Bilgi Kutusu

Doğal Taşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal taşların oluşumu ve hikayesi birçok insanın yakından ilgilendiği bir konu. Doğadan çıkarılan bu değerli taşlar çeşitli şekilde fiziksel ve ruhsal sağlığa iyi gelebiliyor. Günümüzde birçok insan doğal taşlara ilgi duyuyor ve bunları üzerinde taşıyor.

Doğal taşlara ilginiz varsa ve hangi taşın neye iyi geldiğini merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyun. Doğal taşların tarihi derindir ve kapsamlı bir konudur. Bunu daha iyi açıklamak için doğal taşlar hakkında bilinmesi gerekenler hakkında sizin için araştırma yaptık.

Doğal Taşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Doğal Taşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal Taşların Tarihi Neye Dayanıyor?

Doğal taşların fiziksel ve ruhsal hastalıklara iyi geldiği iddiası Sümerlere kadar uzanan bir tarih. O zamanlardan bu yana şifa kaynağı olarak görülen doğal taşların hikayesi günümüze kadar ulaşmış durumda. Antik Yunanlılar dönemlerinde doğal taşları savaşta güç kazanmak için kullanmışlar.

Günümüzde doğal taşların hikayesi ve bu alandaki ilgi Çin başta olmak üzere çeşitli Asya kültürlerinden gelmiştir. Günümüzde hastalıklara iyi geldiği iddiasına inana ve medet uman sayısız insan mevcut. Doğal taşların ruh sağlığına iyi geldiği ve iyi enerjiler saçtığı bir gerçek. Fakat doğal taşlar hastalıklar için tek başlarına bir tedavi yöntemi olamazlar.

Doğal Taşlar Neden Kullanılır?

Taşların günümüzdeki kullanımı ağırlıklı olarak aksesuar alanında olsa da birçok zihinsel ve fiziksel soruna iyi geldiği düşünüldüğünden hayatın çeşitli alanlarında birçok kişi tarafından kullanılmakta ve taşınmaktadır. Doğal taşların yeryüzünde uzun süre oluştuğu ve pozitif enerji titreşimleri sağlayarak insanları kendine çektiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bilimsel araştırmalardan yola çıkarak doğal taşlarla ilgilenmeye başlayan birçok insan mevcut. İnsanların çoğu bu taşları taşıyarak bolluk ve bereket elde etmek istiyor. Negatif enerjileri uzaklaştıran bu taşlar, kişilerin ruh sağlığına iyi gelebilir ve pozitif enerji yayabilir.

Doğal Taşlar Ruha İyi Gelir Mi?

Değerli taşların doğru kullanımı bedeniniz ve zihniniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilirken aynı zamanda ruhsal benliğinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Yoga ve meditasyon yapıyorsanız, doğal taşlardan destek almanız faydalı olacaktır. İyileştirici doğal taşlar ay ve güneşten aldıkları güçlü enerjileri bizlere yansıtırlar. Mental açıdan birçok fayda sağlayan doğal taşlar depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sorunları iyileştirecek güçlü etkilere sahiptir.

Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?

Doğal taşları kullanmanın bir sınırı yoktur. En yaygın kullanım şekli olarak kolye haline getirebilir ve boynunuzda taşıyabilirsiniz. Piyasada satılan bazı doğal taşlar kolye şeklinde satışa sunuluyor. Bunları tercih etmek size kalmış fakat çoğu enerji koçuna göre kolyeyi kendiniz yapmanız daha etkili olacaktır. Çünkü taşa dokunduğunuz sırada enerji alışverişi sağlarsınız. Bunun için kolyeyi kendiniz yapmanız enerjiyi güçlendirebilir. Kolye olarak kullanabileceğiniz gibi meditasyon sırasında elinizde tutabilirsiniz. Bu da yaygın bir kullanım şeklidir. Evinizde dekor olarak ve pozitif enerji yayması için iyi bir yere konumlandırabilirsiniz. Bu da doğal taşlardan alacağınız enerjiyi artırır.

Doğal Taşlar Nasıl Oluşuyor?

Çoğu mücevher metamorfizma yoluyla oluşur. Metamorfizma, minerallerin muazzam basınç ve ısı altında tektonik plakalar tarafından bir araya toplandığı ve genellikle birbirleriyle hareket ettikleri zamandır. Mineraller bir araya toplanır ve bazen erimeden farklı mineraller haline gelirler.

Doğal taşlar, oluşmaları uzun zaman aldığı için nadir ve değerlidir. Doğal taşın yılda yaklaşık bir atomik katman büyüyebileceği tahmin edilmektedir. 10 milyon yıldır varlığını sürdüren bir kristal ancak 2 santimetre olabilir. Bu inanılmaz olay, doğal taşların neden değerli ve pahalı olduğunu açıkça kanıtlıyor.

Doğal Taş Çeşitleri Nelerdir?

Doğal taş çeşitleri oldukça geniştir. Öyle ki bazı taş türleri renklerine göre ayrılıyor. Her biri farklı bir duruma iyi geldiği bilinen onlarca doğal taş mevcut.

Bunlardan ey yaygın olarak kullanılan doğa taşlar ve iyi geldiği durumlar;

  • Akik: Strese iyi gelir.
  • Ametist: Pozitif enerji saçar.
  • Dumortierit: Zekayı geliştirir.
  • Aventurin: Şans getirir.
  • Akuamarin: Rahatlatır.
  • Ay Taşı: Dengeler.

Bunun gibi yüzlerce doğal taş bulunuyor. Bu taşların orijinalini bulmak bazen zorlaşabilir. Doğal taş almak isteyenlerin güvenilir doğal taş dükkanlarına uğramalarını öneririz. İnternet üzerinden satın alınan doğal taşların birçoğu yapay çıkabiliyor.

Doğal Taşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Doğal Taşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal Taşlar ve Burçların İlişkisi

Çoğu insanın hemfikir olduğu bir konu ise doğal taşların burçlarla yakından ilişkili olduğudur. Enerjiyle uğraşan kişilere göre her burcun kendine özel bir doğal taşı vardır. Bu taşlar ise burcunuza göre belirlenir. Örnek vermek gerekirse buna göre; boğa burcunun özel taşları zümrüt, mavi safir, yeşil akik ve malakit taşlarıdır.

Boğa burcu kişiler bu taşları üzerlerinde taşırlarsa bu enerjiden üst düzey verim alabiliyorlar. Doğal taşların insanlar üzerinde olumlu enerjileri meydana getirdiği artık bir gerçek. Burcunuza göre bir doğal taş edinerek olumlu sonuçlarını izlemeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde daha güçlü bir etki görmeniz mümkün.

Doğal Taş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal taşların iyi enerjiler getirdiği ve insanların hayatında değişimlere yol açtığı bilinen bir gerçek olunca bazı insanlar bunu kötü niyetle ticarete döküyorlar. Bu işin ticaretini yapan ve doğal taş satan birçok güvenilir satıcılar olsa da dolandırıcıların sayısı bir hayli fazla. Bazı insanlar doğal taş satın aldıktan sonra hiçbir işe yaramadığını düşünüyorlar. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına güvenilir doğal taş tedariki yapan yerleri tercih etmek için araştırma yapmalısınız.

Düşük fiyatlar söyleyen doğal taş satıcılarını önermiyoruz. Çoğunlukla daha hızlı satış yapabilmek için düşük fiyatlar sunuyorlar. Çoğu doğal taşın orijinal olup olmadığı bazı yöntemlerle anlaşılabiliyor. Eğer anlayamıyorsanız bu konuda bilgi sahibi kişilere danışmak işinize yarayabilir. Ayrıca doğal taş alırken kendi burcunuza göre bir taş seçmeniz bu deneyimi daha iyi yaşamanızda faydalı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu