Bilgi Kutusu

F-35 Ve F-16 Savaş Uçakları Karşılaştırması

1970 yılının sonunda üretilmiş olan F-16 4. kuşak tek motorlu bir avcı uçağıdır. Ayrıca F-16 uçağı birçok uçağa göre daha ekonomik ve daha küçük boyuttadır. Zamanla üretimde geliştirilen F-16 uçağı artık hava savunmasında da ciddi anlamada önem kazanmış durumdadır.

Genel olarak bakıldığında F-16, hem ekonomik oluşu hem de maliyeti daha uygun oluşundan ötürü birçok uçaktan daha iyidir. F-16 uçağının cephanesi geniş bir kapasitede olup aynı zamanda yüksek motor kapasitesi ile iyi bir performans sağlar.

Üstelik F-16 uçağının bu gibi özelliklerinin yanında manevra kabiliyetinin oldukça iyi gelişmiş olması da dikkat çekiyor. Günümüzde bakıldığı zaman F-16 uçağı çevik uçaklar arasında yer alır. Bu gibi özellikleri ile öne çıkan F-16, 1970 yılında üretilen modelden çok farklı modelleri ile günümüzde yer alıyor.

1990 yılının sonlarında üretime geçilmiş olan F-35, ilk uçuş denemesini 2006’da yapmış ancak başarısız olunca 2010 yılının yarısına kadar üretimi devam eden bir savaş uçağıdır. F-35 savaş uçağı, güçlü motoru, bombardıman özelliği ve radara düşük oranda yakalanan çok amaçlı uçaktır.

Bir avcı uçağı kadar gelişmiş özellikleri bulunmasa da hava-hava savunmasında da kullanılıyor. Ancak genel itibari ile F-35 savaş uçağı; düşman toprağına gizlice giriş yapmak ve önemli kara hedeflerini etkisiz hale getirmek için kullanılıyor.

İşte tam bu noktada F-16 ve F-35 savaş uçakları karşılaştırılması yapılıyor. F-35 savaş uçağı F-16 uçağı gibi iyi bir manevra kabiliyetine sahip olmadığı için hava-hava savunmasından çok, hava-kara savunmasında kullanılır. Şimdi daha detaylı karşılaştırmasını yapalım. F-16 savaş uçağı gelişmiş özelliklerle donatılmış bir bilgisayara sahipken, F-35 savaş uçağı ise tam anlamıyla uçuş yapan bir bilgisayardır.

F-35 savaş uçağı bire bir savaş yanı sıra, düşük oranda radara yakalanma özelliği ve uzun menzili ile uzak mesafeden, hedefi vurmaktır. Yani bire bir ihtiyaç duymadan direkt olarak savunmasını uzak mesafeden yapmaya yarar. F-35 savaş uçağının üretiminde ısı sensörleri kullanıldığı için, uzak mesafeden gelen Balistik bir füzeyi tespit eder.

Tespitini yaptığı bir hedefi, donatımı sayesinde başka bir uçağa veya bilgisayara kolayca aktarır. Savaş esnasında dost birlikler tarafından atılan Balistik veya seyir füzesinin kontrol mekanizmasını gökyüzünde iken ele alabilir ve bu sayede yönünü değiştirebilir. F-16 savaş uçağına baktığımızda ise F-35 savaş uçağında olan bu özelliklerden eser yoktur.

F-35 Ve F-16 Savaş Uçakları Karşılaştırması
F-35 Ve F-16 Savaş Uçakları Karşılaştırması

Türkiye’nin Kaç Tane F-35 Savaş Uçağı Var?

Türk Hava kuvvetlerinin “Luke Askeri hava üssünde” 6 tane F-35 yer alır. F-35 savaş uçağı oldukça beğenilen ve dünya ülkelerinin hava savunma sistemine eklemek istedikleri bir uçaktır. İlk üretime oranla günümüzde yeni donanımı ile savaş esnasında uzun mesafede isabetli atış yapan çok amaçlı savaş uçağıdır.

Dünyanın En İyi Savaş Uçağı Hangisi?

Gelişmiş teknoloji ile birlikte hava savunma sisteminde de gözle görünür gelişimler yaşanıyor. Hava savunma sistemi güçlü olan bir millet savaş sırasında da bir hayli güçlüdür. Çünkü birçok savaş uçağı özel donanımlar ile üretiliyor. Örneğin bir savaş sırasında F-35 savaş uçağı havada iken bir füzenin kontrolünü ele alarak yönünü bile değiştirebiliyor.

İşte tam bu nedenle hava savunma sistemi oldukça önemlidir. Dünyanın en iyi savaş uçağı hangisi diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtı F-22 Raptor savaş uçağıdır. F-22 Raptor savaş uçağı dünyada üretilen ilk 5.nesil uçağıdır. F-22 Raptor, diğer savaş uçaklarının neredeyse hepsini taşıyor ve üstün bir görünmezlik özellikleri vardır.

Türkiye’de Kaç Adet F-16 Savaş Uçağı Var?

Türkiye savunma sisteminde de oldukça gelişmiş durumdadır. Türkiye’de 200 tane F-16 savaş uçağı bulunuyor.

F-35 Savaş Uçağı Hangi Ülkelerde Var?

F-35 5. nesil bir savaş uçağıdır. Tam bir uçan bilgisayar diyebiliriz. Savunma sistemi oldukça gelişmiş ve savaş için gerekli donanımlara sahip bir uçaktır. F-35 uçağı hangi ülkelerde var?

F-35 savaş uçağının bulunduğu ülkeler;

  • Danimarka
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Hollanda
  • Avusturalya
  • Norveç
  • İngiltere
  • İtalya
  • Kanada

F-35 savaş uçağına sahip ülkeler bunlardır. Üstün görünmezlik özelliği, uzak mesafeden isabetli atış yeteneği ve kontrol kabiliyeti ile diğer ülkeler tarafından da dikkat çeken bir savaş uçağıdır.

F-35 Fiyatı Ne Kadar?

F-35 savaş uçağı Lockheed Martin’in tarafından üretilen ve günümüzde fiyatı yaklaşık olarak 80 milyon dolar olan en iyi savaş uçaklarından biridir. F-35 savaş uçağı dünya üzerinde yer alan en gelişmiş özelliklere sahip uçaklar arasında yer alıyor.

F-35 Niye Bu Kadar Önemli?

F-35 savaş uçağı radar yakalanma profili düşük olan ve düşmen hava sahasına gizlice ve dikkat çekmeden girebilen en iyi savaş uçaklarının başında geliyor. Gelişmiş bilgisayar programı ile her türlü veriyi ve hedefi anında tespit edebiliyor.

F-35 Ve F-16 Savaş Uçakları Karşılaştırması
F-35 Ve F-16 Savaş Uçakları Karşılaştırması

En Güçlü Uçak Hangisi?

Dünyada yaşanan teknolojik gelişimler hava savunma sisteminde de geniş bir yelpazede gelişiyor. Öyle ki sürekli olarak daha iyi donatılmış uçaklar üretiliyor. 15 Aralık 2005 yılında üretilen ve günümüzde daha iyi bir donanıma sahip en güçlü uçak F-22 Raptor’dır. F-22 Raptor dünyada üretilen en güçlü ve en gelişmiş savaş uçağıdır. Bir adet F-22 Raptor üretim fiyatı yaklaşık olarak 150 milyon dolara tekabül eder.

Türkiye’ye Ait Kaç Savaş Uçağı Var?

Türkiye oldukça gelişmiş bir hava savunma sistemine sahiptir. Dünyada en iyi hava savunma sistemine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de 230’dan fazla F-16 savaş uçağı ve 30’un üzerinde F-4E Terminatör savaş uçağı vardır. Ayrıca 10’un üzerinde de ANKA-S SİHA bulunuyor.

F-16 Pilotu Ne Kadar Maaş Alıyor?

F-16 pilotu 2023 yılı itibari ile 40 ila 60 bin TL arası maaş alıyor. Her yıl değişen güncel asgari ücretle birlikte belirlenen maaşta da artış yaşanıyor.

Türkiye’de Kaç Tane F-16 Düştü?

Türk hava kuvvetleri envanterinde yer alan 240 F-16 savaş uçağından 31 tanesi belli başlı nedenlerden dolayı düştü. F-16 savaş uçağı Türkiye savunma sisteminde önemli bir yere sahiptir. Savaş sırasında hızlı manevra kabiliyeti önemli bir özelliktir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu