Gündem

Corona Virüs Aşısı Kimlere Uygulanacak?

Corona virüs, 2019’un Aralık ayında, Çin’in Wuhan şehrinde görüldüğünden beri, bütün dünyayı hem sosyal hem de psikolojik olarak etkisi altına aldı. Dünyanın birçok yerinde görülen bu salgın büyük bir pandemiye dönüştü ve ne yazık ki dünya genelinde birçok can aldı. Bu durum, uzmanları virüs aşısını bulmak için yoğun bir araştırma dönemine girdirdi.

Corona virüs tedavisinde kullanılmak üzere dünyanın birçok yerinde uzmanlar kesif bir şekilde çalışırken, elbette aşı ve ilaç araştırmaları da son hızı ile devam ediyor. Bulunan aşıların da kimlere uygulanacağı merak konusu olmakla birlikte her ülke bu konuda kendine göre bir yol çizmiş bulunmakta. Peki, Türkiye’nin bu konuda fikri nedir? Türkiye’de corona virüs aşısı kimlere uygulanacak? Bu yazıda; corona virüs aşısından ve kimlere uygulanacağından bahsettik. Gelin, hep birlikte okuyalım.

Corona Virüs Aşısını Kimler Olabilir?
Corona Virüs Aşısını Kimlere Uygulanacak?

Aşı Nedir?

Aşı nedir sorusu, pandemi döneminde çıkan haberler nedeniyle ve dünyada yaşanan salgın yüzünden herkesin merak ettiği soruların başında geliyor. Aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapma becerisi olan bakteri, virüs gibi mikropların salgıladıkları toksinlerin tesirlerinin ortadan kaldırılması için geliştirilerek uygulanan bir nevi biyolojik silah olarak kullanılan maddelere bu ad verilir. Pandemi döneminde corona virüs aşısından insanları korumak için üzerindeki çabaların hala devam ettiği corona virüs aşısı için çabalar hala devam etmektedir.

Neden Aşı Yaptırmalı?

Virüsler için aşı olan bir kişi, bedeninin o virüsleri tanıyarak virüse karşı bağışıklık oluşturmalarına yardımcı olan aşı nedeni ile hastalıklara karşı savunma yöntemini geliştirmiş olur. Aşılar, büyük ölçüde güvenilirdirler. Bu yüzden, genel aşı türleri vardır. Bu aşılar koruyucu maddeler, stabilizatörler, adjuvan ve antijen gibi maddeler içerirler.

Corona Virüs’te Tedavi Yöntemleri

Corona virüsü tedavi etmenin en iyi yolunun aşı üretmek olduğu uzmanlar tarafından konuşulan ve üzerindeki çalışmaların yoğun bir hızla sürdüğü bilinmektedir. Aşı bulunana kadar ilaçlar ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Corona Virüs Aşısını Kimler Olabilir?

İngiltere’de, Pfizer&Biontech aşısının onaylandığını duyurmasının ardından Sağlık Bakanı Matt Hancock, aşı programının yakın zamanda başlayacağını belirtmiş ve kısa zaman içinde de kimlerin aşı olabileceğine dair bilgilerin paylaşılacağını söylemişti. Amerika Birleşik Devletleri’nin aşı komitesi ise aşı olacak ilk grupları duyurduğunu açıklamıştı.

Amerika’nın açıklamalarına göre aşı olacak ilk grup sağlık sektöründe çalışanlar ve bakım evlerinde yaşayan yaşlıların olduğunu; ikinci grupta öğretmenlerin, itfaiye çalışanlarının, polisler ve güvenlik görevlilerinin, süpermarket çalışanlarının, toplu taşıma çalışanlarının ve evde çalışması mümkün olmayan işçilerin olacağını duyurdu. Üçüncü grup olarak da kronik hastalığı olan kişiler ve yaşlıların bulunduğu açıklanmıştı. Peki, Türkiye’de kimler aşı olabilecek?

Türkiye’de uygulamaya geçecek olan ve Çin tarafından üretilmiş olan Sinovac aşısının 25 Aralık’ta uygulamaya başlanması planlanıyor. İlk fazda 450 bin kadar aşının yapılması amaçlanmaktadır. Sağlık bakanlığı bu konuda titiz çalışmaları ile ilçe ilçe bir aşı haritası hazırlamaktadır. Türkiye’de yapılacak aşının önce kimlere yapılacağı ise ülkemizde merak konusu.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda yaptığı açıklamada türlü nüfus gruplarının arasında enfeksiyon oranları ve ölüm riskleri göz önüne alınarak ve belirlenen takaddümlere göre aşının yapılacağı kişiler belirlenecek. Şu anda ise aşı yapılacaklar listesinde, hamilelerin ve 18 yaş altının olmadığı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı ile ilgili konuşmasında açıkladıkları arasındadır.

Corona Virüs Aşısını Kimler Olabilir?
Corona Virüs Aşısını Kimlere Uygulanacak?

Coronavirüs Aşısı’nın Türkiye Ayrıntıları

Türkiye’de, aşının uygulanma tarihi olarak 25 Aralık’ın belirlendiğini dile getirmiştik. Çin menşeli Sinovac aşısından, Türkiye 10 Milyon tane sipariş etmiştir. Bu aşıların, ilk 5 milyon kişiye ve çift doz olarak verilmesi planlanıyor. Çalışmaların büyük bölümünün, Sağlık Bakanlığı tarafından tamamlandığı verilen bilgiler arasında.

Öncelik olarak il ve ilçelere göre aşı haritası çıkarılmış ve bu aşı olma süreci sisteminin ayrıntıları ise şu şekilde;

  • Aşı evlerde de uygulanacak: Bu konudaki çalışmalar; yani, ulaşım ve dağıtım aşamaları hakkındaki çalışmalar hala devam etmektedir. Evden çıkmayacak durumda olanlar ve kronik hastaların aşıları evlerinde uygulanacak. Aşı çalışmalarında filyasyon ekibi ile birlikte aile hekimi de görevlendirilebilmektedir.
  • Aşı olan kişiler takip edilecek: Aşı olan kişiler için bir veri tabanı oluşturulup bu sistemden takip işlemi yürütülecek. Bu konuda Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık kuruluşlarından aşı olacak personel ve çalışanların listesini istemiş bulunmakta. Aşı olacak kişiler, daha önce corona virüsü geçirmemiş kişiler arasından belirlenecek.
  • Aşının hazırlanması: Aşı 10 – 13 gün gibi bir sürede hazırlandığı için Aralık ayının sonunda, aşılama sistemi başlayacak. Ardından yeni alımlar ve bağlantılar da sürdürülmeye devam edilecek.
  • Soğuk hava zinciri: Aşının taşınması için ‘soğuk hava zinciri’ kullanılacak. 15 soğuk hava deposunun ve 1403 soğuk zincirin bulunduğu belirtilip; gerektiği takdirde de artırılacağı konuşulanlar arasında.
  • Doz Süreleri: Corona virüs aşısının 2 ila 8 derece arasında korunabilen bir aşı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden aşının; 60 yaş ve üzerine 30 veya 21 gün ara ile yapılacağı ilan edilirken, daha genç olanlara 14 arayla yapılacağı dile getirilmiştir. 2.dozdan sonra ise antikorun yüzde 50 oranına kadar yükseldiği belirtiliyor. Çin aşısı yaptıranların yüzde 92 gibi bir oranında da antikor oluştuğu dile getiriliyor.
  • Aşının korunma süresi: 6 – 8 ay gibi bir süre aşının korunma süresi olarak belirlendi. Aşının uygulanmaya başlaması ile birlikte; Şubat ve Mart aylarında toplumsal ve aşı bağışıklığı sebebi ile her iki kişiden biri pandemi sisteminin dışına düşeceği belirtiliyor.

Yine de aşı olduktan sonra da, bir süre daha dikkat etmenin fazlaca yararı olacaktır. Dikkat etmek, hem ailenizi, hem de sizi koruyacak en önemli silahtır.

Corona Virüs Aşısı Ücretli mi?

Corona virüs aşısı, ücret karşılığı olmayan bir aşıdır. İlk sırada aile sağlığı olan çeşitli sağlık kuruluşlarında yapılacaktır. Test sonuçları da her zaman takip edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu