Bilgi Kutusu

Geçmişten Günümüze İkonik Mobilya Tasarımlar

Mobilya tasarımı her geçen gün farklı bir yöne evrilmektedir. Endüstriyel tasarım sektörü geliştikçe farklı tasarımlar ortaya çıkıyor. Bu tasarımlar içinde geçmişten günümüze ikonik mobilya tasarımları da mevcuttur. Bir çok seçenek içinde farklı mobilya dikkat çekiyor.

Geçmişten Günümüze İkonik Mobilya Tasarımlar
Geçmişten Günümüze İkonik Mobilya Tasarımlar

İkonik Tasarımların Özellikleri

Modern mobilyalar belirli bir tarza atıfta bulunur: 1900’lerin başında Bauhaus tasarım okulu ile başlayan Modernist hareket ile bu tasarımlar, kendilerinden önceki süslü tasarımlara karşı bir isyandı. Art deco tasarımlarını ve bunların tüm süslerini ve süslemelerini düşünün. Şimdi bunun tam tersini düşünün, Bassett CorsoModernizm’i düşüneceksiniz.

Modernist tasarımlar, basit ve temiz bir görünümü benimser.

Ana ilkeleri şunları içerir:

 • Minimalist tasarım
 • Pürüzsüz yüzeyler
 • Temiz, düz çizgiler
 • Canlı tonlarla vurgulanan sıcak nötr renkler
 • Hem ahşap hem de metal içeren malzemeler

Bu ilkeler ışığında tasarlanan mobilyalar gelecekte de varolmaya devam edecektir.

Mobilya Sektöründe Tasarım

Oturduğunuz sandalyenin, insan varoluşunun başlangıcına kadar uzanan sürekli gelişen bir tasarımın parçası olduğunu unutmak kolaydır. Mobilya tasarımı, ilk insanın oturacak bir yere ya da aletlerini saklamak için bir rafa ihtiyaç duymasından bu yana yaşamın gerekli bir parçası olmuştur.

1900’lere birkaç bin yıl ileri sarıldığında, 20. yüzyılın neden mobilya tasarımı için ayrılmaz bir dönem olduğunu görmek kolaydır. Önde gelen birkaç kişinin dikkatli ve yaratıcı vizyonu sayesinde, mobilya tasarımcıları geçtiğimiz 100 yılda mobilyaların sadece pratik bir formdan daha fazlası haline gelmesini sağladı.

Mimari ilhamlara ve insan fiziğine daha fazla vurgu yapılmasıyla mobilya tasarımı artık bir sanat biçimi haline geldi. Bu, sadece kendi zamanlarında cesur kreasyonlara öncülük etmekle kalmayıp, aynı zamanda bir çağı ve ötesini tanımlayan ikonik tasarımlar yapan seçkin bir azınlığın motivasyonunu açıklıyor.

Mobilya Tasarımında Öne Çıkan Tasarımlar Nelerdir?

Muhtemelen asla modası geçmeyecek bir sürü ikonik mobilya tasarımı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Eski Emeralite (Banker Lambası olarak da bilinir), tarihin en ikonik lamba tasarımlarından biri olmaya devam ediyor. Tasarımın kolayca tanınabilen pirinç ayağı, eğimli zümrüt yeşili cam gölgeliği ve çekme zincirli geçiş anahtarı, onu zamana direnen benzersiz özelliklerdir. Kitlesel popülaritesi, büyük ölçüde yeşil gölgenin yatıştırıcı ışık ürettiği ve dolayısıyla üretkenliği artırdığı inancından kaynaklanmaktadır.

Walter Gropius, onu modern mobilyaların ikonik figürlerinden biri yapan Bauhaus Okulu’nun kurucusuydu. F-51 Koltuk + Kanepe’yi 1920’de Bauhaus’taki yönetmen ofisi için özel olarak tasarladı. Cömert dolguyu ve kübik formu çıkardığınızda, sandalye ağır ancak yüzer döşemesi ve basit bir şekilde neredeyse insan görünümüne sahiptir.

F-51’in önemi, kolçakların koltuğun üzerinde yüzdüğü ve kanepenin tabanının yere değmediği konsol çerçevesine dayanmaktadır. Tasarımı, bu devasa nesnenin, ağır formunu dengeleyerek havada asılı gibi görünmesini sağlar. Sakinlik ve dinamizmi aynı anda yayarak günün geleneksel tasarımlarını kökten sorgulatan bir tasarımdır.

Walter Gropius’tan ve Bauhaus’taki örnek çalışmalarından esinlenen Ludwig Mies van der Rohe, Barselona sandalyesini tasarladı. 20. yüzyıl sandalyelerinin Rolls-Royce’u olarak kabul edilen bu parçanın asla seri üretime geçmemesi gerekiyordu. Çarpıcı deri döşemeli krom çelikten yapılmış bu sandalye, 1929’da Exposicion Internacional de Barcelona’daki Alman Pavyonu’nda basitçe etkilemek için tasarlandı.

Bu ve bunun gibi birçok tasarım göz doldurmaya devam ediyor. Her geçen gün tasarımcıların ikonik tasarımları dünyaya ilham olmaya devam ediyor.

Ünlü İkonik Mobilya Tasarımcıları Kimlerdir?

Bir çok farklı tasarımıyla meşhur tasarımcılar mevcuttur.

Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Charles ve Ray Eames
 • Frank Lloyd Wright
 • Oscar Niemeyer
 • David Adjaye
 • Ludwig Mies van der Rohe
 • Eero Saarinen
 • Marcel Breuer

Farklı tasarımlarıyla göz dolduran tasarımcıların ürünleri sizlerin de evini süsleyebilir. Farklı tasarımları inceleyerek dekorasyonunuza renk katabilirsiniz.

Farklı Tasarımlara Ait Özellikler Nelerdir?

İkonik tasarımlara ait ana özellikler orijinal bir tasarım olmakla beraber, pratik kullanım ve sade bir tasarıma sahip olmalıdır. Yenilenen dünyada çoğalan nüfusla beraber evler küçülmekte ve minimal tasarımlara ilgi artmaktadır.

Birçok farklı hale bürünebilen, portatif mobilyalar dar alanlarda büyük kolaylık sağlıyor. Bu sebeple kapanıp açılabilen, farklı şekillerde kullanılabilen mobilyalar gelecekte ön plana çıkacaktır.

Tasarım Tasarımcının Hayal Dünyasını Mı Yansıtmalıdır?

Tasarım yaparken tasarımcı hayalindeki tasarımı ürüne dökmek isteyecektir. Tabi ki hayal ederken birçok farklı tasarım oluşturabilirken, bunu ürüne dönüştürmek sanıldığı kadar kolay değildir. Ürünü oluştururken estetik dokunuşlarla beraber, kullanım kolaylığı, kapladığı alan ve maliyette göz önüne alınmalıdır. Bu şekilde üretilen tasarımlar daha çok kişiye ulaşabilir.

Geçmişten Günümüze İkonik Mobilya Tasarımlar
Geçmişten Günümüze İkonik Mobilya Tasarımlar

İkonik Tasarımların Maliyetleri Nelerdir?

İkonik tasarım mobilya satın almak birçok nedenden dolayı bir yatırımdır. Klasik bir Eames sandalyeden Flos zemin lambasına kadar en zamansız parçalara ve nereden satın alınacağına bakıyoruz. Zamansız tasarım mobilyalar satın almak sadece dekorunuzu etkilemekle kalmaz.

O ışık ya da ömür boyu o sandalyeden yemek. Sadece bu değil, vintage seçeneklerin peşindeyseniz, bu sürdürülebilirlik kutusunu da işaretleyebilirsiniz. İkinci el satın almak hiç bu kadar popüler olmamıştı.

Satın alırken kesinlikle etiket veya etiketler aradığınızdan emin olun. Bunlar ince sandalyeler veya aydınlatma gibi bazı parçalarda daha az belirgin olabilir, ancak iyi bir göz atın. Bu etiketlerden, mobilya parçasının ne zaman ve nerede ilk yaratıldığını, eski mi yoksa yepyeni mi olduğunu anlayabilmelisiniz.

Çevrimiçi alışveriş yaparken, bazı web sitelerinin replika tasarım mobilya sattığını unutmayın. Bu nedenle ürün ucuzsa muhtemelen replikadır. Tasarım ürünler maliyetli ürünlerdir.

Mobilya Tasarımında Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Bazılarıyla karşılaştırıldığında, mobilya endüstrisinin en durgun endüstrilerden biri olduğu inkar edilemez. Stiller, modanın nazik gelgitiyle uyum içinde zaman içinde ustaca değişse de, mobilyalarımız yüzyıllardır pek çok açıdan pek değişmedi. Yakın zamana kadar, mobilyalara teknoloji patlaması nispeten dokunmamış görünüyordu.

Ancak nihayet, şimdi, evlerimiz uyum sağlamaya başladıkça “teknoloji” ve “mobilya” arasındaki çizgiler yavaş yavaş bulanıklaşmaya başlıyor. Yeni mobilyalar ihtiyaçlarımıza ve gelişen yaşam tarzlarımıza daha iyi uyum sağlamaktadır. Bu gelecekte bizi muhteşem tasarımların beklediğine veya standart ürünlerle dolu evlere sahip olacağımızı göstermektedir. Gelecekte görüşmek üzere.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu