Spor

Raja Yoga Meditasyonu Nedir?

Meditasyon ve yoga; kendimizi keşfedebilmemizin, aslında yeniden keşfetmemizin bir yolculuğudur. Meditasyon, günlük hayatın koşuşturması arasında, sakin bir şekilde derin düşünmek ve sessizlik adına ayrılan bir vakittir. Mola vermek, varlığımızın en temeline, merkezine geri gelmemizi sağlıyor. Modern dünyamızda, hayat temposunun hızı gittikçe daha da çok artıyor ve gerçek olan içsel huzurumuz ve gücümüzle beraber olan bağımızı her geçen gün kaybediyoruz.

Dengeli bir ruh halinde hissetmediğimizde, kendimizi farklı ve çeşitli yönlere doğru itilip, çekilirken deneyimliyoruz. Bu noktada oldukça gergin ve kapana kısılmış gibi hissetmeye başlıyoruz. Vakit içerisinde, zihinsel, duygusal ya da fiziksel sağlığımız dengelerini kaybettikçe, bu duygu, bazı rahatsızlıklara yol açıyor. Raja Yoga meditasyonu süreci her kesimden insanın ulaşabileceği şekilde bir meditasyon şekli oluyor.

Ritüel yahut mantralar yoktur ve her vakitte, her yerde pratik yapılabiliyor. Meditasyon, ruhsal anlamda güçlendiğimiz, her günkü bilincimizin bir adım ötesinde olabilme halidir. Ruhsal farkındalık, olumsuz ya da gereksiz bazı fikirlerin arasından, iyi ya da olumlu düşünceleri seçebilme gücünü bizlere veriyor. Olaylara yalnızca tepki vermek yerine karşılık vermeye başlayabiliyoruz. Uyum içerisinde yaşamaya başlıyor, daha iyi, daha mutlu ve çok daha sağlıklı ilişkiler yaratıyor ve hayatımızı en olumlu olacak şekilde değiştiriyoruz. Peki, raja yoga meditasyonu nedir?

Raja Yoga Meditasyonu Nedir?
Raja Yoga Meditasyonu Nedir?

Raja Yoga Meditasyonu Etkileri Nedir?

Modern dünya hayatı oldukça hızlı bir biçimde gelişiyor fakat bu süreçte insanlık gerçek anlamda iç huzuru ve aynı zamanda güçle temasını kaybediyor. Artık bir bağlantınızın olmadığını, topraklanın olmadığını da hissettiğinizde, kendinizi özünüzden iyice çekilmiş ve pek çok tarafa itilmiş olduğunuzu bazı zamanlar deneyimleyebilirsiniz.

Fiziksel yaşamı ve toplum düzeninin gerektirdiği maddesel birtakım ihtiyaçları bir araç değil amaç şeklinde görmeye başladığımızda hayatın yalnızca bundan ibaret olmayacak kadar değerli bir süreç olduğunu düşünebilirsiniz. Yalnızca satın alma, yemek yeme, içmek, uyumak, tüketmek üzerine kurulmuş olan bir sistemin olmadığınızı düşündüğünü zaman artık hiçbir şeyin temelinde aynı kalmayacağını anlamaya başlıyorsunuz.

Bu noktada ise, stresin yanında, kapana kısılmış bir hissi derinden yaşamaya başladığınızı düşünmeye başlarsınız. Zaman içerisinde, duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlığınız dengesini kaybederken, hissedilmekte olan negatif duygular yavaş yavaş bir hastalığa yol açıyor.

Raja Yoga Meditasyonu Etkileri

Raja Yoga meditasyonu yaygınlaşmaya ve popülerlik kazanmaya her geçen gün devam ediyor. Zihinsel akıl sağlığını ve istikrarlarını korumak için dünya çapında öğretiliyor. Krallığa benzeyen şekilde bir farkındalık yaratma, güven ya da bağımsızlık gibi çeşitli niteliklerin aşılanması amaçlandığından dolayı “raja” olarak isimlendiriliyor.

Derinlerde gizlenmiş ya da gömülü kalmış olan pozitif kalitemizi uyandırmaya yardımcı oluyor. Bu sayede, daha gelişmiş bir performansa izin veriyor, içsel bir gözlemin ve sessizliğin önemini her daim öğretiyor. Raja Yoga meditasyonuna pek çok yerden ve kaynaktan erişilebiliyor. Mantraları ya da ritüelleri olmadığı istenilen bir zamanda herhangi bir yerde rahatlıkla uygulanabiliyor. Gözler açık biçimde uygulama yapılabiliyor. Bu da medityasyonu daha çok yönlü ve pratik hale getiriyor.

Raja Yoga Meditasyonunu Nasıl Yapılır?

Raja Yoga meditasyonunun günlük yaşamımıza uyması oldukça kolaydır. Düzenli bir biçimde uygulamak, aklımızdan anlamsız düşünceleri ya da endişeleri uzaklaştırmanıza yardımcı oluyor.

Raja Yoga meditasyonu tekniklerini;

  • Sakin bir yer bulun,
  • Rahat bir şekilde oturun,
  • Şimdide siz olun,
  • Düşünceye odaklanın,
  • Barışı sağlayın şeklinde sıralamak mümkün oluyor.

Evinizin içerisinde huzurlu bir ortam bulmalı yahut bahçeye çıkatak meditasyon yapmak için kendinize en uygun olan yeri belirlemelisiniz.

Raja Yoga Meditasyonu Nedir?
Raja Yoga Meditasyonu Nedir?

Raja Yoga Meditasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Genel olarak daha az gürültülü olduğundan sabah vakitlerinde meditasyon yapmak çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda sabahları meditasyonlar yapmak, günün geri kalanı için modunuzu belirleyebileceği için oldukça mükemmel bir başlangıçtır. Yansıtıcı bir moda girilebilmesi için arka planda dinlendirici bir müzik çalabilir yahut zihninizi gevşetmenize ve aynı zamanda temizlemenize yardımcı olmak amacı ile esansiyel yağları kullanabilirsiniz.

Öğrenmenin ilk aşamalarında, meditasyon bölgesine iyi adapte olmasına yardımcı olması amacıyla özel olarak tasarlanmış bazı müziklerde de rahatlıkla bulabilirsiniz. Seçtiğiniz yer rahat ve konforlu hissetmenize mutlaka yardımcı olmalıdır. Yerde yahut da bir sandalyede rahatça oturmanız gereklidir. Lotus pozisyonu almak özellikle bu meditasyon adına oldukça verimli oluyor.

Oturma pozisyonunda rahat bir konumda değilseniz, daha rahat edeceğiniz bir duruşa geçin. Seçtiğiniz oturma duruşunca sabit bir şekilde kalabildiğinizden emin olun. Omuzlarınızı biraz aşağıda tutun, göğsünüzü açın ve sırtınızı düz tutun. Avuç içinizi dizlerinize doğru yavaşça yerleştirin. Gözlerinizi açık tutup, odanızdaki belirli noktaya nazikçe bakışınızı sabit biçimde odaklayın. Gözlerinizi strese sokmamaya büyük özen gösterin. Alternatifte, bir mum yakıp önünüze yerleştirebilir ya da daha sonra mum ışığına çok daha fazla konsantre olabilirsiniz.

Etrafınızdaki her bir şeyden yavaş yavaş uzaklaşın ve doğal bir biçimde nefesinize ya da odadaki noktaya, yani ateşin alevine doğru odaklanmaya başlayın. Bu adımları yaparken, zihninizde muhtemelen içinizden geçen pek çok düşünce olacaktır. O düşüncelerden kaçınmaya çalışmayın.

Bunun yerine nazikçe kabul edin ve odaklandığınız o noktaya geri dönüp şimdiki ana dönmeyi deneyin. Düşüncelerin öznel bir yargı yaratmasına ve size ulaşmasına izin vermekten kaçının ve bunun yerine yalnızca tarafsız bir şekilde bakın ve düşüncelerin geçip gitmesine izin verin.

Raja Yoga Meditasyonu ve Etkileri Nelerdir?

Raja Yoga meditasyonunu yaşamınıza dahil ettiğiniz ve düzenli bir şekilde uyguladığınız vakitte artık bir çok etkiden uzak, çok daha özgür olduğunuzu hissedeceksiniz. Süreç içerisinde kendinizi gözlemleme gücünüzle meditasyona başlamadan hemen önceki halinizi ve başladıktan sonraki halinizi değerlendirerek, kendiniz için harcadığınız bu özel çabanın boşa olmadığını günden güne fark edeceksiniz. Artık istemediğiniz özelliklerinizi değiştirmiş, yerine çok daha pozitif, her şeyi olduğu gibi kabul eden, ön yargılardan sıyrılmış, sakin ve mutlu özgür bir kişi olduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu