Bilgi Kutusu

Haccın Şartları Nelerdir?

İslam dininde İslam’ın beş adet şartı vardır. Bu beş adet şarta her Müslüman özellikle önem veriyor. Bu beş adet şarttan bir tanesi de hacca gitmek ibadetidir. Hac ibadeti için Müslümanlar Mekke ve Medine şehirlerine yani kutsal topraklara akın ediyorlar. Her Müslüman hacca gitmek ister ancak hacca gitmek isteyenlerin ilk akla gelen soru ise haccın şartları nelerdir sorusudur. Haccın kabul edilmesi için bu şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar vücub şartları ve eda şartları olmak üzere iki başlıkta toplanıyor.

Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vücub Şartları: Müslüman olmak
 • Haccın farz olduğunu işitmek
 • Akıl sahibi olmak
 • Hür olmak
 • Yeteri kadar maddiyatı olmak
 • Haccın vaktinin gelmesi
 • Hacca gidecek kadar sağlıklı olmak
 • Eda Şartları: Gideceği yolda emniyet olması
 • Kadın olanların mahrem olan kişiler ile gitmesi
 • Hacca gidecek kadının iddet halinde olmaması
 • Hapis cezasının bulunmaması

Gibi sıralayabiliriz. Bu şartlardan hepsini hacca gidecek olan kişi taşıması gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi bile olmaması durumunda hac ibadeti kesin oldu diye bir şey söyleyemezsiniz. Şimdi bu şartları detaylı bir şekilde anlatalım.

Haccın Şartları Nelerdir?
Haccın Şartları Nelerdir?

Müslüman Olmak

Hac ibadeti sadece Müslüman olanlara yani sadece İslam dinine ait bir ibadettir. Müslümanlar tarafından en kutsal ibadettir. Kutsal toprakları ziyaret etme ve oralarda ibadet etme imkanları bulur Müslümanlar. Bunun için hac şartlarının en başında Müslüman olmak geliyor kafir olan bir kişi hac ibadeti yapması gerekmiyor ancak Müslüman olan bir kişi hac ibadeti yapması gerekiyor çünkü hac ibadeti İslam’ın beş adet şartlarından bir tanesidir.

Haccın Farz Olduğunu İşitmek

Müslüman olarak dünyaya gelen bir insanın kafir olan bir yerde büyütüldüğü zaman hacca gitmenin farz olduğunu duyması gerekiyor bu kelimeyi duymayan kişinin duyana kadar hacca gitmesi farz değildir.

Akıl Sahibi Olmak

Ergenlik çağına girmemiş çocuklar ve akıl sahibi olmayan kişilerde hem ibadet hem de hac farz değildir. İslam dininde bir ibadet edebilmek için en başta akıl sahibi olmak gerekiyor. Eğer çocuk yaşta ailesi ile birlikte yapılan hac ibadetinde çocuk yaptığı hac ibadeti nafile ibadet yapmış olur ergenlik çağına girdikten sonra hac farz olur. Akıl sahibi olmayan kişi içinde durum aynı şekildedir.

Hür Olmak

Hacca gidecek olan bir kişinin hür olması gerekiyor. Herhangi bir şekilde esir veya köle durumu olmaması gerekiyor eğer böyle bir durum var ise İslam dininde esir ve köle olan kişilere hac farz değildir. Bu durumda olanlar hac görevini yapmak için köle ve esirlik durumunu ortadan kaldırması gerekiyor.

Yeteri Kadar Maddiyatı Olmak

Hacca gidecek bir kişinin en başta olması gereken şartlardan bir tanesi de maddiyat durumunun iyi olması gerekiyor. Hacca gidecek kişi gerek kendisine gerekse yanında götüreceklerine gerekse de evde bırakacakları kişilere gerekli miktarda maddiyatı bırakması gerekiyor. Geride bıraktığı kişilere gerekli maddiyatı bıraktıktan sonra kendisine ve yanında varsa götürdüğü hepsine yetecek kadar maddiyat olması gerekiyor.

Haccın Vaktinin Gelmesi

Müslümanlara göre haccın vakti Kurban bayramı arifesi ve Kurban bayramı zamanıdır. Bu zamanlarda hac ibadeti yapılması gerekiyor. İslam dininde bir ibadet yapmak için o ibadetin vaktinin girmesi gerekiyor ve o vakitte sadece o ibadet yapılıyor. Bunun için hac ibadetinin yerine getirebilmek için vaktinin gelmesi gerekiyor. Hac ibadetinin içerisinde de ayrı ayrı ibadetler yer alıyor bu ibadetleri de zamanında yapılması gerekiyor. Örneğin Arafat’a çıkmak ya da Tavaf yapmak için vakitler vardır sadece bu vakitlerde o ibadetler yapılır eğer o vakitlerde ibadet yapılmaz ise hac görevi yerine getirilmiş sayılmaz.

Hacca Gidecek Kadar Sağlıklı Olmak

Hac ibadeti bulunduğu ülkeden kişinin başka ülkeye seyahat etmesini gerektiriyor hac ibadeti için Müslümanlar Mekke ve Medine şehirlerine hac zamanı geldiğinde akın ederler bu yüzden hac ibadetinin şartlarından bir tanesi de sağlıklı olmaktır çünkü bu yolculuğa çıkmak için sağlık gerekiyor. İslam dininde yatalak, kör, felçli kişiler, ayağı olmayanlar ve hasta olan kişiler için hac ibadeti farz değildir.

Haccın Şartları Nelerdir?
Haccın Şartları Nelerdir?

Gideceği Yolda Emniyet Olması

Hacca gidecek olan bir kişinin yolunun emniyetli yollarla gitmesi gerekiyor bu yollar ile gitmesi daha uygundur. Hem hacca giderken hem de hacdan gelirken yanında bulunan eşyaları sağlam bir şekilde götürmek için yol emniyeti almak gerekiyor.

Kadın Olanların Mahrem Olan Kişiler İle Gitmesi

İslam dininde eğer bir kadın hacca gitmek isterse yanında eşi olması gerekiyor. Eşini kaybeden bir kadın ise kendisine mahrem olmayan bir kişi ile gitmesi gerekiyor. Bunlar dedesi, babası, oğlu, kardeşi, amcası, dayısı ve torunu olan kişiler bunlar ile beraber hac görevini yerine getirebilirler bu akrabaları olmayanlar içinse hac görevi tek başına yapması gerekiyor. Ancak bu akraba yakınlarından herhangi bir tanesi var ise kadın tek başına hac görevini yerine getiremez.

Hacca Gidecek Kadının İddet Halinde Olmaması

Kadınlarda iddet durumu vardır bu iddet durumu boşanma durumunda olası bir hamilelik halinde başka bir kişi ile evlenmeden hamile olup olmadığı anlaşılsın diye bir bekleme süresi vardır bu bekleme süresine iddet deniliyor. İslam dininde ise hacca gitmenin şartlarından bir tanesi de kadınlarda iddet halinde olmaması gerekiyor. Buna göre iddet halinde olan bir kişi hac görevini yerine getirmede yükümlü değildir.

Hapis Cezasının Bulunmaması

Herhangi bir suç işlemekten hapis cezası alan bir kişi hac görevini yerine getiremez zaten İslam dininde hapis cezası olan bir kişiye hac ibadeti şart değildir. Kendi cezasını bitirdikten sonra hac ibadetini yerine getirmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu