Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

İnsanların hayatlarına devam edebilmesi için çalışması gerekmektedir. Bunun içinde kendilerine uygun bir işte çalışmaları gerekmektedir. Bu işlere eğitim alarak girilebilirken, eğitim olmadan da girebilme imkanları bulunmaktadır. Fakat bazı iş yerleri kendilerine çalışan seçerken bazı belgeler istemektedir. Bu belgelerden bir tanesi de hijyen belgesidir. Hijyen belgesi özellikle insan sağlığını ilgilendiren konularda çok gereklidir. İnsan sağlığı her alanda olduğu gibi, iş yerlerinde de önemli bir konu olarak ele alınmaktadır. Özellikle gıda ile ilgili işlerde mutlaka hijyen belgesi alınmalıdır.

Bunun dışında başka sektörlerde de hijyen belgesi talep edilebilmektedir. Hijyen belgesi almak bakanlık tarafından zorunlu hale getirilmiş bir uygulamadır. Hijyen belgeleri Halk Eğitim Merkezlerinden alınabilmektedir. Belge talep edilen kişiler, işe giriş işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için, belgeyi işyerine göstermelidir. Bunun yerine iş yeri e-devlet sorgulaması da yapabilmektedir. Böylece detaylarla uğraşmadan kolayca halledilebilmektedir.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?
Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Hijyen Belgesi Neden Alınmalıdır?

Hijyen belgesinin alınması bazı sektörler için zorunludur. Bu nedenle sektörde ile girecek olan kişiler mutlaka bu belgeyi almalıdır. Aksi takdirde işe girebilmeleri mümkün değildir. İş yerleri çalıştırmak istedikleri kişiyi kendileri eğitime göndererek belgeyi almalarını sağlamaktadır. Böylece işe alımları gerçekleştirilebilmektedir. Fakat her iş yeri bunu kendisi sağlamamaktadır. İşe girecek kişi böyle bir durumda eğitimi kendisi almak zorundadır.

Bu belgeyi almak zor değildir. Halk eğitim merkezlerinden alınabilen bu belge, özel kurs merkezlerinden de alınabilmektedir. Bunun için belli bir ücret ödenmesi gerekebilmektedir. Ufak bir eğitim sonrasında katılımcılar sınava tabi tutulmaktadır. Bu sınavlardan başarılı sonuçlar alındığı zaman belge alınabilmektedir. Sınav soruları eğitim verilen konulardan olmaktadır. Son derece basit sorulduğu için çok fazla kişi başarılı olarak belge almaya hak kazanabilmektedir.

Hijyen Belgesi Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Hijyen belgesi almak için başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun için Halk eğitim merkezlerine ve Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca başvurular Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne de yapılabilmektedir. Fakat başvuruların yapılabilmesi için bazı evrakların toplanması gerekmektedir. TC kimlik kartı ve fotokopisi, kurumun verdiği başvuru formu evraklarını hazırlanmalıdır. Ayrıca ücret ödendiğine dair banka dekontu da hazırlanmalıdır. Be belgeler hazırlandıktan sonra başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Sonucunda da hijyen belgesi alınabilmektedir.

Hijyen Belgesinin Almak Hangi Sektörlerde Zorunludur?

Hijyen belgesinin alınmasının zorunlu tutulduğu bazı sektörler bulunmaktadır. Bu sektörler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Su üretimi yapan yerler
 • İnsan tenine temas eden yerler
 • Konaklama yerleri
 • Pansiyonlar
 • Oteller
 • Moteller
 • Misafirhaneler
 • Yurtlar
 • Kuaförler
 • Mutfak
 • Berberler
 • Havuz
 • Hamam
 • Sauna ve buna benzer yerler için hijyen belgesinin alınması gerekmektedir.

Bu yerlerde çok fazla kişi bulunduğu için her türlü risk olabilmektedir. Hijyen belgesi almak bunlar için önemli bir tedbirdir. Belgeler alınmadığı takdirde iş yerlerine ceza yazılabilmektedir. Hijyen belgesi almak 2013 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bu uygulama 250 TL’den 1000 TL’ye kadar para cezalarına sebep olabilmektedir. İnsan sağlığı için hijyen her zaman çok önemli bir konudur. Bu nedenle hijyen belgesi almak da son derece önemli bir konudur. Bunun için çok dikkat edilmelidir. Çünkü sağlık konusuna dikkat edilmemesi çok fazla konuda sorun haline gelebilmektedir.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?
Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Hijyen Eğitimi Neleri Kapsamaktadır?

Verilen hijyen eğitimlerinde bazı konular bulunmaktadır. Bu konular katılımcılara sınav şeklinde sunulmaktadır Hijyen eğitiminde hastalıkların nasıl bulaştığının detayları anlatılmaktadır. Hastalara yakalanma risklerinin detayları da bu eğitimde anlatılmaktadır. Mikrop çeşitleri ve mikrobun tanımı, ayrıca mikropların bulaşma şekilleri de anlatılmaktadır. Bunlarla birlikte işyeri sahiplerine uygulanan yasada eğitimde anlatılmaktadır. Hastalık kaynakları, enfeksiyon zinciri, sık görülen hastalıklar gibi konularda eğitimde bulunmaktadır. Bu konular anlatıldıktan sonra katılan kişilere sınav düzenlenmektedir.

Eğitimde Hangi Konular İşlenmektedir?

Katılımcılar aldıkları hijyen eğitimi sonrasında;

 • Tuvalet temizliği
 • Tuvalet kullanımı
 • Kişisel temizlik
 • El yıkama
 • El kurulama
 • Bone, maske ve önlük kullanımı
 • Hastalıklardan korunma, hastalıkların bulaşma yolları, nedenleri gibi konular katılımcılara anlatılmaktadır. Böylece katılan kişiler bu konularda bilgi sahibi olarak eğitimden ayrılmaktadır.

Hijyen Sertifikası Alan Kişilerin Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Bir kişi eğer ki daha önceden hijyen sertifikası almışsa, sonradan bu durum sorgulanabilmektedir. Belirli iş yerleri hijyen belgesi olmadan işe çalışan almamaktadır. Bu nedenle incelemelerini çok detaylı bir şekilde yapmaktadır. Sertifika sorgulaması yapabilmek için e-devlet kullanılabilmektedir. E-devlet sorgulamasının yapılabilmesi için, e-devletin giriş sitesi kullanılabilmektedir. Burada yapılan sorgulamalar sonrasında kişinin hijyen belgesi olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.

Daha önceden alınmış bir hijyen belgesi varsa buradan belgeye ulaşılabilmektedir. Eğer ki sorgulama yapan kişiler aradıkları hijyen belgesine ulaşamazlarsa işe almama haklarına sahiptirler. İşyerleri için zorunlu olan bu belgelerin, kişilerin işlerinin olmamasında büyük bir engel oluşturmaktadır. Bu nedenle mutlaka alınması gerekmektedir. Sorgulama işlemini yapamayan kişiler eğitim videolarını izleyerek kolayca sorgulama gerçekleştirebilmektedir.

Hijyen Belgesi Ücretli Midir?

İşyerlerin kendilerine göre belli başlı kuralları bulunmaktadır. Şüphesiz hijyen belgesi de bu kurallardandır. Bu belgenin olmaması işe alınmama sebeplerinden olabilmektedir. İş yeri tarafından istenen belgelerde belli başlı ücretler ödenmektedir. Bu ücretlerin verildiği belgelerden birisi de hijyen belgesidir. 2013 yılında resmi olarak gazeteden duyurulan hijyen belgesi, ilgili kurumlardan alınmalıdır.

Çoğunlukla halk eğitim merkezlerinden alınan bu belge, ücretsiz olarak alınabilmektedir. Fakat özel kurs merkezlerinden alınıyorsa belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Belgeyi alacak olan kişiler araştırma yaptıktan sonra ne kadar ücret ödeyeceklerini öğrenebilmektedirler. Fakat ücret ödemek yerine halk eğitim merkezlerinden de faydalanabilmektedirler. Hijyen belgesini almak çok fazla iş alanında çalışma imkanı sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.