Sinema

En İyi Mafya Filmleri

Özellikle son dönemlerde yaşanan pandemi ve herkesin evde olması sebebiyle dizi ve filmlere olan ilgi ve alaka artmıştır. Zaman geçirmek adına tercih ettiğimiz dizi ve filmleri izlemek için ücretli ve ücretsiz olmak üzere kayıt olunan birçok platform mevcuttur. Boş zamanlarımızı geçirmek ve günün yorgunluğunu kafamızdan atmak için battaniyenin altında film izlemek vazgeçilmez bir etkinlik haline gelmiştir. Aksiyon, drama, bilim kurgu, korku olmak üzere birçok farklı kategoride filmler mevcuttur. En fazla aratılan kategorilerin başında ise en iyi mafya filmleri gelmektedir.

En İyi Mafya Filmleri
En İyi Mafya Filmleri

Peki, En İyi Mafya Filmleri Hangileridir? The God Father

Mafya filmi denince akla ilk gelen filmlerden biri The God Father olmaktadır. En iyi mafta filmleri listesinde ilk sırada olan The God Father Konusu ise suça dayalı bir örgüt kuran İtalya asıllı Corleone ailesinin hayatı ve New Yorkta 4 aileyle daha birlikte yönettiği yer altı dünyasıdır. The god father 1, The god father 2 ve the god father 3 olmak üzere 3 seriden oluşmaktadır. Tüm serileri ses getiren bu yapımı neredeyse izlemeyen yok diyebiliriz.

Pablo Escobar

Listenin ikinci sırasında ise Escobar geliyor. Pablo Emilio Escobar Gaviria isminde ki uyuşturucu baronu olan Escobar Medelin kartelinin kurucusudur. Escobar başta DEA olmak üzere çeşitli kurumlar tarafından aranan ilk ve en ünlü narko terorist ilan edilmiştir. Yapmış olduğu uyuşturucu ticaretinin en parlak döneminde dünyanın en zengin yedinci kişisi olarak adını kazımıştır.

Film ile ilgili ikonikleşen bir replik olan para yakma deyimi ise Pablo Escobar’ın oğlu olan Sebastian Marroqum 15 yıl önce Medelin kentinde polisle girdiği çatışmada öldürülen babasının bir gece saklandıkları dağ evinde kız kardeşinin soğuktan donmaması için 2 milyon dolar para yakmasıdır. Yaptığı tüm uyuşturucu ticaretinin ardından Pablo Escobar’ın 142 uçak, 20 helikopter, 32 yat ve 141 evi olduğu öne sürülmüştür. Heyecan dolu bu film de vazgeçilmezler arasındadır.

The İrishman

En iyi mafya filmleri listemizin devamında ise The İrishman gelmektedir. The irishman konusu ise eski bir asker olan Frank Sheeran’ın hayatını ele alıyor. Sheeran bir tetikçidir ve filmde bu ayrıntılara yer verilmiştir. Aynı zamanda Amerika’nın en gizemli suç olaylarından biri olan sendika lideri Jimmy nin kayboluşu da ele alınıyor.

Araştırılan ve popülaritesi en fazla olan bir film de Scarface yani Türkçesi ile Yaralı Yüz filmidir. 1982 yılında yapılan film Al Pacino nun oynadığı bir suç ve drama dizisidir. Konusu ile 1980 li yıllarda Miami de Küba asıllı bir mülteci olan Tonny Montana ( Al Pacino) nın suç dünyasındaki yükselişi ve hırsları uğruna yaptıklarını konu almaktadır.

The Yakuza

Bir diğer film ise Japon asıllıdır. Günümüzde hala varlığını sürdüren bir kartelden ismini almaktadır. Japon mafya örgütü olan Yakuza filmde bu örgütle iş ortaklığı yapmaktadır. Film de Yakuza ile ortaklık yaptığı halde anlaşmaya uymayan ortağın kızı, Yakuza şefi tarafından kaçırılıyor. Amerikalı olan ortak, kızının kaçırılması sonucu eski bir arkadaşı olan Kilmer’ ı yardıma çağırması ile devam ediyor.

Sıkı Dostlar ( Good Fellas )

1990 yıllarında Henry Hill adında bir gangsterin iki arkadaşıyla birlikte bir soyguna katılması ile başlar ve soyguna katılan iki arkadaşın diğerlerini öldürmesini konu alır.

Listemizi sonlandırırken elbette ki bu filmden bahsetmemek olmazdı. Mafya filmi dendiğinde toplamda 7 dalda oscar ödülü alan bu film oldukça fazla ses getirmiş ve insanların defalarca kez izlediği bir film haline gelmiştir.

Ucuz Roman

Orijinal adı ile Pulp Fiction. Ucuz Roman’ da Honey Bunny ve Pumpkin birbirlerine çok aşık, genç ve hayatlarına renk katmak isteyen soyguncu bir çifttir. Diğer yanda ise Vincent Vega ve Jules adlı gangsterler rutin günlük işlerinden biri olarak patronlarına yapacağı ödemeyi geciktiren sahtekarların peşine düşer ve öldürmeye gider.

Bu film 1995 yılında Bağımsız ruh en iyi film ödülü, En İyi Film Senaryosu Dalında Edgar Ödülü, Altın Palmiye, En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı, Altın Küre En İyi Senaryo Ödülü, En İyi Film Dalında MTV Film Ödülü gibi birçok ödüle ev sahipliği yapmış ve takdir üstüne takdir kazanarak geçmişten günümüze aynı hazzı izleyenlere vermektedir.

Mafya filmleri çoğu zaman bizleri alıp farklı dünyalara götürse de, belirli yaş sınırları ve izleme sınırları mevcuttur. Belirli bir yaşın altında olan kişilerde yaratacağı olumsuz etki ve travmalar olabileceği nedeniyle belirli kısıtlamalar getirilmektedir. Dizilerin birçoğunda uyuşturucu, alkol, rahatsız edici yaralama sahneleri, silah gibi delici kesici ve zarar verici aletlere yer verilmektedir. Bu nedenle izlemeden önce konusunu ve kısa fragmanını incelemekte büyük ölçüde yarar var.

En İyi Mafya Filmleri
En İyi Mafya Filmleri

İmdb Puanı Nedir?

İmdb puanı filmlerin kalitesinin kullanıcılar tarafından belirlenmesi ve 10 üzerinden puanlandırılması ile ortaya çıkan bir puanlama sistemidir. Internet Movie Database, Türkçe: İnternet Film Veri tabanı demektir.

Filmler Ortalama Kaç Dakika Sürmektedir?

Yukarıda bahsettiğimiz filmlerde diğer tüm filmler gibi ortalama 120-130 dakikadan oluşmaktadır.

İzlediğimiz Filmler Nasıl Ele Alınır, Nasıl Değerlendirilir?

Bir film izlediğimizde bunu ele alarak deneyimlerimizi genelde çevremizle paylaşırız. Çok güzel bir filmdi, mutlaka izle! veya çok sıkıcıydı, kesinlikle izleme gibi. Fakat izlediğimiz film bizi hiç sıkmadıysa, izlerken heyecanlı bir şekilde zamanın nasıl geçtiğini anlamadıysak, bu film iyi bir filmdir. Tabii bu bilgilerin tamamı özneldir, herkes her filmi beğenmeyeceği gibi aynı fikirde de olamaz. İzlediğimiz filmleri platformlar üzerinden değerlendirerek geri bildirim gönderebiliriz, böylelikle hem yapım ekibi hem de olası izleyiciler için bir fikir olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu