Bilgi Kutusu

Dünyanın En Büyük 10 Yangını

Doğal afetler her zaman insanları etkileyen ve maddi, manevi olarak zarara uğratan olumsuz olaylardır. Özellikle eskiden günümüze kadar Dünya üzerinde birçok yangın meydana gelmiştir. İnsanları olumsuz olarak etkileyen ve unutulmayan Dünyanın En Büyük 10 Yangını oldukça kötü izler bırakmıştır. Her ne kadar hatırlanmak istemese de hafızalardan silinmezler.

Ormanlar her zaman yeşil alanlar olarak tüm canlıların her zaman yaşamasına ve doğa dengesini sağlayan özel alanlardır. Orman yangınlarının oluşması ve özellikle çok büyük boyutlarda olması, orman içinde yaşayacak olan canlıları olumsuz olarak etkilemektedir. Ormanların yok olması ekosistemin de yok olmasına neden olmaktadır. Yangınlar ormanlar ve ağaçlar için her zaman tehlikelidir.

1919 Kanada Yangını

İnsanların doğaya verdiği zararlar neticesinde büyük felaketler yaşanmakta ve kontrol altına alınması oldukça güç olmaktadır. 1919 da Kanada’da tarihin en büyük yangınlarından biri meydana geldi. Edmonton şehrinin yakınlarında başlayan yangın ancak 5 milyon hektar yandıktan sonra söndürülebilmiştir. Bölgenin sık ağaçlarla kaplı olması yangının büyümesinde etkili olsa da ahşap işleme fabrikaları için kesilmiş olan ağaçların yangının büyümesindeki rolü çok daha fazladır.

1919 Kanada Depremi

Kesilen ağaçlar nedeni ile alevler dört bir yana hızla yayılma imkanı bulmuştur. Bu yangında yüzlerce kişi olumsuz yönde etkilenmiştir. Yüzlerce ev, onlarca iş yeri yanarak kül olmuş kullanılamaz hale gelmiştir. 10 kişiden fazla yangın kaynaklı ölüm meydana gelmiştir.

1939 Avusturya’nın Çalı Yangını

Avustralya’yı derinden etkileyen 5 milyon dönüm araziye yayılıp kül eden büyük çalı yangını ülkenin gördüğü en büyük yangınlardan biridir. Victoria kentinde başlayan yangın o dönemdeki kuraklık nedeniyle şiddetini arttırmış ve rüzgar ile dört bir yana dağılmıştır. 5 milyon dönüm içerisinde ormanlar, yerleşim alanları, işletmeler küle dönmüştür. Bu yangınlar nedeniyle 71 kişi hayatını kaybetmiştir.

1939 Avusturya’nın Çalı Yangını

Bu yangınlar neticesinde yerleşim yerleri ciddi olarak zarar görmüş ve ayrıca oldukça fazla can kaybı yaşanmıştır. Yangın sonrası toprak üzeri habitatlar olumsuz etkilendiği için, ciddi manada toprak verimi düşmüştür. İçme suyu sıkıntısı baş göstermiştir. Avustralya’nın yaşamış olduğu bu yangınla uzun süre ülkenin havası kendini temizleyememiştir.

2014 Kuzeybatı Felaketi

Ormanlarıyla bilinen Kanada tarihte birçok kez büyük yangınlara şahit olmuştur. 8,4 milyon dönüm ormanın kül olmasına sebep olan, 2014’te yaşanmış yangın felaketi de bunlardan biridir. Birden fazla alanda başlayan yangınlar ABD’nin birçok yerinde etkisi hissedilir olan yangınlar olmaktadır. Oldukça büyük etkisi nedeniyle çok fazla olumsuzluklara yol açmıştır.

2014 Kuzeybatı Felaketi

Kanada’daki bu yangın kolaylıkla kontrol altına alınamayıp baya bir büyümüştür. Uzun süreli uğraşlar neticesinde zorlukla da olsa kontrol altına alınıp, söndürülmüş olsa da Amerika’nın birçok eyaletinde ve yakın ülkelerde hava kirliliğine oldukça fazla sebep olmuştur. Kanada’nın bilinen ikinci yangınıdır. Birçok kişi ve birçok yerleşim alanı bu yangınlardan büyük oranda etkilenmişlerdir.

2003 Soğuk Toprakların Kızıl Felaketi

Dünyamızı her yönüyle etkileyen küresel ısınma, Sibirya’da da telafisi mümkün olmayan zararlara neden olmaktadır. Verdiği zararlar 2003 yılında dünyanın gördüğü en büyük orman yangınına neden olmuştur. Donmuş toprakların erimesi, ortam ısısının artması nedeni belli olmayan yangının 47 milyon ormana yayılmasına ve 47 milyon dönümlük ormanın kül olmasına neden olmuştur.

2003 Soğuk Toprakların Kızıl Felaketi

Uzaydan dahi bakıldığında neredeyse kıtanın tamamını kaplayan yangınlar ozon tabakasına ciddi zararlar vermiştir. Yıllar geçmesine rağmen ozon tabakasındaki incelme üzerine etkisi hala görülebilmektedir. Bu yangın dünyanın en büyük 10 yangını arasında ilk sıralarda her alan büyük çaplı bir yangın olarak tarihte yerini almıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu