Bilgi Kutusu

Ücretsiz Kullanılabilen Eğitim Siteleri

Ücretsiz Kullanılabilen Eğitim Siteleri

Teknolojik gelişmelerin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da birçok farklı görüş oluşturması kaçınılmaz hale gelmiştir. Online eğitim kavramının Türkiye’de yeni bir kavram olmasına karşın, dünya üzerinde pek çok kişinin bu eğitim modeli ile kendisini geliştirdiği bilinir. Ücretsiz kullanılabilen eğitim siteleri sayesinde birçok kişinin kendisini mesleki alanda geliştirebilmesi ve donanım kazanabilmesi mümkün olur.

Uzaktan eğitim sisteminin katılımcıya sağladığı faydalar;

 • Esnek ders saatleri
 • Sertifika programları
 • Kolay ulaşılabilirlik
 • Ücretsiz eğitim alabilme şeklinde sıralanabilir. Kariyer değişikliği yapmak ya da kendi kariyeri alanında gelişim sağlamak için ücretsiz eğitim veren internet sitelerinden destek alınabilir.

Ücretsiz Online Eğitim Sağlayan Siteler

Ücretsiz Kullanılabilen Eğitim Siteleri

Üyelerine ücretsiz bir şekilde eğitim veren ve sertifika programı hazırlayan bir çok web sitesi bulunur. Türkçe dil desteği ya da tamamen yabancı dilden oluşturulan bu web siteleri sayesinde hem akademik alanda hem de kişinin kendi öz gelişimini geliştirebilmesi mümkün olur. Ücretsiz bir şekilde online eğitim veren web siteleri;

 • Udemy
 • Coursera
 • edX
 • Google Dijital Atölye
 • Bilgeis
 • İstanbul İşletme Enstitüsü
 • General Assembly
 • Academic Earth şeklinde sıralanabilir. Bu eğitim sitelerinin birçoğu İngilizce olarak hizmet verir. Türkçe alt yapısı ile eğitim almak isteyenler için İstanbul İşletme Enstitüsü birçok sertifika programı hizmeti sunar.

Udemy

2009 senesinde kurulan ve Türk bir girişimci tarafından yayın hayatına başlayan Udemy, Türkiye’deki en popüler ücretsiz eğitim sitelerinden bir tanesidir. Kullanıcılarına hem ücretsiz hem de ücretli seçenekler ile eğitim programları hazırlayan Udemy, alanında uzman girişimciler, eğitmenler ve profesörler ile çalışır. Müzik derslerinden yazılım derslerine kadar pek çok alanda eğitim alabilmek mümkün olur.

Toplamda 100.000 adet online eğitim seçeneği sunan Udemy, her ay hazırladığı yeni programları katılımcıları ile buluşturur. Udemy resmi web sitesi üzerinden ücretsiz online eğitim programları incelenebilir. Udemy tarafından verilmiş olan eğitime katılan bir kişinin aldığı eğitimi ömür boyu erişime açık bir şekilde tutma imkanı bulunur. Udemy uzun bir zamandır bu konuda hizmet veren güvenilir ve başarı bir kurumdur.

Coursera

Stanford Üniversitesi tarafından kurulmuş olan Coursera, ücretsiz olarak eğitim sunan sosyal girişimcilik kurumlarından bir tanesidir. Dünya üzerinde en iyi olarak tanımlanmış çeşitli üniversitelerin eğitim setlerine bu site üzerinden erişim sağlayabilmek mümkün olur. 2000’den fazla ders seçeneği bulunan Coursera’da, alanında uzman eğitmen kadrosu yer alır.

30’dan fazla dil seçeneğini destekleyen yapısı ile Türkçe dil desteği kapsamında eğitim alabilmek mümkündür. Coursera içerisinde sunulan kursların bir çoğu ücretsiz bir şekilde katılımcılar ile buluşturulur. Ücretli olarak hazırlanan kursların fiyatları ise oldukça makuldur. Yurt dışında eğitim almak isteyen ya da kariyerini yurt dışında planlayan kişilerin Coursera web sitesini ziyaret etmeleri tavsiye edilir.

edX

Coursera gibi yabancı merkezli online eğitim sitelerinden bir tanesi olan edX, teknik eğitimler vermesi ile bilinir. Georgetown, Berkeley, Harvard gibi dünyaca ünlü üniversitelerin bulunduğu edX, toplamda 140 adet üniversite kurumunun eğitim setlerini bünyesinde barındırır. 2.500 adet online eğitim kursunun yer aldığı bir web sitesidir. Ücretli ya da ücretsiz bir şekilde eğitim programlarına dahil olunabilir.

Dil, Bilgisayar Bilimi, Mühendislik, Veri Bilimi, Şirket Yönetimi ve Beşeri Bilimler gibi bir çok farklı alan üzerinden eğitim verir. Ücretsiz eğitim kurslarının sonunda sertifika almak isteyen katılımcıların cüzi bir ücret ödemeleri gerekir. Türkçe dil desteği olmayan edX içerisinde tüm dersler İngilizce olarak verilir.

Google Dijital Atölye

Dijital dünyada kişilerin işlerine yarayacak olan bilgileri edinme maksadı ile kurulan Google Dijital Atölye, çevrim içi eğitim desteği sunan bir platformdur. 25 adet online eğitim kursundan kişinin kendine uygun olanı seçerek ücretsiz bir şekilde eğitim programına dahil olabilmesi mümkündür.

Kariyerinde hızlı adımlarla ilerlemek isteyenler ya da işini geliştirmek isteyenler için tercih edilebilir bir platform olarak bilinir. Veri ve Teknoloji, Dijital Güvenlik, Dijital Pazarlama, Kariyer Geliştirme gibi eğitimler verilir. Tükiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB, İŞKUR gibi kurumlar ile iş birliği içerisinde olan Google Dijital Atölye, kişiye özel ve esnek kurslar sunar.

Bilgeis

Türkiye’nin en gözde üniversitelerinden bir tanesi olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı Bilgeis platformu, ücretsiz bir eğitim projesidir. En fazla 3 saat sürme standardına göre hazırlanmış olan dersler, ODTÜ eğitmenleri tarafından verilir ve tamamen ücretsizdir. Eğitimlerin sonunda katılımcının adına özel olarak hazırlanmış ODTÜ sertifikası gönderilir. Toplamda 100 adet çevrim içi ders seçeneği üzerinden tercih yapabilmek mümkün olur.

Basite indirgenmiş olan videolar, simülasyonlar, sesli destek yardımları ve yazılı metinlere Bilgeis üzerinden erişim sağlanabilir. Kariyer alanında kendisini geliştirmek isteyen kişilerin tamamen Türk hocalar eşliğinde erişebileceği bir çok faydalı eğitim programı bulunur.

İstanbul İşletme Enstitüsü

2012 senesinde yayın hayatına başlayan ve Türkiye’nin en kapsamlı çevrim içi eğitim programına sahip olan İstanbul İşletme Enstitüsü, 100’den fazla eğitim programı içerir. 80’den fazla eğitmen ile birlikte alanında uzman kişiler tarafından eğitim alabilmek mümkün olur.

Dil eğitimlerinden, kişisel gelişim eğitimlerine, iş hayatı eğitimlerinden insan kaynakları eğitimlerine kadar pek çok alanda kişinin kendini geliştirebilmesi sağlanır. Ücretsiz bir şekilde alınabilecek olan bu eğitimlerin tamamı İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde yer alan eğitmenlerin gözetiminde verilir.

Diğer eğitim sitelerinden farklı olarak esnek eğitim zamanları uygulanmaz. Program çerçevesi içerisinde belirlenmiş olan zaman dilimleri ile beraber katılımcının derse dahil olması istenir. Her akşam 21.00’da canlı olarak başlayan eğitimler en fazla 7 gün sürer. Eğitim sonunda İstanbul İşletme Enstitüsü’nden onaylı sertifika katılımcıya gönderilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu