Bilgi Kutusu

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli? Sorusu büyük önem teşkil ediyor. Bunun nedeni iş bulmak isteyen kişilerin sayısının çok olmasına karşın iş arzının yeterince fazla olmaması. Bu nedenle iş bulma süreçleri, iş bulmak isteyen kişiler için büyük önem taşıyor.

Bu yazımızda iş bulmak isteyen herkes için, iş bulma aşamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konuları açıklayarak onlara yardımcı olacağız.

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?
İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Ararken Ne Yapılmalı?

İşsiz kalmak ya da işsiz olmak insanı zora sokan durumlar arasında yer alıyor. Fakat iş arama aşamalarında doğru şeyler yapılırsa iş bulmak sandığınız kadar uzun sürmeyebilir. Her şeyin bir yolu yordamı, uygun şekli var. İş aramak, uygun biçimde yapılırsa çok kısa sürede sonuçlanabiliyor.

Sabırsız olmak ya da ümitsizliğe düşmek iş ararken yapılacak en büyük hatalar arasında yer alıyor. Motivasyonunuz kuvvetli olursa, kendinize ve şansınıza da güven olursa olaylar da ona göre gelişir. Birkaç hafta içinde içerisinde iş bulabilirsiniz ya da birkaç ay içerisinde de bu aşamalar boyunca inancınızı korumaya çalışın. Zaman zaman ümitsizliğe kapılabilirsiniz. İçinizden bir şey size talihsiz bir kişi olduğunuzu ve asla iş bulamayacağınızı fısıldayabilir fakat o sese sakın kulak vermeyin.

Yalnızca Tek Bir Alanda İş Aramayın

Belli bir mesleğin öğrenimi görüp mezun olduysanız yalnızca bu alanda başarılı olduğunuzu düşünmemek gerekiyor. Böyle düşünmek insanların iş arama alanını daraltır. Elbette ki alınan eğitimi, öğrendiğiniz bilgileri kullanmak istersiniz. Ama herkes bu şansa sahip olmayabiliyor. Kendinizi iyice inceleyin ve öğrendiklerinizden destek alıp yapabileceğiniz başka meslekleri de belirleyin.

Kısa Vadeli Düşünmemek Gerek

Kısa zaman içerisinde büyük miktarlarda paralar alınabileceğini ve bunu kolayca yapabileceğinizi söyleyen ilanlarla zaman kaybetmeyin; bu durumların gerçek olması olasılığı yok denecek kadar düşük oluyor.

Başvurulan işyerlerinden gelen görüşme isteklerine zamanında ve hazırlanmış şekilde gidin. Görüşmeye gitmezseniz ya da başvurulan pozisyonda iş yapmaktan vazgeçtiyseniz durumu uygun bir şekilde ve mümkünse daha önceden bildirin.

Bu konuda yapılan bir nezaketsizlik umulmadık bir şekilde karşınıza çıkabiliyor. Bu nedenle iş başvurularında yapılacak her türlü hal ve harekete dikkat etmek diğer iş başvurularında sizlerin kötü duruma düşmenizi ve diğer işleri de kaybetmenizi engelleyecektir.

İş İlanında Belirtilen İşe Uygun Olduğunuzdan Emin Olun

İş pozisyonunuzun gerektirdiği şeylerin ayrıntılı ve doğru bir biçimde anlatıldığı iş ilanlarına başvurun ve bu durumda olmayan ilanlara başvurmayın. İlandaki özelliklerin hiçbir tanesine sahip değilseniz ya da çok azını barındırıyorsanız o işe başvurmayın.

Bununla beraber iş ilanında yazılan özelliklerin hepsini taşımıyorsanız bile bu sizi durdurmasın. O ilana yalnızca 0 o işe uygun olan insanlar başvurmuyor. Yakın özelliklere sahip insanlar da başvurabilir ve en uygun olanı işe alınıyor.

İş ararken bir taraftan da mülakat metotları hakkında bilgi edinmek iş alımlarında büyük önem taşıyor. Mülakat süreçlerinde firmaların neler sorduğu ve nelere önem verdiğini bir şekilde daha önceden öğrenerek hazırlık yapmak iş alım süreçlerinde sizleri bir adım öne atacak şeyler arasında yer alıyor.

İş Görüşmesi Esnasında Kendinizi Doğru Şekilde Anlatın

İş görüşmesi esnasında kendi özelliklerinizi iyi şekilde ifade edebilmeniz, sorulacak sorulara hazır olmanız da çok önemli. Belki de o iş sizin için en iyi ve uygun iş, siz de o işi yapmak için en uygun adaysınız; fakat bunu mülakat sırasında gösteremezseniz işi kaybedersiniz.

Vücut dili konusunu da araştırmak önemli; bu şekilde mülakat esnasında kendine güvensiz, dikkatsiz ve ilgisiz biri olduğunuz izlenimini veren beden hareketlerini yapmamak gerekiyor.

Bu hareketler yerine kendinize güvendiğiniz hissiyatını mülakatta yer alan kişilere verirseniz onlar da sizin özgüvene sahip biri olduğunuzu düşünür ve ona göre iş alım süreçlerini yürütür. Bu tür durumlar iş alım süreçlerinde büyük önem taşıyor olup birçok kalifiye kişi bu gibi nedenlerden dolayı işe alım süreçlerinde de sorun yaşayabiliyor.

İş Bulma Sitelerini Araştırın

İnternet üzerinde yer alan çeşitli işe alım siteleri sayesinde artık mülakat süreçleri de dahil olmak üzere iş alım süreçlerinde büyük kolaylık sağlandı. Artık bir işe başvurmak için kesin olarak o işin olduğu yere gitmek gerekmiyor. Eğer firma internet üzerinden ilan verdiyse bu ilana başvurarak da iş başvurusu yapmak mümkün oluyor.

Bu internet siteleri üzerinden iş başvurusu yapmak için site üzerinde, firmaların istediği çeşitli belgeleri ve özgeçmişinizi firmaya yollamanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra firma iş başvurunuzu otomatik olarak değerlendiriyor ve bir karara varıyor.

Bu süreçten sonra firma sizi kendi ofisine çağırıyor ve yüz yüze mülakat yapıyor. Duruma göre daha önceden çevrimiçi mülakat yapan firmalar da mevcut. Bu firmalar yüz yüze mülakat süreçlerindeki yoğunluğu azaltmak amacı ile böyle bir uygulamaya gidiyorlar.

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?
İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Bulma Kurumu’na (İŞKUR) Başvurun

İş Bulma Kurumu yani kısa adı ile İŞKUR, ülkemizde işsizlik maaşı ile birlikte insanlara iş bulma amacı güden bir devlet kurumudur. İŞKUR sayesinde insanlar işsiz oldukları zamanlarda işsizlik maaşı alarak geçimlerini bir süre sağlayabiliyor. Bunun haricinde insanlara iş bulmaya çalışıyor.

İŞKUR internet sitesi üzerinden siz de iş başvurusu yapabiliyorsunuz. İŞKUR internet sitesi üzerinden kişisel bilgilerinizi girdikten sonra iş başvurusu yapabiliyorsunuz. İŞKUR da sizi çeşitli özelliklere göre değerlendirerek bir iş bulmaya çalışıyor. İŞKUR tarafından size bulunan işler genel olarak dönemlik işler oluyor.

Bu nedenle İŞKUR’u kullanarak iş bulmak isteyen vatandaşlar kalıcı iş bulmak istiyorlarsa başka yollara başvurmaları gerekiyor. Ancak yine kısa dönemli iş arayan kişiler için İŞKUR çok iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu