Bilgi Kutusu

Sınav Stresi Azaltmak İçin 9 Öneri

Sınav, her öğrencinin hayatında olan ve stres durumlarına neden olan bir durumdur. Bazı öğrenciler sınav stresi yüzünden büyük sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durumla baş edebilmek için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Sınav stresi ile mücadele edemezseniz, bu sizin başarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Sınav stresi azaltmak için 9 öneri aşağıda sizler için açıklanmıştır. Bu önerilere uyarak sınav stresinizle kolaylıkla baş edebilirsiniz.

Sınav Stresi Azaltmak İçin 9 Öneri
Sınav Stresi Azaltmak İçin 9 Öneri

Sınavın Her Şey Olmadığını Kabul Edin

Gireceğiniz sınav sizin için son derece değerli olabilir. Ancak unutmayın ki sınav hayatınızın sonu değildir. Hayatınıza sınava bağlı hale getirmeniz yanlıştır. Sınavı kazanamasanız bile kendinize bir B planı oluşturmanız sizi rahatlatacaktır. Başarınızı sınava bağımlı tutmamanız son derece önemlidir. Eğitim sistemimizde sınav oldukça önemlidir. Ancak başarılı ve stressiz bir yaşam için sınavlara karşı soğukkanlı olmaya çalışmalısınız. Sınava karşı olan bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Sınavları başarılarınıza ulaşmak için geçeceğiniz engeller gibi görmeniz gerekir. Bu engelleri geçmek için psikolojinizin de iyi olması gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

Kendinizi Organize Edin

Aklınızı sürekli olarak gireceğiniz sınava odaklamamanız gerekir. Hayatınız sadece gireceğiniz sınavdan ibaret değildir. Bu durumun farkında olmanız sınav stresinizin azalmasına neden olacaktır. Sınava kadar elinizde olan zamanınızı güzel bir şekilde organize etmeniz gerekir. Planlı ve programlı olarak çalışmanız sınav stresinizin azalmasını sağlayacaktır. Sınava kadar tüm konuları bitirmeniz, sizi daha fazla rahatlatacaktır. Eğer programsız bir çalışma şekliniz var ise sınav stresi kaçınılmaz olur. Çünkü konuları tam olarak bitiremediğinizi düşünmeniz, sınava hazır olmadığınızı hissetmenize neden olur.

Stresinizi Azaltıcı Aktiviteler Yapın

Günlük yaşantınızı hep sınava çalışma üzerine kurmanız, sınav stresine neden olur. Bu nedenle farklı aktivitelere de yönelmeniz gerekir. Hayat sınavdan ibaret değildir. Bunun farkında olmalısınız ve sınav stresiyle baş edebilmenin yollarını bulmalısınız. Sınava çalışırken ara vermeyi ihmal etmemelisiniz. Beslenmenize dikkat etmeli ve egzersizler yapmalısınız. Bunun yanında sınav stresini azaltan diğer bir unsur ise uyku düzenidir. Uyku düzeninizi mutlaka kontrol altına almanız gerekir. Çok çalışmak uğruna uykunuzu kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Uykusuzluk stresin daha da artmasına neden olabilir.

Sizi Rahatsız Eden Düşüncelerden Kurtulmanız Gerekir

Aile baskısı ve çevresel faktörlerden dolayı sınav stresiniz iki katına çıkabilir. Stresinizi azaltmak için bu baskılardan kurtulmanız gerekir. Aklınıza gelen olumsuz düşünceleri ise her zaman olumluya çevirmeniz ve kendinizi sürekli motive etmelisiniz. Başarılarınızı ya da başarısızlıklarınızı kesinlikle başkaları ile kıyaslamayın. Sınavdan başarılı olamayacağınızı düşünerek kendinizi yıpratmayın. Bu tür olumsuzluklardan uzak durmanız şarttır. Aksi halde sınav stresinden kurtulmanız mümkün değildir. Size söylenen olumsuz cümleleri kesinlikle kafanıza takmamalısınız. Bu tür durumlarla mücadele edebilmeniz sizi daha güçlü yapacaktır.

Sınav Stresi İle Mücadele İçin Destek Alın

Sınav stresi ile baş edebilmek için tek başınıza yapacağınız şeyler yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle uzman birinden destek alabilirsiniz. Ya da ailenizden bu konuda yardım alabilirsiniz. Stresle tek başınıza mücadele etmek yerine sevdiklerinizle beraber bu zorlu zamanların üstesinden gelebilirsiniz. Sınav stresine karşı size destek olan yakınlarınızla iletişiminizi daha da kuvvetli hale getirmelisiniz. Bu sizin için daha olumlu bir etki yaratacaktır. Birilerinin size destek vermesi özgüveninizin daha da artmasına neden olur. Bu bakımdan sınav stresi ile yalnız başınıza mücadele etmemeniz daha faydalı olacaktır.

Müzik Dinleyin, Kitap Okuyun Veya Dans Edin

Her insanı rahatlatan bir aktivite mutlaka bulunmaktadır. Sınav stresinden kurtulmak sizi mutlu eden aktiviteleri yapmalısınız. Bazı insanlar müzik dinlediklerinde, bazı insanlar kitap okuduklarında, bazı insanlarsa dans ettiklerinde mutlu olurlar. Sizde neyi yapmaktan zevk alıyorsanız ona yönelmeniz gerekir. Dilerseniz voleybol, basketbol ya da futbol gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz. Burada önemli olan sınav stresini bedeninizden uzaklaştırmaktır. Stresin bedeninizden çıkması için de bedeninizi hareket ettirmeniz gerekir.

Üniversite Sınavına Evden Hazırlık > pusholder.com/universite-sinavina-evden-hazirlik

Yürüyüş Yapın

Her gün düzenli bir yürüyüş yapmak sınav stresinizin azalmasını sağlar. Bol bol oksijen almanız beyninizde ki olumsuz düşünceleri yok eder. Bu nedenle yürüyüş yapmak, hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatacaktır. Sınava çalışmaya ara vermeli ve yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz. Yürüyüş yaparken müzik de dinleyebilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz bir arkadaşınızla da yürüyüş yapabilirsiniz. Kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz onu yapmanız gerekir. Yürüyüş esnasında kesinlikle sınavı düşünmemelisiniz. Bunun yerine doğanın sesini dinleyerek kendinizi motive edebilirsiniz. Hatta ayakkabılarınızı çıkarıp toprak üzerinde durabilirsiniz. Bu sizin daha fazla rahatlamanızı neden olacaktır.

Sınav Stresi Azaltmak İçin 9 Öneri
Sınav Stresi Azaltmak İçin 9 Öneri

Mükemmelliği Değil İlerlemeyi Düşünün

Sınavda mükemmel bir başarı elde etmek zorunda değilsiniz. Hedeflerinize ulaşmayı hedeflemeniz gerekir. Hedefiniz için yeterli olan puan ne ise sizin için mükemmel o olmalıdır. Başkalarını geçmek ya da başkalarından daha az puan almak gibi durumları kendinize yansıtmamanız gerekir. Başarıya ulaşmak ve ilerlemek için bu sınavdan yeterli bir puan almanız sizi mutlu etmelidir. Mükemmellik için çabalamak yerine ilerlemek için çabalamanız gerekir. Eğer hedefiniz mükemmellik olursa en ufak bir engel de olumsuz düşüncelere kapılabilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Sağlayın

Sınav stresi ile baş edebilmek için uyku düzeninizi de sağlamanız gerekir. Ancak yatağınıza yattığınızda uyumak yerine farklı şeylere yönelmeyin.

Sınav stresini azaltmak için şu hususlara da dikkat etmelisiniz:

  • Uyuduğunuz saat ile uyandığınız saat her zaman aynı olmalıdır.
  • Yatağınıza yattığınız zaman elinize tablet, telefon gibi elektronik eşyaları almayın.
  • Uyumadan evvel banyo yapın.
  • Yatağınıza yattığınız zaman sizi sakinleştiren müzikleri dinleyin.
  • Yattığınızda kitap okuyun.

Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece sınav stresinizi en aza indirebilirsiniz. Sınav yüzünden kendinizi asla ihmal etmemelisiniz. Bedeninizi ve ruhunuzu mutlu etmek, sınav başarınızı da olumlu yönde etkiler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu