Spor

Dünyanın En Eski Statları

Futbol, tüm dünyada en çok izlenen ve takip edilen spor türüdür. Takımlar arasında yapılan maçlar taraftarlar tarafından büyük bir coşkuyla izlenmektedir. Takımın değerlerini anlamlı bulduğunuz, oyuncuları beğendiğiniz zaman taraftar olur, takımınızı desteklersiniz. Taraftarlar için takım ve oyuncular kadar takımın stadyumu da önemlidir. Farklı büyüklüklerde olan stadyumlar maçlara ev sahipliği yapar. Takımın adı stadyumuyla beraber anılır. Bu yüzden stadyumlar önemlidir. Dünyanın en eski statları futbol tarihi ile eş zamanlı olarak kullanılmıştır. Günümüz futbolunun başlangıcı olarak 1863 yılında birleşik krallıkta koyulan kurallar görülmektedir. O zaman kurulan futbol birliği sayesinde modern futbolun temelleri atılmış ve bu sayede kurulan stadyumlar günümüze kadar adını taşımıştır.

Stadyumların Tarihe Tanıklığı

Birleşik krallık futbol tarihinde en eski stadyuma sahip ülkedir. İngiltere’nin Yorkshire şehrinde bulunan Sandygate Road, 1804 yılında kullanıma açılmıştır. Hallam F. C. takımının sahipliğini yaptığı stadyumun kapasitesi 700 kişidir. Günümüz şartlarında bu sayı oldukça yetersizdir. Bu stadyum en eski stadyum olması sebebiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bulunan en eski üç stat da İngiltere’de bulunuyor.

Bramallane Stadyumu

1855 yılında açılan BramallLane stadyumu dünya üzerindeki en eski ikinci stadyumdur. Sheffield United takımı, maçlarını hala burada yapmaktadır. Kapasitesi 32.702 kişi olan stat takımını ve taraftarlarını yıllar boyunca ağırlamıştır ve ağırlamaya da devam edecektir. 1877 yılında kurulan Stamford Bridge 42.000 kişilik kapasitesiyle İngiltere’nin en büyük stadyumlarından biridir. Chelsea takımı bu stadı hale kullanmaktadır.

Dünya Liglerinin Sahnesi Stadyumlar

Çeşitli ülkelerdeki futbol ligleri tüm dünya tarafından takip edilmektedir. Almanya’da Bundesliga, İtalya’da Seria A, İspanya’da La Liga, İngiltere’de Primer Lig ve uluslararası olarak oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi oldukça popülerdir. Bu liglerde oynayan takımlardan bazıları başarılarıyla bütün dünyada ilgi odağı haline gelmiştir. İngiltere’de oynanan Premier lig sayesinde buradaki takımlar dünyanın her yerinden taraftar edinmişlerdir. Liverpool takımı ülkenin en eski takımlarından biridir. Stadyumları 1884 yılında kurulan, en eski stadyumlardan biri olan Anfield’dir. Günümüzdeki kapasitesi 54 bin olan stadı genişletme planları bulunmaktadır. Bu haliyle bile İngiltere’nin en büyük 7. Stadyumudur. Liverpool takımının ünü sayesinde bu stadyum da taraflar tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir.

1892 Yılında Kurulan Statlar

St. James Park stadyumu 1892 yılında kullanıma açılmıştır. İngiltere’de bulunan stat dünyanın en eski statları arasında yer alır. Bu zamana kadar hem futbol severlere hizmet etmiş hem de bir konser alanı olarak kullanılmıştır. Newcastle United’ın ev sahipliği yaptığı yeşil alan 52 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Yine birleşik krallıkta bulunan Centic Park 1892 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İskoçya’nın en büyük şehriGlosgow’da bulunur. Aynı isimli takıma ev sahipliği yaparken taraftarları tarafından “paradise” yani cennet olarak anılmaktadır. İskoçya’nın en büyük ikinci stadı olan alanın kapasitesi 60 bin kişidir.1892 yılında açılan bir diğer stadyum Goodison Park’tır. İngiltere’de bulunan stat, bir kral tarafından ziyaret edilen ilk stadyum olma özelliğine sahiptir. Everton Futbol Kulübü, 40 bin kişilik kapasiteye sahip bu stadı halen kullanmaktadır.

Farklı Ülkelerde Bulunan Eski Stadyumlar

Fransa’da bulunan Parcdes Princes stadı 1897 yılında açılmıştır. İsmi prenslerin parkı anlamına gelmektedir. Paris’te şehir merkezine yakın bir konumda bulunan stadın kapasitesi 48 bin kişidir. Paris Saint Germain takımının ev sahipliği yaptığı stat yaşamı boyunca pek çok önemli maça tanıklık etmiştir. En eski stadyumlardan biri, İngiltere’nin Burhingam kentinde bulunan Villa Park 1897 yılında açılmıştır. Villa futbol takımının kullandığı stadın kapasitesi 42 bin kişidir. Birleşik krallıkta bulunan Hillsborough stadyumu Sheffield Wednesday takımı tarafından kullanılmaktadır. 1899 yılında kullanıma açılmış olup 40 bin kişilik kapasitesi vardır. Tarihin en kötü futbol kazalarından birine ev sahipliği yapan stadyum bununla anılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu