Spor

3 Büyüklerin Armasının Anlamları

Türkiye’de üç büyükler olarak adlandırılan spor kulüpleri, Türkiye’nin en köklü spor kulüpleri olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ı tabir etmektedir. Üç büyükler olarak anılan takımların üçü de İstanbul’da kuruludur. Genellikle lig şampiyonluğu favorileri olan bu takımlar tarih boyunca sürekli bir mücadele içerisindedirler. Süper Lig’de şuana dek yapılmış 61 sezonda 54 kez şampiyon olan takımlar bu üçlünün içerisinden çıkmıştır.

1959’dan bu yana üç büyüklerin hiçbiri alt lige düşmemiştir. Liglerde aldıkları en düşük sıralamalar ise Fenerbahçe’nin 10, Galatasaray ve Beşiktaş’ın 11’dir. Üç büyükler dışında şampiyonluk yaşayabilmiş sadece 3 kulüp bulunmaktadır. 6 şampiyonluk ile Trabzonspor bunların başında gelmektedir. Diğerleri ise Bursaspor ve İstanbul Başakşehir spor kulübüdür. Her spor kulübünün sahip olduğu gibi üç büyükler de bir armaya sahiptirler. 3 büyüklerin armasının anlamları da bulunmaktadır.

İçindekiler

Fenerbahçe Arması

Fenerbahçe spor kulübünün armasının anlamı deniz feneridir. Bu logonun ilk renkleri sarı ve beyaz renklerinden oluşmaktadır ve zamanla değişerek bugünkü halini almıştır. Bu arma belli bir süre sonra yöneticiler tarafından beğenilmemeye başlanmıştır. O zamanlar, Hikmet Bey inanılmaz bir çizim yeteneğine sahiptir. Yöneticiler ile anlaşma sağlanır ve Hikmet Bey’e bir arma çizdirilir. O gün çizilen amblem Fenerbahçe’nin bugünkü amblemidir.

Hikmet Bey’in çizdiği 5 amblem ise sarı ve lacivert renklerinin ağırlıklı bulunduğu amblemlerdir. FB Spor Kulübü 1907 yazısının bulunduğu daire, temiz ve dürüstlüğü ifade etmektedir. Armada bulunan kırmız renk Türk bayrağını ve Fenerbahçe Spor Kulübü ile arasındaki ilişkiyi temsil etmektedir. Sarı renk ile diğer takımların Fenerbahçe Spor Kulübüne duyduğu kıskançlık tasvir edilmiş, lacivert renk ile ise asilliği ve yüceliği tasvir edilmiştir. Armanın ortasında bulunan palamut ile Fenerli olmanın sağladığı güç ve onu anlatılmak istenmiştir. Kullanılan yeşil rengi ise başarıyı temsil etmek için kullanılmıştır.

Fener kelimesi Yunan dil ailesine mensup bir kelime olmakla beraber anlamı küçük lambadır. Sözlükteki tam anlamı ise içerisinde bir ışık kaynağı olan aydınlatma için kullanılan araç. Fenerbahçe Spor Kulübünün adı da şuanda Fenerbahçe Mahallesi’nde bulunan deniz fenerinden gelmektedir. Bu deniz feneri 1562’de kurulmuştur. Osmanlı kaynaklarında Bağçe-i Fener olarak geçmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü de bu mıntıkalarda kurulduğu için adını bu deniz fenerinden almıştır.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurucuları arasında Nurizade Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Necip Bey bulunmaktadır. Ortaklar tarafından 3 Mayıs 1907 tarihinde kurulan Fenerbahçe Spor Kulübü o günden itibaren büyük başarılara imza atmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kuruluşundaki en büyük amaç, gençlere hayattaki mücadele hakkında fikir verebilmek, onlara beden ve fikir eğitimi sağlayabilmektir. Fenerbahçe Spor Kulübü bu misyonlar üzerine kurulmuş köklü bir Türk spor kulübüdür.

Fenerbahçe Arması
Fenerbahçe Arması

Galatasaray Arması

Galatasaray Spor Kulübü’nün il arması 333 Şevki Ege tarafından çizilmiştir. Kartal simgesi kullanılan arma, kartal adı benimsenmediğinden dolayı kabul görmemiştir. Cumhuriyetin ilan edildiği yılda kongre düzenleyen Galatasaray Spor Kulübü bu kongreleri 1919 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde düzenliyordu. O dönemin gençleri bu kongrelere büyük ilgi gösteriyorlardı. Ancak bu kongre tarihi bir kongre olacaktı.

O güne kadar edinilmiş başarıların hem kendi ülkesi içerisinde hem de dünyada büyük bir ilgi görmesini isteyen Galatasaray Spor Kulübü kendi için istediği armaya bu kongrede kavuşmuş olacaktı. Armanın ortaya çıkışı şatafatsız bir şekilde Ahmet Ayetullah adlı bir gencin kaleminden olmuştu. Ahmet Ayetullah adlı bu genç ayrıca Galatasaraylı öğrencilerin sesi olabilmek için arkadaşı Şinasi le bir dergi çıkarmaktaydılar.

Dergi normal bir matbaa dergisi olmamakla beraber, tamamı elle yazılan bir dergiydi. Tam anlamıyla el emeği olan bu derginin adı Kara Kedi idi. Bir dergi sayısında Ahmet Ayetullah her zamanki gibi bir şaheser çıkarmaya kararlıydı. Kendi zevkine göre süslendiği ve muhteşem dekoratif unsurlar kullandığı, çok dikkat çeken bir figürü derginin kapağına yerleştirmişti. G ve S’yi karşılayan gayın ve sin harflerinin birleşimi olan harfleri de ahenkli bir tasarım ile bu figüre dahil etmişti.

Tabi ki derginin adı da olan kara kedi simgesini unutmayarak onu da figüre inanılmaz bir estetiklik ile yerleştirmeyi başarmıştı. Çizim neredeyse herkes tarafından ilgi ile karşılanmış ve beğenilmişti. Sonunda bu figürün Galatasaray Spor Kulübü yöneticilerine gösterilmesi üzerine fikir birliğine varıldı. Ama kara kedi simgesi kullanılmadan. Sonrasında buna cesaret edemeyen Ahmet Ayetullah, Doktor Namık’ın konuşması ile birlikte bu işe dahil olmuştu.

Ahmet Ayetullah tarafından dergi için çizilen figür Galatasaray Spor Kulübü’nün arması olması için bir kaç değişikliğin ardından ilk olarak 1925 yılında kurulan Galatasaray talebe sandığının mektup ve zarflarının üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra okul formalarına işlenen arma, aynı dönemde hangi branşta olursa olsun sahaya çıkan tüm Galatasaray Spor Kulübü oyuncularının formalarının üzerinde bulunmuştur.

Galatasaray Arması
Galatasaray Arması

Beşiktaş Arması

Beşiktaş Kulübü’nün armasında Beşiktaş’ın kuruluş tarihi simgelenmektedir. Armada bulunan ilk beyaz 1 sayısını, üç siyah çubuk 3 sayısını ve son olarak ikinci beyaz çubuk ise 1 sayısını ifade etmektedir. Armanın tamamı dokuz parçadan oluşmakla birlikte bu dört rakamın yan yana gelmesi ile 1319 tarihi ortaya çıkmaktadır. Bu tarih hicri olarak Beşiktaş’ın kuruluş tarihine karşılık gelmektedir. Bu miladi olarak 1903 yılına tekabül etmektedir.

Armanın renginin siyah beyaz renkleri ile oluşturulmasının bir nedeni bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu Balkan savaşından yenik çıkınca balkan toprakları kaybedildi. Bu durum ülkede inanılmaz bir hüzün durumu yarattı. Özellikle dönemin gençleri uzun bir süre bu durumu kabullenmekte zorlandılar. Bu nedenden dolayı siyah ve beyaz renkleri ile üzüntü belirtilmiş ve balkan toprakları geri alınıncaya kadar bu siyah beyaz renkler ile mücadelelerini sürdürmeye kara vermişleridir.

Beşiktaş Arması
Beşiktaş Arması

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu