Sağlık

İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu

Uyku düzeni; güç içerisinde ne kadar zinde hissedileceğini, kişinin kısa ve uzun süreli duygu durumlarının nasıl değişeceğini, sağlığın ne şekilde ilerleyiş göstereceğini belirleyen önemli bir husustur. Uyku düzeninin her alana değinen öneminin olması, iyi uyku için huzurlu bir yatak odası dekorasyonu nasıl olmalıdır, sorusunu gündeme taşır.

İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu
İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu

Konu hakkında; iyi bir uyku neden gerekir, yatak odası dekorasyonu neden önemlidir, nasıl bir dekorasyon yapılmalıdır, konularının da öğrenilerek uygulanması oldukça gereklidir.

İyi Uyku Neden Gereklidir?

Uykunun tam olarak alınması sonucunda vücut üzerinde bazı değişimler söz konusu olur. Özellikle sağlığı yakından ilgilendiren bu değişimlerin bilinmesi, iyi uykunun sağlanması için harekete geçilmesine neden olur.

Bununla beraber, iyi uykunun gerekli olma nedenleri şöyledir:

 • Gün içerisinde yaşanan tüm yorgunluk, uykunun güzel bir şekilde sağlanmasıyla vücut üzerinden atılır.
 • Büyüme ve gelişim hormonları, insanların uyku halinde olmasıyla daha fazla salgılanır. Bu hormonlar gelişimin ayrılmaz bir parçasıdır ve her yaş aralığı için oldukça önemlidir.
 • Uykunun tam olarak ve uygun ortamda alınması, vücut üzerinde mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur.
 • Uykunun, uygun ortamda ve gereken miktarda alınması, psikolojik olarak sorunların üstesinden gelinmesinde kullanılır ve oldukça etkisi bulunur.

Başlıca bu nedenler, uykunun iyi bir ortamda ve yeteri kadar alınması için geçerli olan nedenlerdir.

İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Yatak odası, insanların; uyumadan hemen önce son kez gördükleri ve gözlerini açar açmaz karşılaşacak oldukları alanlardır. Bu nedenle, mutlu uyumak ve mutlu uyanmak ile yatak odası dekorasyonu arasında doğru bir orantı söz konusudur.

Yatak odası dekorasyonunun kişiye huzurlu gelmesi halinde; mutluluk hormonu daha fazla salgılanır, huzurun almış olduğu stres sayesinde cilt daha parlak ve genç görünüm kazanır, psikolojik iyileşmeler yaşanır.

Ayrıca, huzurlu bir ortamda uyanılması sonucunda vücut ağrılarının da daha az seviyede kalmış olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak, iyi uyku konforu yaşamak isteyen her insanın huzurlu bir yatak odası dekorasyonu oluşturması gerekecektir.

İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonunda Neler Kullanılır?

Her insan yapı olarak birbirinden oldukça bağımsızdır. Bu yapı farklılığı; beğeni algısının ne olduğu, huzurun nasıl tanımlandığı, kişinin nasıl dekorasyonlardan hoşlandığına varacak şekilde, her alanda farklılığa neden olur. Farkların bu şekilde olması nedeniyle, huzurlu bir dekorasyon için gereklerin de fark göstereceği sonucuna ulaşılır.

Bununla beraber, huzurlu bir yatak odası dekorasyonunda kullanılabilecekler:

 • Kişinin sanat olarak sevdiği yapıtlar, huzurlu bir yatak odası dekorasyonu içerisinde aktif olarak kullanılabilir. Bu sanat ürünleri; sevilen kitaplar, müzik çalar veya plak gibi aletler, tablo veya resim tasarımları, küçük heykeller olabilir.
 • Yatak odasının huzurlu olarak tanımlanması, insana yeteri kadar alan tanıması ile mümkün kılınır. Bu nedenle, huzurlu bir yatak odası tasarımında mutlaka insana alan tanıyacak dekorasyon ürünleri tercih edilmelidir. Bu tasarım ürünlerine; minik biblolar, heykeller veya doğal taşlar örnek gösterilebilir.
 • Huzurlu bir yatak odasının olmazsa olmazı olan yatak, mutlaka kişinin vücut uzunluğuna ve rahatlık seviyesine göre seçilmiş olmalıdır. Gereken durumunda yumuşak yatak, gereken durumda da ortopedik yataklar tercih edilebilir.
 • Dolap ve çekmelerin tercihinde, hem oda içerisinde yer alan diğer eşyaların renkleri hem de kişinin beğenisi dikkate alınmalıdır. Sevilmeyen veya rahatsızlık duyulan bir rengin kullanılması halinde kişinin huzurlu olamayacağı bilinmelidir.
 • Kullanılan perdelerin; gece vakitlerinde tam karanlığı sağlayacak şekilde seçilen güneşlik ve gündüz zamanlarında ışığın alınmasına olanak sağlayan tül şeklinde temin edilmesi gerekir.

Belirtilen durumlara dikkat edilerek seçilen yatak odası malzemeleri sonrasında, uykunun en iyi şekilde alınmasına yardımcı olacak ve huzur duyulacak yatak odasının dekorasyonuna geçilebilir.

İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

İyi bir uyku alımı için yapılacak olan huzurlu yatak odası dekorasyonu için, gereken tasarım malzemelerinin seçildiğine emin olunarak işlemlere başlanır.

Bu işlem adımları şöyledir:

 • Yatağın ve dolapların yerleştirilmesi, dekorasyon ürünlerinin nereye koyulmak istendiğinin daha net fark edilmesine neden olur. Bu nedenle öncelikle, yatak odasında kalacak kişiye alan sunacak şekilde, yatak ve diğer demir baş ürünlerinin yerleşimi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gerekenler; yatak ve dolabın pencere önünde olmaması ve ışığın kesilmesine neden olunmamasıdır.
 • Alan tasarrufuna ve gereken diğer özenlere uygun olarak yerleştirilen yatak ve dolaplardan sonra, sanatın huzur verici yönünün kullanılması gerekir. Uyanır uyanmaz kişinin görüş alanına girecek yere koyulması gereken sanat eseri, kişinin huzur duyarak uyumasına ve uyanmasına yardımcı olacaktır.
 • Işığın ayarlanmasında ve görüntü olarak tamamlanmada kullanılacak olan perdelerin yerleştirilmesi sağlanır. Perde boyunun uzun olması, kişinin ruhunda bazı karmaşaların yere dökülmesi hissini oluşturabilir. Ayrıca bu durum, genel olarak kişi farkında değilken gerçekleşeceği için oldukça riskli bir durumdur. Asılan perdenin boyu, belirtilen nedenlerden olayı asla yere değecek uzunlukta olmamalıdır.
 • Kişinin uykusunda düşmeyecek veya ses çıkarmayacak şekilde tercih edilen tasarım eşyaları, sabah uyandıktan sonra doğrulan kişi tarafından görülecek alanlara yerleştirilir.

Tüm bunlar, iyi uykunun tam alınması için huzurlu bir yatak odası tasarımında oldukça önem arz eder.

İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu
İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu

İyi Uyku İçin Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu Kimler Tarafından Yapılabilir?

Huzurlu bir yatak odası tasarımı, her türlü ince konuya dikkat edilmesini gerektiren tasarımları içerir. Bu nedenle, yatak odası tasarımında ön plana çıkan dekorasyon çalışanlarından yardım alınabilir.

İç mimari alanında eğitim tamamlayan ve hizmet veren mimarlar; huzurlu tasarımın en üst seviyede nasıl oluşacağını, hangi detayların öne çıktığını, neler yapılacağını daha net belirleyecektir. Bu nedenle dekorasyon için iç mimarlardan hizmet alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu