Moda

Güneş Gözlüğünün Cam Rengi Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüğü seçimlerinde cam rengi önemli bir parametre olarak dikkat edilmesi gerekenler arasında yerini alıyor. Güneş gözlükleri bir aksesuar olmaktan önce gözü güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Güneş gözlüğünün cam rengini seçerken güneşin yarattığı olumsuzluklar dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.

Güneşten kaynaklanan göz kısma refleksleri ve parlaklığın verdiği diğer olumsuz etkileri en aza indiren cam seçimi her zaman için en sağlıklı tercih olur. Bu yazıda güneş gözlüğünün cam rengi ile ilgili tüm detaylara değineceğiz.

Güneş Gözlüğünün Cam Rengi Nasıl Olmalıdır?
Güneş Gözlüğünün Cam Rengi Nasıl Olmalıdır?

Güneş Gözlüğü Seçiminde Cam Renginin Önemi Nedir?

Güneş gözlüğü seçerken nasıl bir tarza sahip olduğunuzu hesaba katmak kadar aldığınız ürünün size sunduğu imkanları da iyi analiz etmelisiniz. Gözlük camı renkleri birçok seçenekten oluşuyor. Renk seçiminde tercih edilen model ve lens renginin kullanım açısından rahatlığı değerlendirilmelidir.

En fazla tercih edilen renkler kahverengi, siyah, füme, gri ve yeşil renkteki lenslerdir. Renk alternatifi gözlük seçimindeki modele göre pembe, mor, sarı, kırmızı vb. renklerde de olabiliyor.

Güneş Gözlüğü Alırken Cam Rengi Neye Göre Seçilmelidir?

Güneş gözlüğünde cam rengi seçimi ile kullanım amacı arasındaki korelasyon yüksek oluyor. Bunun için aksesuar amacıyla bir güneş gözlüğü seçerken daha çok tarzınıza göre hareket edebilirsiniz. Belli bir amaç doğrultusunda ve kullanım alanına özgü seçimlerde cam rengine ayrıca dikkat etmelisiniz.

Günlük kullanımlar için daha çok kahverengi ve tonlarından oluşan cam rengi tercih edilebilir. Yeşil renkli camlar da günlük kullanıma uygundur ve ışığın az olduğu ortamlarda net bir görüntü sağlar. Sarı camlar, cihazlardan yayılan mavi ışığı engellemesi yönüyle kullanışlı oluyor.

Sarı renge sahip lensler, ışığın ve parlaklığın verdiği rahatsızlığı minimize ederek baş ağrılarının önüne geçiyor. Siyah ve gri tonlarındaki camlar ise en çok kullanılan lens rengini kapsıyor. Siyah camlar parlaklığı ve ışığı kırarak görme hassasiyetini destekliyor. Işığı en çok kesen lens rengi olması; göz kamaşması, yorgunluk, baş ağrıları ve yanlış renk algısı gibi olumsuzlukların önüne geçiyor.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken birçok parametre bulunuyor. Özellikle yaz aylarında güneşin daha etkin olduğu bir mevsim olduğu için güneş gözlüğü kullanımı artış gösteriyor. Güneş gözlüğü kullanarak havadaki parçacıkları engellemekten, güneşin yaydığı UV ışınlarından korunmaya kadar birçok problemle savaşmış oluyoruz.

Güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden şu şekilde bahsedebiliriz;

  • UV ışınlarını engelleyen güneş gözlüğü lensi tercih edilmelidir.
  • Güneş gözlüğünün CE belgesine sahip olduğundan emin olunmalıdır. Bu belge, söz konusu gözlüğün sağlık açısından güvenli ve uygun olduğunu tescil eder.
  • Gözlük lensinin ışığı emme kapasitesi normal olmalıdır. Gözlük lensindeki emicilik oranı, kullanım alanına göre alınan gözlüğün normallerine uygun olmalıdır.
  • Gözlüğün polarize olmasına dikkat edilmelidir.

Güneş gözlüğü alırken bu noktalara dikkat ederek sağlıklı bir seçim yapılabilir. Güneş gözlüğünün belirtilen koşullara uygun olmadığında sağlık açısından sorunlar ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır.

Denizde Hangi Renk Güneş Gözlüğü Tercih Edilmelidir?

Deniz kenarında ve yaz tatillerinde güneş ışınlarının yansıyan ışınlarına daha fazla maruz kalınabiliyor. Güneş ışığının zararlı etkileri UV korumalı lensler ve polarize camlar ile başarılı bir şekilde engellenebilir. Bunlara ek olarak rahat bir kullanım için lens rengi tercihi sarı, siyah ve kahverenginden yana kullanılabilir.

Kolormatik Cam Nedir?

Kolormatik cam, güneşin UV etkilerini hedef alıp engellemesi amacıyla üretilen bir cam özelliğidir. Kolormatik cam, girilen ortamdaki ışınların şiddetine göre renk değiştirerek ışınları kırar. Daha çok göz hassasiyeti bulunan kişiler tarafından tercih edilen bu cam çeşidi pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Farklı dalga boylarına sahip ışınları kırarak hassasiyeti azaltıyor.

Güneş Gözlüğü Cam Rengi Seçerken Cilt Rengi Faktörünün Önemi

Cilt tonu dikkate alınarak güneş gözlüğü cam rengi seçimi yapmak daha dengeli bir tarz için önemli bir detaydır. Açık cilt tonuna sahip kişiler için cam rengi mor, pembe, gri, yeşil renklerde seçilebilir. Esmer tenli kişiler için daha çok sıcak bir etki yaratması açısından kahverengi, amber, kırmızı, sarı ve turuncu renk camlar tercih edilebilir. Zamansız denilebilecek ve her zaman modaya uygun renkler ise kahverengi, siyah, füme ve yeşil olarak sıralanabilir.

Güneş Gözlüğünün Cam Rengi Nasıl Olmalıdır?
Güneş Gözlüğünün Cam Rengi Nasıl Olmalıdır?

Gözlük Camı Rengi ve Hava Durumu Arasındaki Bağlantı Nedir?

Gözlük camı renk seçiminde yaşanılan bölgedeki iklim koşullarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Genellikle güneşli bir yerde yaşanıyorsa renk seçimi güneş ışınlarını kıracak özellikte seçilmelidir. Bunun için siyah cam rengine sahip güneş gözlüğü kullanılabilir.

Kış mevsiminde karın çok fazla etkili olduğu bir yerde yine parlaklığın etkisini azaltmak için gri ve siyah camlar tercih edilebilir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde hava durumu ve güneç gözlüğü cam rengi arasında önemli bir bağlantı bulunuyor.

Farklı Tarza ve Cam Rengine Sahip Güneş Gözlüğü Kullanımı

Birkaç tane farklı tarzda güneş gözlüğü alarak her ortama uyum sağlayabilirsiniz. Bunun için yaptığınız faaliyetleri ve bulunduğunuz ortamları analiz ederek ona uygun çerçeveye ve cam rengine sahip güneş gözlüğü almalısınız. Güneş gözlükleri günlük yaşamda, tatillerde, törenlerde ve davetlerde kullanımına sıkça rastlanılan aksesuarların başında geliyor. Her duruma uygun güneş gözlüklerine sahip olarak tarzınızı tamamlayabilirsiniz.

Güneş gözlüğünün modeli, rengi, çerçeve materyali, cam rengi, cam özellikleri ve fonksiyonelliği gibi her parametresini ayrıca araştırmak ve seçimleri bu parametreler doğrultusunda yapmak gerekir. Bu şekilde gerçekleştirilen seçimler satın alınan ürünün uzun ömürlü kullanımını sağlamakta yardımcı olur. Tüm bunlara dikkat etmenin yanında özel bir hassasiyet durumu ya da sağlık problemi varsa doktorunuzun tavsiyesini mutlaka almalısınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu