Sinema

En İyi 10 Bilim Kurgu Filmleri

Film izlemek, bazı insanlar için vazgeçilmez bir aktivitedir. Her insanın özellikle izlemek istediği filmler ise birbirinden farklıdır. Bazı insanlar macera filmlerini bazıları ise aşk, dram ve korku türlerinde olan filmleri sevmektedir. Bazı insanlar da bilim kurgu filmlerini sevmektedir. Özellikle de günümüzde oldukça fazla bilim kurgu filmleri vardır. Bu filmler, dünyada oldukça fazla izlenmiş ve gişe rekortmeni olmuşlardır. Bilim kurgu severlerin zevkle izleyeceği birçok bilim kurgu filmleri vardır. Bu filmler, birçok izleyicinin etkisini çekmeyi başarmış son derece kalitelidirler.

En İyi 10 Bilim Kurgu Filmleri
En İyi 10 Bilim Kurgu Filmleri

Tenet

Tenet, 2020 yılında bilim kurgu türünde izleyici karşısına çıkan harika bir filmdir. Kısa süre içerisinde oldukça fazla kişi tarafından izlenen Tenet, bilim kurgu severlerin izleyebileceği harika filmler arasında yer alır. Bilim kurgu türünde yer alan bu filmin yönetmen koltuğunda, Christopher Nolan oturmaktadır. Oldukça başarılı bir film olan Tenet, aynı zamanda içerisinde aksiyon türünü de barındırır. Filmin temelinde, dünyayı kurtarmak için çabalayan savaş kahramanının hikayesi anlatılmaktadır. Bilim kurgu, macera ve aksiyon türlerini içerisinde barındıran Tenet, son derece başarılı bir filmdir.

Hard To Be A God

Bilim kurgu filmleri içerisinde yer alan Har to Be a God, 2013 yılında vizyona girmiştir. Bilim kurgu türünün yanında drama türünü de içinde barındıran bu harika film, gişe rekortmeni olmayı başarmıştır. Filmin yönetmeni ise Aleksey German’dır. Yaklaşık 6 yıl sonunda çekimi tamamlana bu film, birçok izleyicinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Film, bilim adamlarının başka bir gezegeni incelemek için dünyadan ayrılması ile başlar. Sürükleyici ve etkileyici bir film olmayı başaran Tenet, izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında adından söz ettirmeyi başarmıştır.

The Platform

Bilim kurgu türünde izleyici karşısına çıkan The Platform, 2019 yılında beyaz perdede yerini almıştır. Gişelerde oldukça büyük başarılara imza atan bu filmin yönetmen koltuğunda Galder Gaztelu oturmuştur. Aynı zamanda gerilim türü içinde de yer alan bu film, son derece harika bir yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmde, insanlar bir deney için çok katlı hapishaneye konulurlar. Bu katlarda bulunan insanlara yemekler yukarıdan aşağıya doğru iletilmektedir. Yukarıda bulunan insanlar yemekleri alınca aşağıda kalan insanlar açlık içinde yaşamaktadırlar. Bu düzene son vermek isteyen bir gencin mücadelesi, filmin konusudur.

Code 8

2019 yılında beyaz perdede yerini alan Code 8, oldukça fazla rağbet gören bilim kurgu filmleri arasında yer alır. Bilim kurgunun yanında gerilim ve suç türünü de içinde barındıran bu harika film, bilim kurgu severlerin izleyebileceği filmler arasında bulunur. Code 8, Jeff Chan yönetmenliğinde çekilmiştir. Süper güce sahip olan insanların bulunduğu bir dünya içerisinde yaşamakta olan genç, annesinin sağlığına kavuşması için yasadışı kabul edilen özel güçlerini kullanmak zorunda kalmıştır. Ancak bu sandığı kadar kolay bir durum olmamıştır. Gencin, bu süre içerisindeki mücadelesini anlatan Code 8 filmi, izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır.

Godzilla King Of The Monster

2019 yılında sinema severlerin karşısına çıkan Godzilla King of the Monster, bilim kurgu türünde izleyebileceğiniz filmler arasında yer alır. Aynı zamanda aksiyon türünü de içerisinde barındıran filmin yönetmenliğini, Michael Dougherty yapmıştır. Godzilla, denizlerde yaşayan ve dünyayı kötü yaratıklara karşı korumaya çalışan bir yaratıktır. Ancak filmde Godzilla’ya inanan ve inanmayan insanlar ikiye ayrılmıştır. Film, bu mücadeleyi konu edinmiştir. En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu film, izleyicinin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

En İyi 10 Bilim Kurgu Filmleri
En İyi 10 Bilim Kurgu Filmleri

Ex Machina

2015’te beyaz perdede yer alan Ex Machina, en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Alex Garland yönetmenliğinde çekilen bu film, oldukça etkileyici bir yapıt olmayı başarmıştır. Ex Machina hem bilim kurgu hem de gerilim filmleri arasında yer almaktadır. Film, yapay zekaya sahip bir robotla olan hikayeyi konu edinmektedir.

Avatar

Bilim kurgu filmleri içerisinde çok büyük bir etki yaratan Avatar, gişe rekorlarını kırmış muhteşem bir yapıttır. 2009 yılında beyaz perde de izleyici karşısına çıkan bu harika film, izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında yer alır. Bilim kurgu ve macera türünde yer alan bu harika yapıtın yönetmenliğini James Cameron üstlenmiştir. Avatar, oldukça büyük bir ses getirmeyi başarmıştır. Filmin konusu, Pandora adlı bir gezegende yer alan mavi yaratıkların yaşamları hakkında bilgi toplamak için onların arasına karışan Jake Sully maceralarını anlatır. İzlenmesi gereken filmler arasında ilk sırada yer alan Avatar, yayınlandığı tarihten bu yana ilgiyle izlenmeye devam edilmektedir. Bilim kurgu severlerin izleyebileceği harika bir film olarak karşımıza çıkar.

Edge Of Tomorrow

Hem bilim kurgu hem de aksiyon türü filmler arasında yer alan Edge of Tomorrow, Doug Liman yönetmenliğinde çekilmiştir. 2014 yılında izleyici karşısına çıkan bu harika film, izlenme rekorları kırmayı başarmış filmler arasında yer alır. Filmin konusu, uzaylıların dünyaya saldırması ve bu saldırıya karşı bir savunma oluşturulmasıdır.

The Terminator

İlk olarak 1984 yılında beyaz perde de sinema severlerin karşısına çıkan bu filmin yönetmenliğini, Tim Miller üstelenmiştir. Aksiyon ve bilimkurgu olarak izleyici karşısına çıkan bu film, daha sonraki yıllarda seri olarak devam etmiştir. Toplamda 5 seriden oluşan bu film, izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında yer alır.

Jurassic Park

1993 yılında beyaz perde de yerini alan Jurassic Park, Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilmiştir. Filmin konusu ise dinozorlar çağıdır. İzlenme rekorları kıran bu film, serilerini devam ettirerek harika bir gişe rekoruna imza atmıştır. Bilim kurgu ve macera türünde yer alan bu harika yapıt, bilim kurgu severlerin gözdesi haline gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu