Sinema

Harry Potter Serisinin Tüm Filmleri

Harry Potter fantastik film türünün en sevilen örneğidir. J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitaplarının filme uyarlanmış halidir. Yapımcılığında Warner Bross bulunmaktadır ve yapım yılları 2000- 2010 yılları arasındadır. Çocuk, genç, yaşlı her yaştan kesime hitap etmektedir. Film serisi ele aldığı konu gereği fantastik görsellere sahiptir. Bu görseller daha da dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. Harry Potter film serisi yıllar geçse de en sevilen filmlerden biri olarak kalacaktır. Peki, hiç bıkmadan, tekrar tekrar izlediğimiz film serisi kaç bölümden oluşuyor?

Harry Potter Serisinin Tüm Filmleri
Harry Potter Serisinin Tüm Filmleri

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı 4 Kasım 2001 yılında çıkmıştır. Yönetmen koltuğunda Chris Columbus’un oturduğu film Bu esrarengiz güzellikteki film serisinin temellerini atmıştır. Harry Potter bu filmde ünlü bir büyücü olduğunu keşfedip öğrenmeye başlamıştır. Hogwars Cadılık ve Büyücülük okuluna gitmeye başlamıştır ve bu okuldaki günleri temel olarak ele alınmıştır.

Harry Potter yetim bir bebektir ve geriya kalan son akrabaları olan Dursley ailesinin yanında kalmaktadır. Bir gün ailecek hayvanat bahçesine giderler ve orada esrarengiz bir olaya karışır. Daha sonra eve döndüğünde baykuşlardan mektup almaya başlar. Akrabaları tarafından pek sevilmeyen ve merdiven altında yaşayan Harry bu mektuplar sonucunda gerçeği görmeye başlar.

Harry Potter ve Sırlar Odası

Yönetmen koltuğunda yine Chris Colombus’un oturduğu film 3 Kasım 2002 yılında çıkmıştır. Harry Potter serinin ilk filminde büyücü olduğunu öğrenmiş ve Hogwart ile tanışmıştır. Bu bölüm ise yaz tatili sonrasını anlatmaktadır. Harry bütün bir yaz boyunca arkadaşlarından hiç mektup almamıştır ve yine Dursley ailesinin yanında yaşamaktadır. Odasında bir anda karşısına çıkan Dobby isimli ev cini Hogvarts’ın tehlikeli bir yer olduğunu ve okula dönmemesi gerektiğini ona söylemiştir.

Harry ona inanmaz, Dobby ise baykuşlardan gelen mektupları sakladığını itiraf eder. Daha sonra Harry okul alışverişine çıkar, Rubeus Hagrid ve Hermione Granger ile karşılaşır. Hep beraber ünlü büyücü Glideroy Lochart’ın imza gününe katılırlar. Harry bu olaylar sonrasında yine okula döner ve sırlar odasını keşfeder. Esrarengiz olaylar bu bölümde de devam eder.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Bu bölümde yönetmen değişmiştir, Alfonso Cuaron yönetmenliğindeki film 31 Ağustos 2004 yılında çıkmıştır. Artık Harry ve diğer tüm oyuncular çocukluk döneminden çıkıp gençlik dönemine geçmiştir. Bu bölümde yavaş yavaş Sirius Black konusu hakim olmaya başlar. Ünlü büyücü hapishanesi Azkaban’dan kaçan Sirius Black Harry Potter’i hedef almıştır, çünklü onun özel bir çocuk olduğunu bilmektedir.

Azkaban’ın bekçiliğini yapan kötü ruh emiciler Black’in peşindedir. Tüm bu tehlikelere rağmen Harry Hogwarts’a geri döner, ancak velisinin izni olmadığı için Hogwarts yakınlarındaki Hogsmeade’e yani büyücü kasabasına gidemez. Fred ve George Weasley ise Harry’e Hogwarst içindeki ve dışındaki tüm geçitleri gösteren Çapulcu Haritasını verir. Bu bölümde Harry Hogwarst’taki 3. yılını geçirmektedir.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Yönetmenliği Mike Newell’in yaptığı bölüm 18 Kasım 2005 yılında çıkmıştır. Bu bölümde Üçbüyücü Turnuvası konu alınmıştır. Harry turnuvaya katılmak üzere seçilmiştir ve bu heyecan verici uluslararası yarışma sayesinde sadece Hogwarts’ta değil Avrupa’daki 2 rakip büyücülük okulunda da yapılmaktadır. Turnuva dışında Harry’nin ezeli düşmanı Lord Voldemort’un destekçileri Quidditch Dünya Kupası’nda Karanlık İşaretlerini gökyüzüne işlemiştir. Bu sayede Voldemort’un gücüne kavuşmasını işaret etmiş ve büyücülük dünyasında bir korku dalgasının yayılmasına neden olmuşlardır.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

David Yates yönetmenliğindeki film 13 Temmuz 2007 yılında çıkmıştır. Bu hikayede Harry ve diğer Hogwarts öğrencileri olgunlaşmış ve her şeyin daha karmaşık olduğu bir döneme geçmiştir. Bu yüzden heyecan ve aksiyon biraz daha artmıştır. Dünyanı ne kadar zor olabileceği ve bazen nasıl kendi dünyamızı yaratmamız gerektiği anlatılmıştır. Diğer bölümler ele alınan sihir ve eğlence konuları bu filmde birleştirilmiştir. İnanılmaz görsellerin birleşmesinden oluşan film biraz daha karmaşık bir konuya hakimdir, bu yüzden daha çok yetişkinlere hitap etmektedir.

Harry Potter Serisinin Tüm Filmleri
Harry Potter Serisinin Tüm Filmleri

Harry Potter ve Melez Prens

David Yates yönetmenliğindeki film 15 Temmuz 2009 yılında çıkmıştır. Önceki filmlerde olduğu gibi bu filmde de IMAX teknolojisi kullanılmıştır. Bu bölümde Voldemort’un geri dönüşünü Sihir Bakanlığı’nın da kabul etmesiyle artık Harry seçilmiş kişi olarak çağrılmaktadır. Harry bu arada vaftiz babası Sirius’tan ona miras kaldığını öğrenmiştir.

Miras kalan mallar ise Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın karargahı olan Grimmauld Meydanındaki Black ailesinin evi ve yaşlı ev cini olan Kreacher’dır. Bu bölümde ayrıca Dumbledore Harry’e özel dersler vermeye başlar. Bu dersler Voldemort ile alakalı anılara gidilen yolcuklardan oluşmaktadır. Bu arada gelişen olaylarla beraber Harry Melez Prensin Severus Snape olduğunu öğrenir. Bu bölümde yer alan Kovuk’ta geçen savaş sahnesi aslında kitapta bulunmamakta, filme özel çekilmiştir. Dünyanın artık güvenli bir yer olmadığını göstermek için çekilmiş.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1

Harry Potter film serisinin sonlarına yaklaşırken aynı isimde iki film çekilmiştir ve bölüm 1-2 şeklinde ayrılmıştır. Bölüm 1 David Yates yönetmenliğinde 18 Kasım 2010 yılında çıkmıştır. Bu bölümde Bill ve Fleur’un düğünü olur ancak Ölüm Yiyenler düğünü basar. Harry, Ron, Hermione ve diğer arkadaşları Bakanlık’ın Voldemort tarafından ele geçirildiğini ve Sihir Bakanı Rufrus Scrimgeour’un bu baskında öldüğünü öğrenir. Bu bölümde Harry ve en yakın arkadaşları ölüm yiyenler tarafından yakalanır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2

Bu film de 7 Temmuz 2011 yılında çıkmıştır. Serinin son filmidir ve tüm dünya da 2D, 3D olarak yayınlanmıştır. Voldemort’un Dumbledore’un mezarından Mürver Asayı almasıyla başlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu