Teknoloji

İlk Tweeti Kim Satın Aldı?

Twitter dünya genelinde en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Maksimum 280 karakter uzunluğundaki tweetleri paylaşmak için kullanılır. Twitter’a kaydolan herkes rahatlıkla tweet atabilir, takip etmek istediği kişileri takip edebilir. 21 Mart 2006 yılında San Francisco, Kaliforniya, ABD’de kurulan Twitter’da ilk tweette kurulduğu gün atıldı. Peki, ilk tweeti kim satın aldı?

İlk Tweeti Kim Satın Aldı?
İlk Tweeti Kim Satın Aldı?

İlk Tweeti Kim Atmıştır?

İlk tweet 21 Mart 2006 yılında Türkiye saati ile 20:50:14’de Jack Dorsey tarafından atılmıştır. Jack Dorsey şuan 4 milyon takipçiye sahiptir. O zamandan bu zamana da toplamda 20408 tweet atmıştır. İlk tweet ise sadece twitter ayarlarının yapıldığını belirten “just setting up my twttr” şeklindedir. 2. tweet ise Twitter’ın kurucularından olan Biz Stone tarafından atılmıştır ve onunki de Jack Dorsey ile aynıdır. Şuan 15 yaşında olan Twitter tüm dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlk Tweet Ne Kadara Satıldı?

Atılan ilk tweet tüm dünya genelinde oldukça önem görmektedir. Çünkü Twitter’ın tarihini oluşturmaktadır. Bu yüzden de tarihi bir öneme sahiptir. Jack Dorsey’de bunu bildiği için ilk tweetini satma kararı almıştır. Bu son dönemde alınan en ilginç kararlardan biridir. Çünkü NFT varlıkların satılması önceki dönemlerde mümkün değildi. Özellikle kripto paranın da yaygınlaşmasıyla beraber NFT sistemi ile dijital varlıkların da satılması mümkün hale geldi. NFT sistemi sosyal medyada yapılan bir paylaşımın satılmasını da sağlıyor.

Ödeme ise şu şekilde gerçekleştirildi;

  • Bu satış normal bir banka hesabı üzerinden, normal bir ödeme seçeneği ve gerçek para kullanılarak yapılmıyor.
  • Ödemeler kripto para kullanılarak gerçekleştiriliyor.
  • Alınan para daha sonrasında gerçek paraya dönüştürülebiliyor. Bu ise tamamen alıcıya ait bir karardır.
  • Jack Dorsey’de geçtiğimiz ayın başlarında ilk tweetini açıklayacağını duyurmuş ve satışa çıkarmıştır. NFT sistemi ile açık arttırma usulünü kullanan Dorsey’in tweeti için yüzlerce kişiden teklif gelmiştir. Sonunda ise 2.5 milyon dolara satılmıştır.

İlk tweetin şuan satın alınmış olması sonraki dönemler için büyük bir yatırım aracı olarak görülüyor. Çünkü son dönemde bitcoin gibi kripto paraların önemi bir hayli arttı. Hayatımıza bu kadar girdikleri için önümüzdeki yıllarda tweetin bedelinin 10 milyon dolara kadar çıkabileceği düşünülüyor. NFT sisteminin de gelişmesiyle beraber fiyatı katlanarak artabilir.

İlk Tweeti Kim Satın Aldı?

Twitter CEO’su Jack Dorsey ilk tweetini 2.5 milyon dolara Türk iş insanı Sina Estavi’ye satmıştır. Sina Estavi bu alışverişin büyük bir yatırım olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda Malezya merkezli Bridge Oracle’nin de CEO’su olan Estavi ilk tweetin dijital bir varlık olduğunu düşünüyor. Bundan 50 yıl sonra ilk tweetin fiyatının ne olacağını herkes gibi oda çok merak ediyor. Dünyamız büyük bir değişimin içinde ve her şey dijital dünya ile entegre ediliyor. Müzik, fotoğraf, video tweet ve blog paylaşımları da NFT sistemi sayesinde satışa sunulabiliyor. Satış Valuables @Cent isimli bir platformda gerçekleşti ve takas edilemez kripto para yani NFT yöntemi ile satıldı.

Sosyal Medyada Büyük Etki Yarattı

İlk tweetin satışa sunulması ve çok geçmeden satılması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Estavi bu yatırımının pek çok iş insanı arkadaşı tarafından da taktir edildiğini belirtti. Çünkü kripto para gün geçtikçe gelişiyor ve NFT sistemi ile tweetin gelecek fiyatı artıyor. Üstelik Sina Estavi ilk tweeti satın almakla beraber tweetin meta verilerini ve dijital imzalı sertifikasını da satın aldı. Ayrıca tweetten elde edilen gelirin Doğu Afrika’daki yoksullara yardım amacıyla kullanılması da büyük beğeni topladı.

İlk Tweet Türk Asıllı Bir CEO’da

Satın alma işleminin duyulmasının ardından ilk Tweetin bir Türk tarafından alınması herkesi şaşırttı Hatta bazı kullanıcılar Estavi’ye “Baba sen Türkçeyi nasıl söktün?” şeklinde sorular sordu. Estavi ise bu sorulara karşılık “Aslen Türküm” yanıtını verdi. Türk asıllı Estavi Bridge Oracle’nin CEO’su olması dışında aynı zamanda Cryptoland’ın da CEO’sudur. Bu platform kripto para alım-satım platformu olduğu için Estavi sanal para konusunda oldukça bilgilidir.

Bugüne Kadar Satılan En Pahalı Tweet

Tweet manevi anlamda diğer tweetlere nazaran daha fazla önemli görülüyor. Bu yüzden şimdiye kadar satılan en pahalı tweet olma özelliğini taşıyor. Ayrıca şuan Twitter’ın isteği dahilinde platformda kalmaya devam ediyor. Ancak bazı kişilerin fiyatın çok yüksek olduğunu da savunuyor. Milyonlarca dolarlık fiyata sahip olması eleştirmenler tarafından anlamsız bulunuyor. Hatta Estavi’nin kurnazca davrandığı da düşünülüyor.

Ancak bu durumun ileriki dönemler için bir ilk olduğunu savunanlar da var. Hatta sosyal medya uzmanı Cathy Hackl bu durumu kitabın ilk baskısına benzetiyor. İlerleyen dönemlerde değerinin daha da fazla olacağını belirtiyor. Cent’in kurucusu Cameron Hejazi’ye göre ise bu fiyat oldukça şok edici. Ayrıca Hejazi satış sonrasında NFT pazarının 1 milyar dolar değerine ulaştığını da belirtti.

İlk Tweeti Kim Satın Aldı?
İlk Tweeti Kim Satın Aldı?

NFT Gelecekte Hangi Noktaya Ulaşacak?

NFT Estavi’ye göre büyüyen bir pazar görevinde. Hatta şuan sadece bunun başında olduğumuzu da dile getiriyor. NFT blok zinciri olarak bilindiği için dijital defterde verilerin kaydedilmesini sağlıyor. Alıcılar, Estavi’de dahil sanat eserini dijital olarak sergileyebiliyor. Eserin hakları da eseri ortaya atan kişiye ait oluyor. NFT sistemi dijital sergi kavramını destekleyen en büyük yazılım olma özelliğini taşıyor.

Dijital Sanat Mülkiyeti Nedir?

Blok zincir üzerinde yer alan NFT dijital sanat formu mülkiyetine sahip. İlk tweetin NFT üzerinden satılmasından önce Beeple isimli bir sanatçı da dijital eserini 69.3 milyon dolara satmıştır. Aynı zamanda Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın partneri Grimes’de sanat çalışmalarını aynı yöntem ile satışa çıkardı ve 6 milyon dolara sattı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu