Bilgi Kutusu

İnsanların Sizi İlk Gördükleri Anda Hakkında Karar Verebildikleri Şeyler

İlk izlenim ilk defa karşılaştığınız bazı insanlar için büyük önem taşır. Çünkü aslında kişiyle ilgili ilk yargıyı tanımlayan bu bahsedilen fikir oluşumudur. Örneğin bazı kişilerle ilk karşılaştığınızda onu beğenmeyebilir, tavırlarını itici bulabilirsiniz ama bazı kişilerle karşılaştığınızda ilk görüş olsa bile hoşlanabilirsiniz. Peki insanların sizi ilk gördükleri anda hakkında karar verebildikleri şeyler nelerdir, hiç merak ettiniz mi? Eğer ettiyseniz makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

İnsanların Sizi İlk Gördükleri Anda Hakkında Karar Verebildikleri Şeyler
İnsanların Sizi İlk Gördükleri Anda Hakkında Karar Verebildikleri Şeyler

İnsanlar Sizi İlk Gördüğünde Ne Düşünebilir?

Elbette ilk izlenim oldukça önemlidir ve bu izlenim sayesinde birçok insanla yakınlaşabilir, birçoğuyla da uzaklaşabiliriz. Bu izlenimlerin önemi kişinin ilk görüldüğü anda yargı haline gelmesidir.

Kişilerin sizin hakkınızda karar verebildikleri şeyleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Güvenilir olup olmadığınıza,
 • Maddi durumunuzun ne olduğuna,
 • Cinsel eğiliminize,
 • Zeki olup olmadığınıza,
 • Başarılı bir kariyere sahip olup olmadığınıza,
 • Hangi karakterli bir yapıya sahip olduğunuza, karar verebiliyorlar.

Ayrıca karar verme tutumu yalnızca hal ve hareketlerinizden kaynaklanmıyor ayrıca hiçbir hareket yapmadan dursanız bile beyinleri ile sizinle ilgili fikirler üretebiliyorlar.

Neden Başkaları Hakkında Bir Şeyler Düşünürüz?

Elbette bu sorunun cevabı herkes tarafından merak edilir ve oldukça önemlidir. Ön yargı ve ilk görüş, işi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur. Beyin kişiler hakkında kesin bir bilgiye sahip olamadığında ön yargı oluşturur. Bu ön yargı kişinin daha iyi tanınması için ve fikir sahibi olunması açısından gereklidir. Giyilen kıyafetler, yapılan makyaj, tavırlar ve beden dili ile her şey bir bütün olarak karşı tarafa ben buradayım imajı verilebilir. Dolayısıyla hareketleri, kıyafeti ve konuşma tarzını iyi gözlemlemeliyiz. Bunu yapmaya devam etmek uzun vadede bireylerin sağlıklı iletişim kurabilmeleri açısından son derece önemlidir. Etkili bir iletişim için kullanabilirsiniz.

Başkalarının Hakkımızda İyi Şeyler Düşünebilmesini Nasıl Sağlarız?

Sizler için önerilen birkaç iyi düşünülme stratejisini derlendi. Bunları okuyarak insanların sizin hakkınızda daha iyi fikirlere sahip olmasını sağlayabilir ve bunu uzun vadede garantileyebilirsiniz.

İşte tavsiyeler:

 • Kendiniz hakkında kötü düşünceleri kafanıza takmayın. Siz bunu yaptıkça insanlar sizin öz güvenli biri olduğunuzu düşünecek ve hakkınızda ön yargılara kapılmayacak.
 • Güçlü ve zeki biri olduğunuzu belli edin. İnsanlar güçlü bireyler hakkındaki yorumlarına kabalık olmaması adına dikkat ederler. Bunun için güçlü ve zeki görünün, daima yaptığınız işler kaliteli olsun.
 • Kimsenin enerjinizi emmesine izin vermeyin. Bırakın insanlar hakkınızda istedikleri kadar şey düşünsün. Önemli olan siz kime karşı ne hissediyor ve bunların ne kadarını umursuyorsunuz.
 • Kıyafetlerinize her zaman çeki düzen verin. Bunu yapmanız karşı tarafa ben bakımlı biriyim imajı çizeceğinden oldukça önemlidir. Kıyafetler ilk izlenimde etkin bir rol oynar.

Bu ve buna benzer durumlara dikkat ettiğiniz takdirde bireyler sizin hakkınızda oldukça olumlu şeyler düşünecek, iletişimde kalmaya çalışacaklar. Yalnızca burada önemli olan bu durumu uzun vadede etkin kılmanız.

İnsanların Sizi İlk Gördükleri Anda Hakkında Karar Verebildikleri Şeyler
İnsanların Sizi İlk Gördükleri Anda Hakkında Karar Verebildikleri Şeyler

İnsanların Dikkatini Çekebilmek İçin Ne Yapmalı?

Dikkat çekmek ilk izlenim açısından oldukça önemlidir. Bireyler sizin hakkınızda bir düşünceye karar verebilir fakat bunu sizin çekiciliğiniz sayesinde yapabilir. İşte sırf bu yüzden dikkat çekmek adına yapacağınız bazı çalışmalar kendi kalitenizi arttıracak, sizi daha güvenli biri yapacak ve insanlar arasında saygın bir kişi olmanızı sağlayacak.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Her zaman gülümseyin.
 • Aksesuarlarınıza özen gösterin.
 • Kıyafetleriniz uyumlu olsun.
 • Sizi güçlü ve zeki gösterecek objeler kullanın. (Şal, atkı vb)
 • Çok konuşkan biri olmayın.

Bu gibi durumlara dikkat ettiğiniz takdirde insanların artık hakkınızda o kadar kötü düşünmediğini, karar verme yetisini kısıtladığınızı fark edeceksiniz. Ayrıca bunu yapmanız uzun vadede iyi düşünceleri olan insanları hayatınıza çekmenizi sağlayacaktır.

İnsanların Sizi İlk Gördükleri Anda Ne Düşündüklerini Nasıl Bilebilirsiniz?

Bazı yöntemler sayesinde insanların hakkımızda ne düşündüğünü belirlemek oldukça kolay olabiliyor. Bunun en önemli yöntemi ise beden dili. Günümüzde beden dilini etkili bir şekilde kullanan çok az insan var fakat sizin daha iyi kullanabilmeniz ve hatta beden dilini okuyabilmeniz için internette birkaç öneri var. Bunları takip edebilirsiniz.

Etkili İletişim

Bunlardan ilki ve en önemlisi karşıdaki kişinin gözlerinizin içine baktığınızda size her detayı anlatabilmesi. Örneğin, sizi dinliyor mu yoksa dinlemiş gibi mi yapıyor, size değer veriyor mu gibi soruları beden dili sayesinde öğrenebilirsiniz. İkincisi konuşurken ellerin çenede durması. Bu hareket karşıdaki kişinin sizin hakkınızda kötü bir izlenimde bulunmadığını, sizi dinlediğini gösteren bir harekettir. Etkili dinlemenin gerçekleşmesi için hareketin sürdürülmesi gerekir.

Üçüncü ve son hareket ise bacak bacak üstüne atmak. Oldukça rahatsızlık veren bu hareket etkili bir iletişim için asla yapılmaması gereken bir harekettir. Çünkü hareketin anlamı ‘şu anda rahatsızım ve dinlemek istemiyorum’dur. Etkili bir iletişim isteyen bireyler bu hareketten kaçınmalı ve kendisi hakkında oluşacak yeni ön yargılara dur diyebilmelidir.

Karar Verme Mekanizması İçin Öneriler

Bazı insanlar kullandıkları üsluba dikkat ederken bazıları da bir o kadar etmez. Bunun en önemli kaynağı iyi bir eğitimdir. Eğer birey gerçekten iyi bir eğitime sahipse üslubuna dikkat edecek, karşıdaki kişinin düşüncesine önem verecektir. Sizin de karşınızdaki kişilerin hakkınızda karar verme yetisine katkıda bulunmak için yapmanız gereken şey eğitiminizi kullanmanızdır. Bunu yaparsanız hakkınızda karar verme yetisine sahip olup ön yargılı davranan insanlara karşı adeta bir kalkan oluşturacak ve tepkileri önleyeceksiniz. Ayrıca bunu yapmanız kendinize olan güveni de arttıracağından son derece önemlidir. Bireylerin hakkınızda düşündüklerini elbette umursamamalı ama kendinize güvenmeyi de ihmal etmemelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu