Bilgi Kutusu

Metaverse Nedir?

Meta-evren kelimesinin kısaltılmış hali olan metaverse nedir? metaverse, gerçek ve sanal dünyanın kurgu vizyonuyla birleştiği ve insanların farklı tür cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin veren dijital bir dünya. Pratik anlamda ise, artırılmış ve sanal gerçeklik ürünlerin ve hizmetlerin oluşumunu ifade ediyor. Metaverse dünyasında insanlar kendilerini temsil ediyor ve birbirleriyle iletişim kuruyor ve sanal bir şekilde topluluğu oluşturmak için kullanıcı profili kullanıyorlar.

Metaverse Nedir?
Metaverse Nedir?

Metaverse Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Terim; insan topluluğunun avatarlar şeklinde etkileşime girebileceği, fiziksel gerçekliğe paralel olan bir siber uzayı belirtiyor. Konsept, yazarı olan Neal Stephenson tarafından 1992 yılında bilim kurgu romanı “Snow Crash” eserinde ortaya atılmış olan çevrimiçi alan da fiziksel olarak da, artırılmış ve sanal gerçekliğin birleşmesini ifade ediyor. Teknoloji blog yazarı vergeye göre , metaverse’in kısmen gelecek içinde bir rüya ve kısmen de halihazırda devam eden değişiklikleri kapsüllemenin bir yöntemi olduğunu söylüyor.

Metaverse Arsa Nedir?

Bu sene milyonlarca dolar değerinde yapılan emlak anlaşması, ‘metaverse’ terimini dilimizin ucuna getirdi. Metaverse uygulaması insanların kişiselleştirilmiş olan profil kullanarak keşfedebilecekleri sanal bir dünya oluşturuyor. Oyun oynamanın başka boyutuna geçer ve ziyaretçilerin sanal olarak etkileşim içerisine girmesine ve çeşitli aktiviteleri gerçek zamanlı olarak deneyimlemelerine imkan tanıyor. Metaverse’in şimdi 1 trilyon dolarlık benzersiz bir gelir elde etme olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor.

Metaverse Nasıl Girebilirim?

Metaverse dünyasında şirketlerin kendi oluşturduğu uygulamalar ve platformlardan girmek mümkün oluyor. En önemli olan beş örneği şöyle sıralanıyor.

  • Decentraland coin mana: Toplamda 90 bin 601 parselden oluşan 3 boyutlu bir sanal gerçeklik uygulaması.
  • Axie Infinity: Ehterium veri tabanlı kripto para birimlerinin kullanıldığı NFT yapılı çevrimiçi bir video oyunu.
  • Sand: Oyunculara kendi dünyalarını oluşturma ve deneyimleme imkanı sunan bir Metaverse projesi.
  • Star Atlas: Blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilen uzay temelli bir strateji oyun türü.
  • Roblox: Günlük olarak 47 milyon kayıtlı kullanıcısıyla ve 9,5 milyon geliştiricisiyle yeni bir sanal gerçeklik deneyimi sunan Metaverse platformu.

Bazı video oyunu toplulukları içerisinde Roblox yani (çocuklar ve gençler tarafından çıkartılan sayısız oyunu içeren bir platform) veya Fortnite gibi, meta-evrenlerin tohumlarını oluşturdular.

Metaverse Ekipmanları Neler?

Ekipmanlar ile üç boyutlu Metaverse deneyimini yaşayabilirsiniz. Bu ekipmanlar ise şöyledir;

  • Sanal gerçeklik gözlükleri, arttırılmış gerçeklik gözlükleri
  • Dokunsal eldivenler
  • Kask

Bu ekipmanlar Google tarayıcısı, Facebook sosyal medya ve Microsoft ürün geliştirme gibi dünyanın en önde gelen teknoloji şirketleri başta olmak üzere bir çok farklı şirket tarafından üretimi yapılıyor ve satılıyor.

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Sanal dünyalar ile ilgili her yıl bazı yeni modalar ortaya çıksa da kısa bir süre sonra bunlar teknolojik ürünler unutuluyor. Ancak Metaverse kelimesi ile ilgili bunu söylemek doğru olmaz. Bunun ana nedenlerinden biri, birçok dev teknoloji şirketlerinin bu konuda duyduğu haz ve heyecan. Bu şirketler, eğer ki her şey beklendiği ve hedeflendiği gibi giderse ve insanlar zamanlarını bu ‘alternatif evren içinde’ geçirmeye başlarsa diye geride kalmak istemiyor ve yeni projelerine yatırımlar yapıyor.

Metaverse’de Arsa Satın Almak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

İlk önce kendinize dijital bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra sanal arazi satan firmaları araştırıp bulup, araziyi satan platformlar üzerindeki coinler ya da sanal cüzdan üzerinden kripto para sayesinde arsanızı satın alabilirsiniz.

Metaverse’de Alınan Arsa Kiralanabilir Mi?

Metaverse’de alınan arsaları kullanıcıların kendilerinin yapılandırması veya bu alanları uygulama içerisinde inşa etmesi bekleniyor ancak kullanıcılar başka tasarımcılar sayesinde geçici süreyle bu arsaları da kiralayabilme durumları var. Bazı platform ve uygulamalar buna izin verirken, bazı platformlarda ise kullanıcılar arsalarını sadece kendileri kullanabiliyor.

Metaverse’de Kimler Arsa Satın Alıyor?

Dünyanın ilk sanal emlak şirketi Metaverse Property’e göre her sınıftan ve her yaştan kullanıcı yatırım ve eğlence amacıyla Metaverse platformları üzerinden arsa satın alıyor. Örneğin Snoop Dog isimli bir Amerikalı şarkıcıya komşu olmak isteyen bir kişi arsa için tam olarak 450 bin dolar ödediği biliniyor. Graysce tarafından yayınlanan rapora göre ise metaverse piyasasının toplam hacmi1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Metaverse Nedir?
Metaverse Nedir?

Metaverse’de Kişisel Verilerimiz Güvenli Mi?

Kişisel verileri gizlilik altından tutarak kullanıcılara hedeflenmiş olan reklamları sunarak Metaverse açısından da çok önemli” olduğunu diyen Mark Zuckerberg, Facebook’un temel kişisel politikasına devam edeceğini de işaret ediyor.

Metaverse’de İnternetin Geleceği Nasıl Olur?

Metaverse platformları yalnızca oyunlar içinde olan bir evren olmayacağını, birçok özelliği yerine getirebileceğiniz bir sanal evren olduğunu biliyoruz. Teknoloji endüstrisinin önde gelen şirketleri de oyunlar dışında heyecan duydukları birçok projenin olduğunu söylüyorlar.

Bu isimler metaverse uygulamalarının, gerçek zamanlı 3 boyutlu grafiklere, kişiselleştirilmiş kullanıcı profili, basmakalıp oyunlardan ziyade daha hedef ve sonuç odaklı sosyal etkileşimlere, insanlara ait olan sanal ortamların oluşturulmasına ve insanlara para kazandıran bir ekonomik yapı sisteme sahip olmasını istiyorlar.

Metaverse Ne Zaman Hayata Geçer?

Facebook sosyal medyanın Reality Labs’ı yöneten Andrew Bosworth göre, “Bu ürünlerin çoğu ancak önümüzdeki 10 ila 15 sene içinde tamamen hayatımıza girecek ” diyor. Ve Snow Crash türünde bir çevrimiçi dünyayı çalışır hale getirmek için üstesinden gelinmesi ve incelenmesi denemelerin yapılması gereken birçok teknik engel olduğunu da belirtiyor.

Metaverse Dünyada Kaç Kişi Tarafından Kullanılıyor?

Teams takımının başındaki isim olan Jared Spatar göre, Financial Times’a yaptığı açıklamalar doğrultusunda, “Dünya genelinde 250 milyon kişi tarafından metaverse kullanıyor. Kullanıcı profil sunumu, metaverse evrenindeki elementlerinin gerçek olduğunu da gösteriyor” dedi.

Metaverse Dünyasının Alfabesi Var Mı?

Bu terimlerden bazıları birbirinin yerine eş anlamlı olarak da kullanılıyor. Yapılan bazı deneyimler 3 boyutlu gerçekliğin çeşitli türlerini karıştırır; örneğin, Horizon Workroom göre, sanal bir toplantıya katılmak içinde bir Oculus Quest 2 isimli kulaklığın olması gerekir. Meatspace yani siber uzayın ya da sanal ortamın aksine fiziksel bir dünya ortamı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu