Gündem

Whatsapp, Dijital Göçü Engellemek İçin Para Harcamaya Başladı

Günümüzde dijitalleşme oldukça hızlı olduğu artık bilinen bir gerçektir. Bu duruma uyum sağlayan pek çok kişi olsa da hala dijitalleşmeye karşı çıkan kişilerde bulunuyor. Dijitalleşme her ne kadar hayatımızı kolaylaştırması ile pek çok kişinin endişe etmediği bir şey olsa da ne yazık ki durum farklı bir yere doğru gidiyor. Son zamanlarda dijital verilerin korunması konusunda pek çok farklı görüş bulunuyor. Bu konunun birden bu denli ortaya çıkmasında ise Whatsapp uygulamasının ülkemizdeki kullanıcılarının verilerini başka bir sosyal medya platformu olan Facebook ile paylaşacağını belirtmesi yer alıyor. Aslında bu veri paylaşımını kişilerin onayına bırakan Whatsapp, son günlerde ülkemizdeki kullanıcılarının karşısına sürekli olarak bir onay metni çıkarıyor.

Bu metni onaylayan kişilerin verileri onların onayı alınarak başka bir uygulama ile paylaşılabiliyor. Bu durum ülkemizdeki pek çok Whatsapp kullanıcısını bu uygulamayı kullanmamaya yönlendiriyor. Bu konuyla ilgili olarak kayıp yaşayan Whatsapp ise veri paylaşımını ileri bir tarihe ertelediğini ifade ediyor. Ancak ülkemizdeki Whatsapp kullanıcılarının bu uygulamaya güveni sarsıldığı için aynı özelliklere sahip farklı uygulamaları kullanmayı tercih ediyorlar. Aslında bu duruma bir uygulamayı bırakıp diğerine geçmek olarak bakılması son derece yanlış oluyor. Artık dijital ortamdaki hak ve hürriyetlerin daha kapsamlı bir şekilde korunması gerektiğinin önemine varılması gerekiyor. Gelişen ve değişen dünya şartlarında dijitalleşmenin kişi haklarına olan etkisi üzerine birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor.

Whatsapp, Dijital Göçü Engellemek İçin Para Harcamaya Başladı
Whatsapp, Dijital Göçü Engellemek İçin Para Harcamaya Başladı

Whatsapp Nedir?

Hemen hemen her akıllı telefonda olan uygulamalar arasında yer alıyor. Whatsapp daha çok mesajlaşma amacıyla kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Mesaj atmak isteyen herkes genelde Whatsappı tercih ediyor. Bu denli fazla tercih edilmesinin elbette birkaç sebebi bulunuyor. Whatsapp kullanımı oldukça kolay olan mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada yer alıyor. Ayrıca sadece mesaj atmak içinde bu uygulamayı kullanmıyorsunuz. Fotoğraf, video ve ses kaydı da paylaşabiliyorsunuz. Birde diğer uygulamalarda olmayan Durum kısmı bulunuyor. Bu kısma attıklarınız 24 saat içinde siliniyor. Whatsappın bu kadar tercih edilmesinde bunlar tek başına etkili değildir. Ayrıca grup kurma ve konferans olarak arama özellikleri sayesinde sevdiklerinizle toplu olarak sesli ve görüntülü olarak konuşma imkanı da sunuyor.

Whatsapp Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Whatsapp her ne kadar içerik olarak diğer uygulamalardan biraz daha farklı olarak görülse de kullanım olarak tıpkı diğer uygulamalar gibi son derece kolaydır. Whatsapp kullanabilmeniz için ilk olarak telefon numaranızla uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor. Tabi bunun içinde telefonunuzda Whatsapp uygulamasının yüklü olması gerekiyor. Whatsapp kullanımı son derece kolaydır. Sadece biraz kurcalamanız gerekiyor. Az da olsa zaman geçirerek oldukça kısa bir zaman bu uygulamayı oldukça iyi öğrenebilirsiniz. Zaten Whatsappta yol gösterici pek çok adım bulunuyor. Bu nedenle kullanım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamanız pekte mümkün görünmüyor.

Whatsapp ve Veri Kullanımı

Veri kavramı son yıllarda hemen hemen herkesin duyduğu ama içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığı dijital yaşamın hayatlarımıza dahil ettiği bir şeydir. Verilerin korunması ve saklanması dijital ortamdaki kişilerin haklarını korumak adına oldukça önemlidir. Uzun yıllardır kullanılan Whatsappın ülkemizdeki kullanıcılarının verilerini onların bilgisi ve onayı doğrultusunda paylaşacağını bildirmesi pek çok kişiyi bu uygulamayı kullanmamaya yöneltiyor.

Verilerin saklanması ve korunması konusunda oldukça yeni bir döneme girildiği pek çok kişi tarafından ifade ediliyor. Ancak bu konuda Whatsappın kullanıcı sayısının ülkemizde son derece düşmesiyle Whatsapp kendince önemli adımlar artıyor. Üstelik bu konuda son derece yüklü miktarlarda para harcayarak kaybını geri kazanmaya çalışıyor. Veri kullanımı konusunda Whatsappın başına gelenleri artık yeni dijital dünyadaki ilk çalkantılar şeklinde ifade ediliyor. Kişilerin haklarına dijital alanda yapılan bir saldırı olarak görülen bu durum pek çok sosyal medya ve uygulama kullanıcısını endişelendiriyor.

Whatsapp, Dijital Göçü Engellemek İçin Para Harcamaya Başladı
Whatsapp, Dijital Göçü Engellemek İçin Para Harcamaya Başladı

Dijital Göç Nedir?

Göç kavramı her ne kadar insanlık tarihine ve insanlara yabancı olmasa da dijital göçün ne olduğu pek çok kişi için tam anlamıyla bilinmiyor. Teknolojinin ilerlemesi her ne kadar hayatlarımıza sağladığı kolaylıklarla artık çok önemli bir yerde olsa da dijital yaşam olgusu pek çok kişi endişe verici olabiliyor. Dijital göçü kısaca açıklamak gerekirse herhangi bir uygulama kullanıcılarının aniden ya da belli bir zaman içerisinde başka bir uygulamaya yönelmesi ve onu kullanmaya başlaması şeklinde ifade edilebilir.

Son günlerde buna en güzel örnek olarak ülkemizdeki pek çok Whatsapp kullanıcısının bu uygulamayı cihazlarından silip rakip uygulamaları tercih etmesidir. Her ne kadar dijital göç kavramıyla bu şekilde tanışan kişilerin sayısı bir hayli fazla olsa da Whatsapp bu konuda bir geri dönüş yaparak veri paylaşımının süresini uzatacağını ifade ediyor. Aslında bir nevi dijital göçü engellemeye ya da durdurmaya çalışıyor. Dijital dünyanın bu yeniliklerini her ne kadar yaşayarak öğreniyor olsak da oldukça hızlı bir şekilde adapte oluyoruz.

Whatsappın Dijital Göç Nedenleri

Ülkemizdeki pek çok Whatsapp kullanıcısının bir anda rakip mesajlaşma uygulamalarını tercih edip Whatsappı telefonlarından silmesinin birtakım nedenleri bulunuyor.

Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Veri paylaşımı
  • Saklanması gereken bilgilerin paylaşıma açık olması
  • Başka bir uygulamada da verilerin bulunması ve paylaşılması
  • Fotoğraf ve ses kayıtlarının kullanıma açık hale gelmesi
  • Kişilerin kendi verileri için hak talebinde bulunamaması

Bu maddelerde yer alan bilgilerden dolayı ve bunların gerçekleşme ihtimallerinin olması Whatsapp yerine başka bir uygulamanın tercih edilmesine neden oluyor. Ancak Whatsapp gelen tepkiler üzerine bu süreyi uzatarak bir süre daha ülkemizdeki kullanıcılarını elinde tutmayı hedefliyor. Hatta bu konuyla ilgili olarak yaşadığı dijital göçü durdurmak adına oldukça yüklü miktarda harcamalar yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu