Spor

Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri

Antrenmanlar; daha sağlıklı bir vücut yapısının elde edilmesi, sindirimin daha düzenli bir şekilde sağlanması, istenen fiziksel duruşların elde edilmesi ve psikolojik olarak deşarj olunması açısından gerekli olan etkinliklerdir. Bu denli hayatın her alanına dokunan ve çeşitli faydalar sağlayan antrenmanların ise çeşitleri ve farklı yapıdaki insanların uygulamalarına olanak sağlayan türleri vardır. Konu hakkında; duyulmayan antrenman türlerinin neler olduğu, bu antrenman türlerini uygulamaya elverişli olan insanların kimler olduğunu, antrenmanların nerelerde uygulanabileceği ve uygulama esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konuların bilinmesi gerekir.

Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri
Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri

Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri Nelerdir?

Duyulmamış olan ve birçok insan tarafından bilinmiyor olduğu için uygulanamayan çeşitli antrenman türleri vardır. Bu türlerin neler olduğunun bilinmesi; uygulanması ve çeşitlerden fayda sağlanması açısından gerekli ve önemlidir. Ayrıca bilinmesi gereken önemli bir diğer nokta da antrenman türlerinin genel başlıklarının neler olduğudur. Bu ana başlıklar, kendi içlerinde çeşitli spor dallarını kapsayacak şekilde uygulanan antrenman türlerinden oluşur. Doğal olarak da antrenman türlerinin genel kapsamlarının bilinmesi gereklidir.

Bununla beraber, daha önceden duyulmamış olan antrenman türleri şu şekilde ifade edilebilir:

  1. Bedensel olarak aktif hareket gerektiren antrenmanlar
  2. Zihnin aktif bir şekilde kullanılmasını esas alan zihni antrenmanlar
  3. Görsellerin kullanılmasına dayalı olan antrenmanlar

Olacak şekilde, üç ana başlıkta antrenman çeşitlerinin olduğu öğrenilmesi gereken önemli bir konudur.

Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri Nerelerde Uygulanır?

Bir antrenman türünün daha önce duyulmamış olması; o antrenman türünü uygulayacak olan insanın ön yargılı olmasına, antrenmandan kaçmasına veya nerede ve nasıl antrenman yapması gerektiğini bilmemesine neden olabilir. Bu durum oldukça doğal olmakla birlikte, doğru uygulama aşamaları gerçekleştirildiği zaman antrenmanlardan yalnızca fayda alınacağı; zarar alınmayacağının da bilinmesi gerekir.

Bu bilgiler de göz önünde tutularak, daha önce duyulmamış olan antrenman türlerinin uygulanma yerleri şu şekilde olabilir:

  1. Açık havada rahat edilen alanlar, yapılacak olan antrenman içeriği için genel olarak uygun ortamlardır. Özellikle fiziksel olarak aktif hareket etmeyi veya geniş alanda çalışma yapmayı gerekli kılan antrenmanlar için hava hava alanların tercih edilmesi uygun olacaktır.
  2. Spor salonları, içerisinde insanların en rahat şekilde antrenman yapmalarına olanak sağlamak amacıyla dizayn edilen ve kullanım imkanları sunan alanlardır. Bu nedenle daha önceden duyulmamış ve denenmemiş olan antrenmanların spor salonlarında yapılabileceği bilinmelidir. Ayrıca spor salonlarında bulunan koç veya spor hocaları; antrenman türleri hakkında geniş bilgi birikimi olan, spor yapan kişilerin vücudunu analiz edebilen ve yol gösterici nitelikte olan insanlardır. Bu nedenle de daha önce denenmeyen antrenmanların spor salonlarında uygulanması; spor hocalarından yardım alınması, antrenmanın yönlendirmeler sonucunda en verimli şekliyle uygulanmasına neden olabilir. Bu nedenle spor salonları yeni antrenmanlar için sıklıkla tercih edilir.
  3. Ev ortamları, insanların kendilerini en rahat hissettikleri ve yapmak istedikleri antrenmanları en özgür şekilde gerçekleştirdikleri ortamlardır. Bu nedenle daha önce denenmeyen antrenmanlar evlerde denenebilir.

Bu gibi örnek verilen alanlarda da görüldüğü gibi; antrenman yapmak için gerekli olan malzemelerin olduğu ve antrenmanı yapacak olan kişinin kendisini en rahat hissettiği yerlerde yeni antrenmanlar uygulanabilir.

Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri
Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri

Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türlerini Uygularken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Daha önce hiç duyulmamış olunan antrenman türleri denenirken insanların aklının karışması ve bilinmeyen antrenmanlardan korkması oldukça olasıdır. Çünkü bu durumun toplumsal olarak bazı temelleri vardır ve bu temeller özellikle de sağlık konusundadır. Yapılan ve tam olarak bilinmeden uygulanan bazı antrenmanlar; fiziksel olarak insanlarda kalıcı hasarların oluşmasına, geçici hasarların yaşanmasına, ağrı ve acı şikayetlerinin duyulmasına, maddi ve manevi olarak zorda kalınmasına neden olabilir.

Bu nedenle de insanlar bilmedikleri antrenmanlara yönelme konusunda oldukça pasif tavır sergiler. Genel olarak bu şekilde gerçekleşen durumdan yapılacak çıkarımlarla; denenmek istenen ve öğrenilmek istenen yeni antrenman türlerinde bazı durumlara dikkat etmek gerektiğini öğrenmek ve bunları doğru bir şekilde uygulamak gerekir demek oldukça yerinde olacaktır. İlk olarak, her insanın vücudunun dayanıklılık oranı ve kaldırabileceği antrenman düzeyi farklıdır.

Yeni bir antrenman denemek isteyen kişinin; kendi kilo yapısına, vücudunun direnç durumunun ne olduğuna, boyuna ve daha önceden antrenmanlarla kendisini ne kadar hazırladığına dikkat etmek gerekir. Ayrıca; geçirilen sağlık sorunlarının tam olarak bilinmesine ve bu sağlık sorunlarıyla ters düşecek antrenmanların yapılmamasına, denenmek istenen antrenmanların doktor tarafından yasaklanan süreler içerisinde başlatılmadığına emin olmak gerekir. Asıl olarak dikkat edilmesi gereken temel unsurlar bu şekilde olmakla beraber; kişisel farklar ve yaşanan durumlar değerlendirilerek dikkat edilmesi gereken noktaların sayısı artırılabilir.

Daha Önce Hiç Duymadığınız Antrenman Türleri Nereden Öğrenilir?

Bir antrenman türünün daha önceden duyulmamış olması; o antrenmanın faydalı olmasına, faydasız olmasına, zor veya kolay olmasına, öğrenilmesinin uzun olmasına veya kısa olmasına neden olacak bir etken değildir. Bu durumlar içerisinde ise özellikle o antrenman türünün nereden öğrenileceğini bilmeyecek kadar karışık olmasına olanak sağlayacak bir unsur değildir. Spor salonlarında görevli olarak yer alan spor hocaları veya koçları, hastanelerde görev alan bazı doktorluk alanları, fizyoterapist olarak görev yapan bazı insanlar; daha önceden insanların duymamış olduğu antrenman türlerinin duyulmasına yardımcı olabilir.

Özellikle fiziksel olarak veya duygusal olarak özel durumların söz konusu olması, kişinin diğer antrenmanlardan daha yoğun veya daha az yoğun içeriklerde antrenmanlara ihtiyaç duyması sonucunda çeşitlerin öğrenilmesi gerekir. Bunun için de sağlık sorununun veya fiziksel sorunun çözülmesi için kime başvurulduğuna ve yardım alan kişinin tavsiyelerinin ne düzeyde etki ettiğine bakmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu