Sinema

En Çok İzlenen Yabancı Filmler

Pek çok kişinin en sevdiği hobileri arasında film izlemek yer alıyor. Binlerce film, çok çeşitli türler, herkesin yorumları derken iş içinden çıkılamaz hale geliyor ve hangi filmi izleyeceğimize karar vermek oldukça zorlaşıyor. Seçimlerinizi kolaylaştırabilmek adına sizler için en çok izlenen yabancı filmler listesi derledik.

En Çok İzlenen Yabancı Filmler

Gelmiş geçmiş en çok izlenen, sevilen filmler;

  • Esaretin Bedeli
  • Kara Şövalye
  • Baba
  • Dövüş Kulübü
  • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
  • Ucuz Roman
  • İyi, Kötü ve Çirkin
  • 12 Kızgın Adam
  • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Başlangıç şeklinde sıralanıyor.

1.Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli

Efsane filmler listesinde ilk sırasında unutulmaz ve tam başyapıt özelliğindeki “Esaretin Bedeli” adlı sinema filmi bulunuyor. Tüm zamanlardaki en iyi filmi olarak değerlendirilen “Esaretin Bedeli”, IMDB puan sıralamasında dünyanın en yüksek puanlı filmi olarak yer alıyor. Morgan Freeman ve Tim Robbins‘in başrolde olduğu ve hapishanede geçmekte olan filmlerden “Esaretin Bedeli” iki mahkumun parmaklıkların ardında kurdukları dünyanın hikayesini aktarıyor.

2.Kara Şövalye (The Dark Knight)

Kara Şövalye IMDB puanı ve listesindeki yerinin hakkını fazlasıyla veriyor. Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken efsane filmlerden biri olarak yerini alıyor. Usta oyuncu “Christian Bale” Batman karakterini canlandırıyor. Aktör filmde harika bir performansa imza atıyor. Gotham sokakları suçlulardan temizlenmiştir. Şehir güvenli yaşam, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in yeniden ortaya çıkmasıyla kaosa dönüşecektir.

3.Baba (The Godfather)

Francis Ford Coppola’nın yönetmiş olduğu, Marlon Brando ve Al Pacino‘nun başrollerini birlikte paylaştıkları Godfather filminde, Amerika’ya yerleşmiş olan İtalyan bir mafya ailesinin hikayesi anlatılıyor. Oyuncu ve karakter seçimleri mükemmel yapılmış. Karakter ve oyuncu uyumu da muhteşem. Filmin gösterimi sonrasında izlenmesi gereken ve IMDB puanı yüksek olan efsane filmler sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar almıştır.

4.Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü

Fight Club’da filmi anlatan kişi, bir otomobil firmasında iyi işe sahiptir. Monoton yaşamına uykusuzluk sorunu eklenince hayatı çekilmez hal almıştır. Doktorunun bir tavsiyesi üzerine Jack, kanserli hastaların terapi gruplarına katılır ve Marla ile beraber tanışır. Ardından kendisini “Dövüş Kulübü” ile tanıştıran hayatını değiştirecek olan Tyler Durden tanışır. İzlenmesi gereken en güzel ve unutulmaz efsane filmleri içeren listemizde yerini alan kült filmin başrollerinde Brad Pitt yer alıyor.

5.Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü 

İyilik, tek olan bir yüzüğün yok edilmesinde savaşmaya hazır. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü tek olan bu yüzüğün kaldırılması için insan ve cüce ordularının karanlık güçlere dek verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır. İki tarafın mücadelesi ile Orta Dünya’nın kaderi de belli olacaktır.

En iyi aksiyon filmlerinden olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü oyuncu performansları, kostümler harikadır. Tüm bunlar mükemmel uyum ile izleyiciye sunuluyor. Bu film ülkemizde tüm zamanların en çok izlenmiş yabancı filmleri arasında yer alır. Bu başarılı yapım, izlenmesi gereken filmler listesinde yerini almakta zorlanmamıştır.

6.Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Honey Bunny ve Pumpkin hayatlarına heyecanı katmak isteyen birbirlerine çok aşık bir çift soyguncudur. Diğer yandan da Vincent Vega ve Jules, patronları Marsellus adına çalışan iki tetikçi. Butch, Marsellus ile şike anlaşması yapmış olan boksördür. Kader bu birbirine zıt bu karakterleri muhteşem şekilde bir araya getirir. Kült filmler arasında yer alan bir sinema filmi olan “Pulp Fiction” da oyuncuların görünümleri, renkler, mekanlar ve aralara serpiştirilmiş az da olsa mizah Quentin Tarantino‘nun özgün zekasının ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

7.İyi, Kötü ve Çirkin

İyi Kötü Çirkin

En iyi western filmlerinden olan “İyi, Kötü ve Çirkin” de oyuncu, kostümler ve müzikler muhteşem. Tüm bunlar sinemanın kilometre taşlarından biri olmasını sağlamıştır. Böylelikle film, efsane olan filmler listemizde yerini kolayca almıştır. Film, üç silah arkadaşının maceralarını konu edinmektedir.

Melekgöz, Bill Carson adlı büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askeri takip ediyor. Blondie’nin Tuco tarafından öldürülmekte olduğu anda Bill Carson ile karşılaşmaları ise bütün planları değiştirecektir. Carson, altınları iç savaşın sırasında cephede mezarlıkta yere saklamıştır. Fakat Tuco mezarlığın nerede olduğunu, Blondie mezarlığın isminin ne olduğunu yeni öğrenebilmiştir.

8.12 Kızgın Adam (Twelve Angry Men)

Filmde babasını öldürmek suçundan yargılanmakta olan genç bir adam için 12 ayrı olan karakterde jüri üyesinin bir odada karar almaya çalışması anlatılmaktadır. Film sizleri izlerken jüri yerine koyuyor, siz jüri ne biliyorsa onu biliyorsunuz. Üzerinizde olan psikoloji üzerine bir deney yapabilmesi filmin en büyük artısıdır. Filmi tek bir mekanda ve seyirciyi sıkmadan götürebilmek ise gerçekten büyük bir başarıdır. Yalnızca bir odada geçen ve sadece konuşmaya dayalı olan film, etkili ve başarılı senaryosu ile izleyiciyi içine çeken yapısı, oyuncuların arası diyalogları ile de sinemanın efsane filmleri listesine girmiştir.

9.Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Filmde eski çağlarda Elf demircileri tarafından yapılmış güç yüzüğünden kurtulmak için verilecek bir mücadele konu ediliyor. Amcası tarafından bir emanet aldığı yüzüğün gücünden habersiz olan Frodo, Gandalf isimli büyücünün anlattıklarıyla dehşete kapılır. Yüzükten kurtulmanın tek yolu ise bu yüzüğü yok etmektir.

Yüzüğün yok edilebileceği olan tek bir yer Mordor’a gitmek adına oluşturulan ekiptir. Uzun ve zorlu bir yolculuğa başlarlar. Orta Dünya‘nın kaderleri artık bu insanların elindedir. Ülkemizde çok izlenen yabancı filmler listesinde yer almaktadır.

10.Başlangıç (Inception)

Inception

Dom Cobb rüya anında, bilinçaltı derinliklerindeki sırları çalmakta ustalaşmıştır hırsızdır. Cobb’un yeteneği onu kurumsal casuslukta aranmakta olan biri haline getirmiştir. Rüyaların içerisinde başka insanların zihinlerinden düşüncelerini çalmak yerine onlara fikir yerleştirmesi gerekmektedir. Bu Dom için hayatının görevi olarak görülür ve eğer başarırsa çocuklarına da kavuşacaktır. Başlangıç (Inception), 2010 senesinden bu yana ülkemizde en çok izlenen yabancı filmler arasında zirvesinde yer almıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu