Bilgi Kutusu

KYK Yurtlarında Neler Yasak? KYK Yurt Kuralları 2022

Bazı okullar, şehir dışında ya da başka bir bölgede bulunurlar. Bu durumlarda öğrencilerin kalacak yere ihtiyaçları olur. Devlet, öğrencilerin kalacak yer sıkıntısı çekmemesi için KYK yurtlarını yaptırmıştır. Bu yurtlarda öğrenciler toplu halde yaşarlar. Yurtlar, genel olarak erkek ve kız ayrımına sahiptir. Böylece birtakım olumsuz durumların önüne geçilmek istenmiştir.

KYK yurtlarında kalmak isteyen öğrenciler, belli kurallara uymak zorundadırlar. KYK yurtları, kuruldukları günden beri bu kuralları uygulamaya devam etmektedir. Bu kuralların amacı ise sadece öğrencinin can ve mal güvenliği içindir. Peki, KYK yurtlarında neler yasak? KYK yurt kuralları 2022 nelerdir?

Eğer hayatınızda ilk defa KYK yurtlarında kalacaksanız, aşağıda verilen kuralları illaki bilmeniz gerekir. Toplu alanlarda yaşamak çok zordur. Çünkü her telden insan vardır. Ve hepsinin huyu da aynı değildir. Olası kavgaların ve anlaşmazlıkların önüne geçebilmek için bu kurallara uyulması gerekir. Yurt düzeninin sağlanması bu kurallara bağlıdır.

KYK Yurtlarında Neler Yasak? KYK Yurt Kuralları 2022
KYK Yurtlarında Neler Yasak? KYK Yurt Kuralları 2022

Yatağınızı Ve Odanızı Düzenlemeniz Gerekir

KYK yurtlarında kalacaksanız, bilmeniz gereken ilk kural, yatağınızı ve odanızı toplamanız gerektiğidir. Her öğrencinin bu kurala uyması gerekir. Çünkü odanın ve yatağın düzenli olması şarttır. Bundan dolayı her öğrenci yatağından kalkar kalkmaz, yatağını ve odasını düzenlemelidir. Eğer aynı odada birden fazla kişi kalıyorsa, o kişilerle birlikte odanın temizliği yapılmalıdır. İş paylaşımı olduğunda odanın temizlenmesi daha kolay hale gelir.

Odada Ya Da Koridorlarda Gürültü Yapmamalısınız

KYK yurtlarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri gürültüdür. Hemen hemen her öğrencinin şikayeti bu yöndedir. Yurt kurallarına göre öğrencilerin koridorlarda ve odalarda gürültü yapmaları yasaktır. Sessizlik çok önemlidir. Ve başkalarını rahatsız etmemek adına sessizliğin sağlanması şarttır.

Kısık sesle ya da normal bir ses tonuyla konuşmanız, başkalarını rahatsız etmeyecektir. Ancak yüksek sesli konuşmak, hem uyuyanları hem de ders çalışanları rahatsız edebilir. Hatta yurtlarda çıkan kavgaların çoğu, bu gürültülerden dolayıdır.

Oda İçerisinde Yemek Ve İçecek Hazırlamak Yasaktır

KYK yurtlarında öğrencilere üç öğün yemek verilmektedir. Bu öğünlerin belli saatleri vardır. Ve öğrenciler bu saatler dışında pek yemek bulamazlar. KYK yurtlarında yemekler sadece yemekhanede yenilir. Bu nedenle odaların içerisinde yemek ya da içecek hazırlamak yasaktır. Yurt yetkililerinden gizli olarak yapılan bu davranışlar, uyarı almanıza neden olabilir.

Kokuya Neden Olan Yiyeceklerin Odada Saklanması Yasaktır

Bazı yiyeceklerin kokusu aşırı fazladır. Siz sevseniz bile oda arkadaşınız bu kokuyu sevmeyebilir. Kapalı alanlarda koku yayılımı oldukça rahatsız eder. Bu nedenle kokuya neden olan yiyeceklerin yatak odalarında saklanmaları yasaklanmıştır. Kimseyi rahatsız etmemek adına bu kurala uyulması gerekir. Kokulu yiyecekler, illaki bir başkasının hoşuna gitmeyecektir.

Odada Sigara İçmek Yasaktır

KYK yurtları kapalı alanlardır. Kapalı alan olan yerlerde ise sigara içilmesi kanunen yasaktır. Aynı kural KYK yurtları için de geçerlidir. Bu nedenle öğrencilerin odalarda ve diğer kapalı alanlarda sigara içmemeleri gerekir. Sigara içilmesi halinde para cezası uygulanmaktadır.

Öğrencilerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Sigaranın dumanı bile başkalarını rahatsız eder. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu sebepten dolayı da yurtlarda sigara içilmesi kesinlikle yasaklanmıştır.

Okuma Salonunun Düzenini Değiştirmeyiniz

Okuma salonu, öğrencilerin sessiz bir şekilde ders çalışmaları amacıyla yapılmıştır. Bu salonlardaki düzen yurt tarafından belirlenmiştir. Yurtlardaki düzenin değiştirilmemesi gerekir. Mevcut düzen, herkesin rahatlığı düşünülerek hazırlanmıştır. Öğrencilerin bu düzene müdahale etme gibi bir lüksleri bulunmamaktır. Salon içerisinde bulunan eşyaların yerlerini değiştirmemelisiniz. Hangi eşyayı nereden aldıysanız, oraya koymak zorundasınız.

Oda İçerisinde Bulunan Eşyaların Yerini Değiştirmeyiniz

KYK yurtlarında yatak odaları da tıpkı okuma salonları gibi yurt tarafından belli düzene getirilmiştir. Yatakhanelerde bulunan yatakların yerleri öğrencilerin keyfine göre belirlenmemiştir. Odanın verimli bir şekilde kullanılması amaçlanarak belli bir düzen oluşturulmuştur. Bu nedenle KYK yurtlarında bulunan yatakların yerleri kesinlikle değiştirilemez. Bunun yanı sıra odada bulunan dolap gibi eşyaların yerleri de yine aynı şekilde değiştirilmemelidir.

KYK Yurtlarında Neler Yasak? KYK Yurt Kuralları 2022
KYK Yurtlarında Neler Yasak? KYK Yurt Kuralları 2022

Yatak Odalarında Tehlikeli Maddeler Bulundurmayınız

Bu kural daha çok öğrencilerin can güvenliği içindir. KYK yurt odalarında tehlikeli maddelerin bulundurulması yasaktır. Bu durumun aksine bir davranış yapan öğrenciler hakkında işlem başlatılır. Özellikle bıçak, çakı ve silah gibi tehlikeli ürünlerin de bulundurulmaması gerekir. İnsan hayatını tehlikeye atacak her şey, KYK yurtlarında yasaklanmıştır. Öğrencilerin bu konuda dikkatli olmaları ve zararlı maddeleri odalarında saklamamaları gerekir.

Odalarda Yüksek Sesle Müzik Söylemeyin

KYK kurallarından biri de odalarda yüksek sesle müzik söylememektir. Yüksek ses, hem oda arkadaşınızı hem de diğer odalarda kalan arkadaşlarınızı rahatsız edebilir. KYK yurtlarında sessizlik çok önemlidir. Çünkü bazı insanlar, en ufak bir sesten rahatsız olabilirler. Hatta ders çalışmakta zorluk çekebilirler. Bunun için öğrencilerin odalarda müzik söylemeleri yasak hale getirilmiştir. Aynı şekilde yüksek sesle müzik dinlemek de KYK yurtları kuralları gereğince yasaktır.

Müzik Aleti Çalmayın

KYK yurtlarında müzik aletlerinin çalınması da yasaktır. Hangi müzik aleti olursa olsun öğrencilerin bu aletleri kullanmaları yasak hale getirilmiştir. Yurt sessizliğinin bozulmaması için öğrencilerin bu kurala da dikkat etmeleri gerekir.

KYK Yurtlarındaki Diğer Kurallar

KYK yurtlarındaki kuralların bazıları yukarıda verilmiştir. 2022’de hala devam eden bu kurallar, öğrencilerin rahatı içindir.

Yukarıda verilen kurallar haricinde diğer KYK yurt kuralları ise şunlardır:

  • İlgili idarilerden izin almaksızın yurttan ayrılmak yasaktır.
  • Çamaşırların belirtilen zamanlarda yıkatılması gerekir.
  • KYK yurtlarına giriş ve çıkış saatleri bellidir. Bu saatlere uyunuz.
  • Kumar, okey gibi para kaybettiren oyunların oynanması yasaktır.
  • Yurtta kalan diğer insanlara karşı her zaman saygılı olunuz.
  • Size verilen yatak ve oda haricinde başka bir yerde kalmayınız.
  • Yasa dışı kabul edilen toplantılar yapmayınız.
  • Yurt içerisinde siyasi bir tartışma yaratmayınız.

KYK yurtlarında bu kurallara uymazsanız, yurttan atılma durumunuz söz konusu olabilir.

Yurt Başvurusu İçin Tıklayın: https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu