Bilgi KutusuSinema

Kadınların Başrolde Olduğu Süper Kahraman Filmleri

Süper kahraman filmleri, uzun yıllardır birçok kişi tarafından hayranlıkla izlenen fantastik filmlerdir. Normal yaşantımızda göremediğimiz ve hepimizin olmasını hayal ettiğimiz güçlere sahip süper kahramanlara ilgi ve yakınlık duyarız.

Kadınların Başrolde Olduğu Süper Kahraman Filmleri
Kadınların Başrolde Olduğu Süper Kahraman Filmleri

Süper gücüyle insanlığa yardım eden ve büyük felaketlerin önüne geçen kahramanlar çoğunlukta olsa da kötülükler yapan ve dünyayı ele geçirmeye çalışan süper güçlü insanların olduğu da unutulmamalıdır. Bu süper kahramanların birçoğu erkek karakterlerden oluşup erkeklerin oynadığı filmlerdir. Fakat erkek ağırlıklı olarak karşımıza çıkan süper kahramanların içinde kadın süper kahramanlarda bulunuyor.

Kadın Süper Kahraman Filmleri Listesi

Kadınların başrolde olduğu süper kahraman filmleri listesi yapmak gerekirse en unutulmaz ve akılda kalan kadın süper kahramanları şöyle sıralanabilir;

  • Supergirl
  • Elektra
  • Wonder Woman
  • Captain Marvel
  • Black Widow
  • Catwoman
  • Colossal
  • Harley Quinn: Birds of Prey
  • X-man: Dark Phoenix

Bu sıralamada yer alan süper kadın kahramanların başrollerde oynadığı ve başrol olmayıp süper kahraman olan birçok kadın karakterin de olduğu unutulmamalıdır.

Supergirl

1984 yapımı film, onlarca yıldır tanıdığımız ve süper kahraman deyince aklımıza ilk gelen kişilerden biri olan Superman’in kuzeni Supergirl’u yani süper kızı konu alır. David Odell’in yönetmenliğini yaptığı Supergirl filmi, Kripto gezegeni yok olurken ayakta kalmayı başaran Argo şehrinde büyüyen ve sonra olaylar silsilesi ile Dünya’ya gelmeye mecbur kalan Kara adlı süper kızın maceralarını anlatır. Kara, Dünya’daki yaşantısında kendi kimliğini gizlemeye çalışır ve bir taraftan da kuzeni olan Superman’in yokluğunda insanlığa yardım eder. Bunlara ek; Argo şehrinde kaybolan güç topunu da arar. Ayrıca filmin dizi uyarlaması da ilerleyen yıllarda yapılmıştır.

Elektra

Elektra karakterine Jennifer Garner’ın hayat verdiği ve yönetmenliğini Rob Bowman’ın üstlendiği film, 2005 yılında vizyona girmiştir.

Elektra, daha önce ölmüş ama mistik güçler tarafından tekrar canlandırılmış süper bir kadın kahramandır. Geçmişi yüzünden acılar çeken ve huzur bulamayan Süper kahramanımız öfkesine hakim olamaz. Kendisine bir görev verilir. Bu görevde hem gerçek Elektra’yı bulma hem de öfkesini dindirme imkanı bulmayı umar.

Wonder Woman

Vizyon tarihi 2017 olan film, Patty Jenkins imzası taşıyor. Film, muhteşem kadını başrolüne alır. Wonder Woman yani muhteşem kadın, amazon kadınlarıyla birlikte bir adada yaşayan ve oradan dışarıya hiç adım atmamış bir yarı Tanrı’yı konu edinir. Bu yarı Tanrı Diana’dır. Diana’nın hayatı bir gün adalarına düşen savaş uçağı ile değişir. Dünya’nın büyük bir kaos içinde olduğunu öğrenir ve devam eden savaşları durdurmak için harekete geçme kararı alır. Medeniyetin kurulması ve refah içinde yaşamanın sağlanması için gerekeni yapmak ister.

Captain Marvel

Yönetmen koltuğunu Anne Boden ve Ryan Fleck’in paylaştığı film, 2019 yılının Mart ayında ilk defa vizyona girmiştir.

Brie Larson’ın canlandırdığı karakter olan Carol Danvers, eski savaş uçağı pilotudur. Carol, kazandığı doğaüstü güçler ile Kaptan Marvel adını alır. Bu güçlerini Dünya’ya saldırmak üzere olan 2 farklı uzaylı türü için kullanmaya kararlıdır. Starforce ekibine katılarak Dünya’yı bekleyen büyük tehlikeden kurtarmak ister ve bunun için var gücüyle çabalar.

Black Widow

Black Widow filminin yönetmen koltuğunda Cate Shortland bulunuyor. Marvel’in vazgeçilmez oyuncularından biri olan Scarlett Johansson’ın başrolünde olduğu filmin vizyon tarihi pandemi nedeniyle ertelenmiş ve Temmuz 2021’de vizyona girmiştir. Filmde Scarlett Johansson, Natasha Romanoff karakteriyle beyaz perdede sevdikleriyle buluşuyor. Filmin akışı içinde Natasha geçmişi ile mücadele vermek zorunda kalır ve birçok olay arasında kendisini bulur.

Catwoman

Pitof imzalı 2004 yapımı filmin başrolünde Halle Berry bulunuyor. Grafik sanatçısı bir kadın olan Patience Philips’in hikayesini anlatan filmde birçok farklı duyguyu birlikte yaşamak mümkün.

Patience’in çalıştığı dev kozmetik firması yeni bir ürün tanıtımı için çalışıyordur. Firmanın göründüğü gibi masum olmadığını anlamaya başlayan Patience’in hayatı da değişmeye başlar. Birçok kez ölüm tehlikesi geçirir ve bambaşka biri haline dönüşür. Yani kedi kadına dönüşür. Kedi kadın; güçlü, kuvvetli, sportif ve atılgandır. Başta çalışmış olduğu kozmetik firması olmak üzere tüm kötülerle savaşmaya başlar.

Colossal

Nacho Vigalondo’un hem senaristliğini hem de de yönetmenliğini yaptığı film 2016 yılında seyircileriyle buluşmuştur. Diğer süper kahraman filmlerinden daha farklı olan konusu ile merak uyandırmayı başarmış bir filmdir.

Anne Hathaway’in canlandırdığı Gloria’nın hayatı çok kısa zaman önce karmakarışık bir hal almıştır. Hal böyle olunca çaresizlikten New York’tan ayrılır ve doğduğu şehre geri döner. Fakat Gloria’nın hayatı bu gelişmeler esnasında Güney Kore’ye saldırılarda bulunan bir canavarın ortaya çıkışı ile daha da karışır. Ortaya çıkan canavar ile kendisi arasında bir bağlantı olduğunu keşfeder ve ne yapacağını bilemez. Artık Dünya’nın kaderi Gloria’nın atacağı adımlara bağlıdır.

Harley Quinn: Birds of Prey

Cathy Yan tarafından yönetilen 2020 yapımı filmde karşımıza birçok farklı yerden tanıdığımız Harley Quinn çıkıyor. Filmde karşımıza çıkan Huntress karakterinin ailesi yıllar önce öldürülmüş ve daha sonrası kendisi bir avcıya dönüşmüştür. Ayrıca bu kötü süper kahramanlara katılan Black Canary ile filmde Birds of Prey yani Yırtıcı Kuşlar çetesini kurarlar ve çete, Cassandra Cain’i korumak için çabalar. Bol aksiyonlu ve eğlenceli film, izleyenlerine Muhteşem Harley Quinn’li sahneler sunuyor.

Kadınların Başrolde Olduğu Süper Kahraman Filmleri
Kadınların Başrolde Olduğu Süper Kahraman Filmleri

X-man: Dark Phoenix

Yönetmenliğini ve senaristliğini Simon Kinberg’in üstlendiği film, 2019 yılının Haziran ayında beyaz perde ile buluşmuştur. Film, Sophie Turner’ın canlandırdığı karakter olan Jean Grey yani Phoenix etrafında gelişen doğaüstü olayları konu ediniyor. Jean Grey, X-man takımının bir parçası olarak gittiği bir görevde mistik bir güç ile karşı karşıya gelir.

Bu karşılaşma sonrası ölümden dönen Grey’de farklılıklar görülmeye başlar. Artık eskisinden çok daha güçlüdür. Fakat ne yazık ki bu gücü kontrol etmekte büyük zorluklar yaşar. Etrafındaki kişilere de zarar vermeye başlayınca takım arkadaşları onu kötü güçlerden ve kendisinden korumak için harekete geçer.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu