunuz için yararları vardır. Bu ürünleri çocuklarınıza tüketerek gerekli besini almalarını sağlayabilirsiniz. Tavuk etini de gün içerisinde çocuklarınıza yedirmekte fayda vardır. Bu gıdada oldukça yarar sağlar.

Balık Tüketimi

Balık tüketiminin, et ve et ürünleri içerisinde yer almamasının sebebi balığın özellikle beyin gelişimi için oldukça yararlı olmasından dolayı ayrı bir gıda olarak değerlendirmeye alınır. Balık, beyin gelişimi için oldukça faydalı olan bir gıdadır. Çocuklarınıza mümkün olduğu kadar bu gıdayı vermelisiniz. Balık çocuk için son derece faydalı bir gıdadır. Fosfat ve demir açısından son derece zengindir. Aynı zamanda kemik gelişiminde ve hafızayı güçlendirmede balık oldukça yararlıdır. Bu yüzden balığın tüketimi sık sık yapılmalıdır.

Baklagiller

Baklagiller arasında özellikle fasulye oldukça yararlı olan bir gıdadır. Bu gıdanın tüketimi karbonhidrat ve protein alınması açısından çok önemlidir. Baklagiller, vücudun karbonhidrat ve protein ihtiyacını karşılarlar. Tüketilmesi oldukça faydalı olan baklagillerin başında fasulye, bezelye, nohut, mercimek ve bakla gelir. Bu gıdaların tüketilmesi çocuklar açısından büyük önem arz eder. Baklagiller çocuklar için gerekli olan protein ve karbonhidrat açısından son derece zengindirler. Ayrıca çocuklar için gerekli olan mineraller, baklagiller tarafından karşılanabilir.

Çocukların Tüketmesi Gereken Gıdalar
Çocukların Tüketmesi Gereken Gıdalar

Yumurta Tüketimi

Yumurta tüketimi, süt ve süt ürünleri kadar tüketilmesi oldukça önemli olan gıdalar arasındadır. Yumurtanın faydaları o kadar fazladır ki çocukların mutlaka tüketmesi gerekir. Hatta yumurta sadece çocuklar için değil, yetişkin bireyler için bile oldukça yararlı olan bir gıdadır. Çocuklarınıza bu gıdayı mutlaka vermelisiniz. Yumurtanın içinde bulunan vitaminler son derece faydalıdır. Çocuklarınızın bu gıdayı her gün tüketmesini sağlamalısınız. Çocuğunuzun sevdiği şekilde yedirmeniz onun her gün bu gıdayı almasına yardımcı olur. Yumurta tüketimi mutlaka yapılmalıdır. Çocuğunuzun gelişimi için çok faydalı bir gıdadır.

Kuruyemiş Tüketimi

Kuruyemiş tüketimi de çocukların sağlığı açısından faydalı olan gıdalar arasında yer alır. Özellikle ceviz, içerisinde oldukça bol miktarda protein bulundurması özelliği ile çok faydalıdır. Enfeksiyonlara karşı çocukların direnç kazanmasına yardımcı olur. Bunun yanında beyin gelişimi içinde son derece faydalıdır. Ceviz, çocukların kas ve kemiklerinin gelişmesine de fayda sağlar. Faydaları saymakla bitmeyen cevizi mutlaka çocuklarınızın tüketmesine dikkat etmeniz gerekir.

Bunun yanında yine kuruyemişlerden olan fındıkta çok yararlı olan bir gıdadır. Besin yönünden oldukça zengin olan fındık, çocuklarınıza enerji verir. Hastalıklara karşı oldukça yararlı bir etkisi bulunur. Enfeksiyonlara karşı çocukların direnç kazanmalarını sağlar. Bunun yanında kemik gelişimi açısından da faydaları vardır. Fındık ve ceviz dışında badem, Antep fıstığı, yer fıstığı gibi kuruyemişlerinde faydaları oldukça fazladır. Bu gıdaları çocuklarınıza gerektiği kadar vermek, hem sağlıklı büyümesini hem de sağlıklı bir gelişim yaşamasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.