Moda

Kıvırcık Saçlılara 5 Öneri

Kıvırcık saç ile anlaşmak oldukça zordur. Kıvırcık saça iyi davranılmadığı zamanlarda kontrol etmesi zor olan saçlardan bir tanesidir. Dışarıdan bakıldığı zaman oldukça şık ve havalı duran kıvırcık saçları bir de kullanıcısına sormak gerekir. Kıvırcık saç kullanıcılarının bir kısmı kıvırcık saçlarından çok memnundur. Bir kısım kullanıcı ise hiç sevmez ve pırasa gibi düz saçları olmasını diler. Kıvırcık saçları olanların artık saçlarının düz olması mümkün olmadığından kıvırcık saçlılara 5 öneri olarak tavsiyeler de bulunabiliriz. Bu tavsiyeler kıvırcık saçlarından hiç memnun olmayan ve kıvırcık saç kullanamayan herkesin işine yarayacak tavsiyelerdir.

Kıvırcık Saçlılara 5 Öneri
Kıvırcık Saçlılara 5 Öneri

Tarak Seçimi

Kıvırcık saçlara sahip insanların en büyük hatası yanlış tarak seçimidir. Özellikle uzun kıvırcık saçlara sahip kadınlar doğru tarak seçimi yapmadıkları zaman saçları tiftik gibi olur ve hiç hoş durmaz. Kadın aynaya baktığı zaman kendini güzel görmek ister bundan dolayı saç bakımı önemlidir. Kıvırcık saçlı insanlar ince telli taraf ve fırça kullanamaz. Saçı açmak için kullanılan ince telli taraklar hem saçı elektriklendirir hem de kırılmalara sebep olur. Fırçada aynı durumdadır. Kıvırcık saçlı kadınlara tavsiye olarak geniş ve kalın dişli taraklar tavsiye edilmektedir. Perma tarağı gibi kalın dişli taraklardır.

Ne Zaman Tarak Kullanılmalı

Kıvırcık saçlı insanlar özelliklede uzun kıvırcık saçlara sahipse her istediği zaman saç tarayamaz. Saçı taramak kıvırcık yapısını bozar ve saçık tiftiklenmesine sebep olur. Kıvırcık saçlı insanlar sadece saçı yıkadıktan sonra tarak kullanırsa daha sağlıklı saçları olacaktır. Kıvırcık saçlar ıslak taranmalıdır. Bu hem saça zarar vermez hem de saçın daha güzel şekil almasını sağlar. Kuru saçı taramak düz saçlarda bir oldukça zorken kıvırcık saçta asla denenmemesi gereken bir durumdur. Ayrıca kıvırcık saçı fırçalamakta saçın bir yün yığını sekli almasına sebep olacağından tavsiye edilmemektedir.

Saç Kremi Seçimi

Kıvırcık saçın havalı ve bakımlı durmasını isteyenler şekillendirici saç kremlerinden faydalanabilir. Şekillendirici saç kremleri saça hem şekil veriri hem de kabarmasını engeller. Kıvırcık saçlarını açık kullanmayı seven kadınların saçlarında mutlaka şekillendirici vardır. Aksi durumda saça hiçbir şey süremeden açık kullanmak mümkün değildir. Ayrıca şekillendirici saç kremleri saçın nemli kalmasını saçlar ve kuruma kırılma gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır. Şekillendirici saç kremleri saçı yıkayıp taradıktan sonra ıslak saça uygulanır ve sonrasında saç kurutma makinesi ile kurutulur.

Köpük Kullanımı

Saç kremi bazı yağlı saçlara uygun olmayabilir. Kıvırcık saçlar her ne kadar da yağlı olsa bir şekillendiriciye ihtiyaç vardır. Saç kremi bana yaramıyor ya da saçımı sönük gösteriyor diyenler köpük kullanabilirler. Saç köpüğü şekillendirici saç kremine oranla daha yağsız ve hafiftir. Saç köpüğü kıvırcık saçı daha kıvırcık ve şekilli göstermektedir. Yeni saç köpükleri sprey havası veren sert saç köpükleri gibi değildir. Yeni tip saç köpüğü sürülmüş bir saça dokunulduğu zaman sanki hiç kullanılmamış gibi yumuşacık bir hava vermektedir.

Kıvırcık Saç Nasıl Kurutulur

Kıvırcık saç için malzeme seçimi kadar kıvırcık saçın kurutulması da önemlidir. Kıvırcık saç için saç kurutma makinesi seçerken çok güçlü makineleri tercih etmemek gerekir. Bu tip saç kurutma makineleri saçın fazla havalanmasına ve karışmasına sebep olur. Çok düşük devirli makinelerde saçı kurutmayacağından ıslak kalmaya sebep olur. Makine seçiminde orta devirli makineleri tercih etmekte fayda vardır. Makinenin kıvırcık saçlar için wok denilen ucu vardır. Bu uçla kurutulduğunda saç daha güzel şekil alacaktır. Kıvırcık saçlar düz bir şekilde kurulmaz başı öne eğip saçları sallandırarak kurutmak gerekir. Böylece saçlar daha hacimli duracaktır.

Kıvırcık Saç Bakımı

Saç bakımı herkes ve her tipteki saç için önemli bir ayrıntıdır. Kıvırcık saçlar için daha da önemlidir. Kıvırcık saçların hacimli ve bakımlı durması için saç bakım setleri kullanılabilir. Mutlaka bir kuaföre gidip çok para vermeye gerek yoktur. Kıvırcık saçlar için olan saç maskeleri artık tüm markalarda mevcuttur. Bu maskeleri düzenli aralıklarla yapmak saçın bakımı için yeterli olacaktır.

Kıvırcık Saç Kesim Tarzı

Her kuaför saç keser ama her kuaför kıvırcık saç kesemez. İşi bilmeyen kuaför zaten kıvırcık yanlışta olsa fark edilmez diye düşünür. Böyle bir kuaförü tercih etmeyin. Kıvırcık saçı kemesini bilmeyen kuaför saçı çok hızlı ve dikkatsiz keser. Kuaförün işi bilmediğini ve saça özenmediğini zaten anlarsınız. Kıvırcık saçın kabarmaması için azda olsa kat verilmesi gerekir. Saçların her bir tarafı orantılı olmalıdır. Aksi durumda saçın bir tarafı uzun bir tarafı kısa ve daha kabarık görünecektir. Kısa kıvırcık saç kullanımı her zaman daha pratiktir. Uzun saçtan vazgeçmem diyenler ise uç kısımlarına kat verdirerek biraz incelttirebilir. Böylece bakımı daha kolay olacaktır.

Kıvırcık Saçlılara 5 Öneri
Kıvırcık Saçlılara 5 Öneri

Kıvırcık Saç Şampuan Seçimi

Kıvırcık saç şampuanı seçerken;

  • Üzerinde kıvırcık saçlar için yazanını tercih edin.
  • Şampuan ve saç kremi bir arada olanlar kıvırcık saç için uygun değildir.
  • Saç kremini mutlaka kullanın ve şampuandan ayrı kullanın.

Her şampuan saçı temizler diye düşünmek kıvırcık saçlıların en baştan yapacağı hatalardan biridir.

Kıvırcık Saç Düzleştirme

Düz saç seven kıvırcık saçlılara verilebilecek tek tavsiye bunu yapmamaları yönündedir. Kıvırcık saçı düzleştirmek için çok yüksek ısılar kullanmak gerekir. Bu yüksek ısılar ise saçı yakar ve kıvırcık yapısına zarar veriri özellikle uç kısımları yanan kıvırcık saçlar bakımsız durur. Saça fön çektirmek saç düzleştiricilere göre daha iyidir. Fön işleminin de gerekmedikçe yapılmaması gerekir.

Kıvırcık Saçta Toka Seçimi

Kalın lastik tokaların saçı düzgün tutmadığı bilinmektedir. Bundan dolayı birçok kadın ince lastik tokaları tercih eder. Kıvırcık saçlı insanlar için çok ince lastik toklara hata olur. Orta kalınlıkta ve saçı kırmayacak tokaları tercih etmeleri gerekmektedir. Lastik toka yerine mandal tarzı kıskaçlı tokalar veya kaliteli tel tokalar tercih edilebilir.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu