Bilgi Kutusu

Hollywood Hakkında İlginç Bilgiler

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin Los Angeles kentindeki bir bölge olan Hollywood hakkında ilginç bilgiler konusunu inceledik. Hollywood herkes için oldukça göz alıcı bir yapı. Bununla beraber herkes bu alanda kendini denemek, filmler ve dizilerle bu gösterişli dünyaya adım atmak istiyor.

Hollywood Hakkında İlginç Bilgiler
Hollywood Hakkında İlginç Bilgiler

Hollywood Nedir?

Hollywood sinema ve televizyon alanında kendini yeterince geliştirebilmiş herkese ev sahipliği yapan bir platform denebilir. Film yıldızlarının bu bölgede yaşamış olmasından kaynaklı olarak bu bölgenin ün kazanmasının normal olduğu sonucuna varabiliriz. Bu alanda dünyaca ünlü film yıldızları, yönetmenler ve bununla beraber kameranın arkasında çalışan ünlü isimler birçok alanda ödül aldı ve almaya devam ediyor. 1900 yıllarında ilk filmler oluşturulmaya başlandı ve Hollywood’un adı yavaş yavaş duyulmaya başladı. Gittikçe ün kazandığından şimdiki ününe kavuşması da çok zaman almadı. Çok fazla turist ağırlayarak eğlence merkezlerine ev sahipliği yapan Hollywood, birçok filme de konu olmuştur.

Hollywood’u Bu Kadar Ünlü Yapan Nedir?

Hollywood’un göz kamaştırıcı birçok özelliği mevcuttur. Farklı bir perspektiften baktığımızda yeterince büyülü dünyası olduğunu fark edebiliriz ve bu büyülü dünya bizleri istemesek de içine çeker. Bu kadar ünlü yapmasını genel olarak şu sebeplere bağlayabiliriz;

  • Çok fazla ünlüyü barındırması
  • Farklı bir dünyadaymışsınız gibi bir izlenim vermesi
  • Diğer platformlardan farklı olarak çok daha fazla para kazandırması
  • Filmleri ve dizileri izleyerek sizi büyülü dünyasına çekmesi
  • Gezilip eğlenilecek yerlerden biri olması gittiğinizde mutlaka keyif alacağınız yerlerden biri olan Hollywood, resmen sizleri bu dünyayı deneyimlemeniz için çağırıyor.

Belki de ileride bir şans vermek istersiniz.

Hollywood Hangi Ünlüleri Barındırıyor?

Yaşayan ve yaşamış olan birçok ünlü isme ev sahipliği yapan Hollywood, takdir edersiniz ki bizleri de ünlülerden dolayı çekmeyi başarıyor. Bu isimler kimler diye soracak olursak; Leonardo Dicaprio, Julia Roberts, Natalie Portman, George Clooney, Brad Pitt, Tom Cruise, Charlize Theron, Al Pacino gibi isimler bulunuyor. Bu yeri ilgi çekici kılan şeylerden biri elbette ki bu isimlerin de oralarda bulunmuş olması.

Hollywood Hakkındaki Filmler Nelerdir?

Bazı filmler özellikle konu olarak Hollywood’u tercih etmişler. Belki bu filmler Hollywood dünyasını anlamamızda bizlere yardımcı olur. Bu filmler şöyle;

  • Aşk Yıldızı – Sullivan’s Travels (1941)
  • Sunset Bulvarı – Sunset Boulevard (1950)
  • Yağmur Altında – Singin’ in the Rain (1952)
  • Mulholland Çıkmazı – Mulholland Dr. (2001)
  • Yüce Sezar! – Hail, Caesar! (2016) gibi filmlerin bu büyülü dünyayı işlediğini, bazılarının da bir eleştiri niteliğinde olduğunu görebiliyoruz.

Sevildiği kadar oldukça sevilmediği de bir durum var elbette ki. Hollywood’un eleştirildiği bir nokta ise bu dünyayı cazip kılmaya çalışıp bir türlü bunu başaramayan aktörlerin olması yönünde. Bu dünyayı anlamaya çalışan fakat anlayamayan, ayrıca bunun abartıldığını düşünenler de mevcut.

Hollywood Hakkında Bilinmeyenler

İlk zamanlarda Hollywoodland olarak anılıyordu ve Hollywood’un ilk yönetmeni çektiği 7 dakikalık film ile D. W. Griffith’tir. Gösterime girdiğinde en çok izlenme alan filmler; Jaws, Kont Dracula, The Twilight Saga: New Moon’dur. Oldukça pahalı olması dolayısı ile sadece gezilmek için gidildiğinde dahi fazla miktarda paralar ödenmesi gerekebilir. Aynı zamanda da fırsatlar dünyası olarak bilinir.

Birçok genç kariyerlerindeki ilk adımı Hollywood dünyasıyla atmıştır. Geleceklerini garanti altına alarak yollarına çok daha ünlü şekilde devam etmişlerdir. Birçok ünlü ilk kurulduğu zamanlarda destek olup bu zamanlara kadar gelmesini sağlamıştır. Görülebileceği üzree birçok alanda destek sağlayabilmiş ve şimdiki ününü kazanabilmek için çok zorlu aşamalardan geçmiştir.

Hollywood Hakkında İlginç Bilgiler
Hollywood Hakkında İlginç Bilgiler

Hollywood Nereye Gidiyor?

Şimdiki aşamada Hollywood’un bulunduğundan daha büyük bir yere gitmeyeceğini söyleyebilsek de aslında belki şu an olduğundan daha farklı bir üne kavuşmaya doğru gidiyor. Bu açıdan Hollywood, bazı kesimlere destek sağlayarak yerini koruyabilmekte, birçok ünlüye ev sahipliği yaparak turistlerin de dikkatini çekebilmektedir.

Dünyanın neresinde olunursa olunsun Hollywood dünyası hep büyülü gibi gelir ve bir gün gidildiğinde sanki rüyadaymış izlenimi verebilir. Ancak Hollywood bir platformdur ve yapması gerekeni yaparak bulunduğu konumu korumakla kalmamış aynı zamanda birçok insanın da sesini duyurabilmeyi başarmıştır. Bu herhangi bir platformun da yapabileceği bir şey olsa da Hollywood’un avantajı çok daha fazla insana ulaşmış olmasındadır.

Hollywood Filmlerini Diğer Filmlerden Ayıran Şey Nedir?

Dediğim gibi Hollywood’un avantajı birçok insana ulaşabilmesi. Bu birçok insan Hollywood’un onlara sunduğu bu imkandan faydalanarak dizi ve filmlerini izleyebiliyor. Bu da onlara destek sağlıyor hem o film hem de gelebilecek diğer seri filmleri açısından. Diğer filmlerden ayrılan yanı bu. Çok daha fazla izleyici kitlesine ulaşması ve anlatabileceğini çok net anlatması. Hollywood için eleştiri olarak nitelendirilen filmler de yine aynı şekilde. Anlatabileceklerini izleyiciye çok net anlatabiliyor ve bu da onları her konumda daha avantajlı yapıyor. Ayrıca Hollywood bütçe olarak filmlere fazlasını verip iyi iş çıkarmalarını sağlayabiliyor. Diğer filmlere yapılan bütçeler düşük olabildiğinden bu, o filmleri avantajlı konumda olmaktan çıkarıp Hollywood karşısında kötü bir şekilde konumlandırabiliyor.

Filme yeterince ilgiyi gösterebilecek olan kişiler sadece izleyici olmuyor. Genelde film ekibi, aktörler de filme çok değer verdiğinde iyi iş çıkabiliyor. İşin sadece izleyiciyi etkiliyormuş gibi gözükmesi o filmi değersizleştirebiliyor. Hollywood filmleri oldukça emek ve yeterli bütçe ile çekilen filmler olduğundan yeteri kadar filme ilgi gösterildiğinde izleyiciler tarafından çok farklı bir göz ile izlenebiliyor. Bu da aslında o filmi izlenmeye değer kılan nadir detaylardan. İzleyicinin üzerindeki belki bu yük onun Hollywood veya sinemayı yanlış bir gözle değerlendirmesine sebep olabilir. Bunun için sinema sektörüne fazla yatırım yapılmalı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu