Bilgi Kutusu

En Ünlü 10 İtalyan Araba Markası

Otomotiv sektöründe yer edinmiş olan İtalyan dünya devi markalar vardır. İkonik ve eşsiz tasarımlara sahip olan İtalyan arabalar hatta buda mı İtalyan arabasıymış diyeceğiniz modeller var. Bu yazımızda en ünlü 10 İtalyan araba markası hangileri olduğu ve üreten marka hakkında bilgiler edineceğiz.

İtalyanların araba üretimi konusunda ne kadar ileride olduğunu, ürettikleri dünya devi spor otomobilleri veya günümüzde her kapıda görebileceğimiz marka araçları içeren bir liste hazırladık. Listemiz oldukça kabarık, tek tek incelemeye başlayalım.

En Ünlü 10 İtalyan Araba Markası
En Ünlü 10 İtalyan Araba Markası

En Ünlü 10 İtalyan Araba Markası Hangileridir?

Arabalarıyla ünlü olan ülkeler arasında yer alan İtalya’da bir çoğumuzun da bildiği spor araçlar yer almaktadır. Peki en ünlü 10 İtalyan araba markası listesi nasıldır?

Ferrari

Dünya çapında belki de en çok kabul görmüş arabaların başında Ferrari markası gelmektedir. 1929 yılında Alfa Romeo’nun yarış takımı adına kurulmuş bir oluşumdur. Marka ilk üretimini 1947 yılında yapmış ve dünya çapında da ses getirmeyi başarmış bir markadır.

Günümüzde hala aynı başarıya sahip olan Ferrari markası spor araç ve süper spor araç üretme konusunda herkesin örnek aldığı bir yerdedir.

Ürettiği araçların üstün başarısı ve hız ve motor kapasitesi ile Ferrari’yi bu zamana kadar tahtından edebilen bir araç üretilememiştir. Ferrari araçlar simgeleri de olan şahlanan at ve kırmızı renk olarak standartlaşmış bir şekilde üretim yapılmaktadır.

Ferrari araba markasını bu kadar başarılı yapan noktaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Sınırlı sayıda üretim yaparak piyasada talep edilen olmayı başarıyor.
  • Üretiminde üst düzey malzemeler kullanarak rakiplerini yanına dahi yaklaştırmıyor.
  • Belirlediği standartlarda ilerliyor.
  • Düzenlediği Formula1 yarışları ile hala adından sıkça söz ettirmektedir.

Saydığımız gibi Ferrari’nin bu denli başarılı bir marka olmasının sebepleri vardır. Belirlediği standartlardan ödün vermeyen Ferrari 1 asırdır dünya devi otomobil markası olarak varlığını sürdürmektedir.

Ferrari
Ferrari

Fiat

Dünyada ve ülkemizde kafamızı herhangi bir yere çevirdiğimiz taktirde karşımıza çıkacak araçlardan bir tanesi Fiat markasına aittir elbette. İtalyanlar tarafından üretilen Fiat markası son derece ergonomik ve çevre dostu olarak tasarlanmış araçlardır.

1899 yılında faaliyetlerine başlayan Fiat markası günümüzde hala yüksek üretim yapan geniş bir kitleye hitap eden araçlar üretmektedir. Fiat markası kuruluşundan bu yana dünyaya ihraç edilen araçlarla İtalyan ekonomisinde de önemli bir yere sahip bir marka olma özelliği de göstermektedir.

Fiat
Fiat

Iveco

İveco markası İtalyan nakliye ve yük taşıma araçlarını dünyaya tanıtan dev bir markadır. Son derece dayanıklı olan bu markaya ait arabalar 1975 yılından beri dünyada taşımacılık faaliyetlerinde aktif olarak rol almakta olan araçlardır.

İveco markası kuruluşunda çok uluslu bir yapı ile kurulsa da en büyük rol oynayan İtalyanlar olmuştur. Günümüzde 7 kıtada da üretim tesisine sahip olan İveco markası taşımacılık ve nakliye araçları üretimine hız kesmeden devam etmektedir.

Iveco
Iveco

Lamborghini

İtalyan devi marka olan Ferrari’ye rakip olarak Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuş bir firmadır. Kurucusu olan Ferrucio Lamborghini’nin soy ismini markalaştırması ile üretime geçmiştir. Tamamen elle üretim gerçekleşmesinden dolayı üretimleri stoklarla sınırlı olan bu süper otomobiller alıcılarını beklemektedir.

Şirket kurulduğu yıldan itibaren birçok kez iflas etmiştir. Zaman zaman kendi çatısı altında markaları birleştirmiş, zaman zaman da markaların çatısı altına girmiştir. Son yaşadığı iflas ile birlikte Almanlara ait olan Wolswogen markasının bünyesi altında üretimlerini gerçekleştirmektedir.

Süper yarış otomobillerinin yanında traktör üretimini de yapmış bir firmadır. Günümüzde ürettiği araçların yanı sıra sürat tekneleri de üretmekte olan firmadır. Firmanın en belirgin araç özelliği ise yüksek hız ve yüksek motor kalitesidir.

Lamborghini
Lamborghini

Lancia

Günümüzde eskisi kadar rövanşta olamasa da bir zamanlar esip gürleyen bir firma olan Lancia firması 1906 yılında kurulmuş bir firmadır. Firma şuan da yıllık olarak ortalama 100.000 araç üretme kapasitesi sahiptir. Firmanın büyük başarılardan bir tanesi ise katıldığı yarışlarda en çok şampiyon çıkaran marka olmasıdır.

Lancia
Lancia

Maserati

Maserati marka araçları rüyamızda daha çok görebileceğimiz için gördüğünde kameralarını çıkartıp bu anı ölümsüzleştirmek isteyenlerin dahi olduğu bir markadır. Oldukça yüksek fiyatlarla satılan Maserati markası da diğer dünya devi markaları gibi İtalyan menşeili bir firmadır.

1914 yılında üretime başlayan marka belirlediği çizgiler dışına çıkmamasıyla ünlenmiş ve standartlaşmış bir markadır. Ürettiği otomobiller ikonikleşmiş otomobillerdir.

Şirket 93 yılında yaşadığı krizden sonra Fiat markasına dahil olarak üretimine Fiat markası çatısı altında devam eden. Günümüzde de standartlarını bozmayan ve bu doğrultuda ilerleyen spor otomobiller üren bir markadır.

Maserati
Maserati

Xev

İtalya’nın en genç otomobil markası olan Xev markası son dönemlerde ürettiği elektronik araçlarla adından sıkça söz ettirmeyi başarmaktadır. Şehir içi üretime uygun araçlar üretimi yapan markanın hız göstergeleriyse 80 ila 150km arasında değişmekte olan küçük otomobillerdir.

Xev
Xev

Bugatti

Ürettiği süper lüks otomobiller ile tanınan Bugatti markası ilk olarak 1909 yılında araç üretimi yapmıştır. Çağın getirilerini araçlara eşsiz bir şekilde yansıtan Bugatti markası ürettiği araçlar görenlerin bilmem kaç kez bakmasını sağlayacak cinsten araçlardır.

Markanın ilk kuruluşu Almanya ve Fransa’nın savaşa girmesinin de temeli olan Alsas bölgesindedir. Alsas bölgesinde olsa da İtalyan bir girişimci tarafından kurulmuş bir markadır.

Günümüzde Wolkswagen markası tarafından satın alınmıştır. Faaliyetlerine markanın çatısı altında devam etmektedir. Markanın zirveye çıkmasını sağlayan aracı ise 2005 yılında üretime geçtiği Veyron model araçlarıdır.

Bugatti
Bugatti

Pagani

İtalyan araba üreticilerinin spor araba üretimde olan başarısının anlaşıldığını düşünüyorum. Genç bir oluşum olan Pagani markası da 1992 yılında piyasaya spor arabalar üreterek girmiş olan bir markadır. Marka otomobil ve karbon fiber üretimi yapan dünya çapında tanınan bir marka olmuştur.

Pagani
Pagani

Alfa Romeo

Araba sektörüne adını altın harflerle yazdıran Alfa Romeo sektörün duayenidir. Ferrari’nin kurucusu olan Enzo zamanında Alfa Romeu’nun ürettiği araçların mekanik bakımını yapıyordu ve de yarışçısıydı.

Duayen tarafından yetiştirilen Enzo’nun başarısı zaten ortada. Alfa Romeo markalı araçlar günümüzde hala aktif olarak kullanılan çeşitli modellere sahip bir markadır.  Alfa Romeo markasının logosu belki de en dikkat çeken yanlarından bir tanesidir.

Logonun yarısı haç işareti ile diğer yarısı da yılan ile bütünleşmiş bir logodur. Haç simgesi haçlı seferlerine katılan İtalyan askerlerini simgeler, yılan simgesi ise soylu Romeo ailesinin simgesidir.

Alfa Romeo
Alfa Romeo

Sizler için en güncel en ünlü 10 İtalyan araba markası listesini bir araya getirdik.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu