Bilgi Kutusu

SAMP-T Nedir?

Son zamanlarda hem Rusya- Ukrayna savaşı hem de İsrail-Filistin savaşı kapsamında samp-t nedir? Sorusu çok fazla soruluyor. Bu konu tüm dünyanın merak ettiği konular arasında bulunduğu için pek çok farklı araştırma süreçleri de oluyor. Peki, Samp/T nedir? Nasıl açıklanır?

SAMP/T Nedir?

Avrupa Eurosam konsorsiyumu tarafından İtalyan-Fransız Fsaf programı, yani karadan havaya sistemler kapsamında 2000’li yılların başından beri geliştirilen bir karadan havaya füze sistemidir. Samp/T yeni operasyonel senaryolarda çalışmaya uygun orta menzilli bir füze sistemine sahip olma ihtiyacından doğmuştur.

Öncelikle hava tehdidine karşı tepki sürelerinin kısalması, yüksek hareket kabiliyeti ve manevranın dinamizmine uygun olarak cihazın zamana göre uyarlanma imkanı sunuyor. Ayrıca sistemin mevcut versiyonu, hava tehditlerine ve kısa menzilli taktik balistik füzelere karşı mücadelede son teknoloji yeteneklere sahip.

SAMP-T Nedir?
SAMP-T Nedir?

SAMP/T Sisteminin Kullanım Süreçleri

Genelde bu sisteme MAMBA adını veren Fransız Hava Kuvvetleri en az 7 bataryayı, İtalyan Ordusu ise en az 3 bataryayı çalıştırıyor. 12 Haziran 2016’da, olası Suriye füze tehditlerine karşı NATO’nun Türkiye’ye verdiği destek kapsamında üç yıldır bölgede bulunan Alman Patriot bataryalarının yerine bir İtalyan SAMP/T birimi Türkiye’nin güneyine konuşlandırıldı.

SAMP/T, Türkiye’nin NATO’ya Suriye ile olan 900 km uzunluğundaki sınırının güçlendirilmesine yardım etmesi yönündeki talebi üzerine konuşlandırıldı. Singapur Hava Kuvvetleri, 2017 yılında SAMP/T ve 100 adet Aster 30 füzesini teslim aldı.

Hava Kuvvetleri, hava savunma sistemini gösteren bir videoyu Mart 2018’de sosyal medyada yayınladı. Aster füzesi aynı zamanda SAMP/T konfigürasyonunun dışına da geniş çapta ihraç edildi. Füzeyi en az 11 ülke işletiyor.

SAMP/T Sisteminin Önemi

SAMP/T dünya genelinde İtalya ve Fransa’nın Kuzey Atlantik İttifakı’nın taktik balistik füze savunma kabiliyetine yaptığı katkıların temel taşıdır. Fransız Hava Kuvvetleri şu anda 7 MAMBA sistemine, İtalyan Ordusu ise 3 sisteme sahiptir.

SAMP/T, savaş alanını ve hassas taktik sahaları, 600 km menzildeki seyir füzeleri, insanlı ve insansız uçaklar ve taktik balistik füzeler dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki tüm hava kaynaklı tehditlere karşı korumak için tasarlanmış bir harekat alanı füzesavar sistemidir.

SAMP/T Sistemi Yapısal Özellikleri

Sistem, çok fonksiyonlu elektronik tarama radarına dayanan bir atış kontrol sistemi ile kamyonlara monte edilebilen ve 8 füzeyi hızlı bir şekilde ateşleyebilen bir dikey yer fırlatıcıdan oluşuyor. Sistemin operasyonel değerlendirmesi Fransa ve İtalya’da bir dizi başarılı test atışıyla yapılıyor.

14 Kasım 2011’deki son atış sırasında, Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait SAMP/T sistemi, balistik füzenin hedef temsilcisini başarıyla yakaladı. Bu, 18 Ekim 2010’da SAMP/T’nin tüm Avrupa’yı kapsayan bir anti-balistik yeteneğinin ilk kez tanıtıldığı atıştan sonra, SAMP/T sistemiyle yapılan ikinci başarılı ATBM ateşlemesi oluyor.

SAMP/T İşlevleri Nelerdir?

SAMP/T, Fransa ve İtalya ile Thales Grubunun ortak sahibi olduğu Eurosam tarafından geliştirilen, karada işlev gören, karada hareket edebilen taktik balistik füze savunma sistemidir.

SAMP/T, harekat alanı füze savunması sağlar ve ayrıca havalimanları ve limanlar dahil olmak üzere önemli taktik sahaları seyir füzelerinden, insanlı ve insansız uçaklardan ve taktik balistik füzelerden koruyabilir.

2011 yılında İtalya ve Fransa’da hizmete girdi. Fransa ve İtalya, 1988’de SAMP/T ve Aster füze ailesinin geliştirilmesine ortaklaşa başladılar. SAMP/T, eski I-Hawk ve Crotale hava savunmalarının yerini alacak ve modern kara konuşlu alan savunması gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlandı.

SAMP-T Nedir?
SAMP-T Nedir?

SAMP/T Sistemini Kullanan Ülkeler

SAMP/T, Mayıs 2008’den bu yana Fransa ve İtalya’da operasyonel testlerden geçiyor. Ekim 2010’da SAMP/T, sahte bir balistik füze hedefini başarıyla önledi. Fransız Hava Kuvvetleri, Kasım 2011’de ikinci başarılı önleme testini gerçekleştirdi. İlk olarak 2011’de İtalya ve Fransa’da hizmete girdi.

4 Mart 2013’te Fransa ve İtalya, NATO hava savunma mimarisi altında çalışan SAMP/T’yi başarıyla test edildi. 5 Mart 2021’de Fransa ve İtalya, SAMP/T NG.6 olarak adlandırılan yükseltilmiş bir varyantı geliştirmeyi planladıklarını duyurdular.

SAMP/T Özellikleri Nelerdir?

Genelde pek çok ülke tarafından dikkatle takip edilen SAMP/T sistemi özellikleri şu şekildedir:

  • Sistem, bir komuta ve kontrol merkezi, atış kontrol ünitesi, Arabel radarı ve sekiz önleyiciye ve tam bir yeniden yükleme setine sahip altı adede kadar taşıyıcı fırlatıcı (TEL) aracı içerir.
  • Arabel radarı, Thales tarafından geliştirilen ve 360 ​​derecelik kapsama sağlamak üzere dönen ir 3 boyutlu faz dizili radardır.
  • SAMP/T, 100’e kadar hedefi izleyebilir ve aynı anda 10 hedefe saldırabilir.
  • 7 SAMP/T’nin Aster 15 ve 30’ları sırasıyla 30 ve 120 km menzile sahip olabilir.
  • Her iki önleyici de iki aşamalı, katı yakıtlı roketlerdir. Aster 30’un uzunluğu 4,9 metre, çapı 0,18 metre ve fırlatıldığında ağırlığı 450 kg’dır. 4,5 Mach hıza ve 20 km irtifaya kadar uçabilmektedir.

Eurosam, 2016 yılında Aster 30 Block 1 NT Extended Capability olarak adlandırılan genişletilmiş menzilli varyantı geliştirmeye başlamıştır.

SAMP/T Sistemi Kullanımı

Yükseltilen füze, Ka bandı yerine Ka bandında çalışan yeni bir arayıcı özelliğine sahiptir. Ku bandı arayanlar daha önce faaliyetteydi. SAMP/T diğer NATO ortaklarıyla birlikte çalışabilirlik sağlıyor. Bir bataryanın konuşlandırılması ve çalıştırılması için yalnızca 14 personele ihtiyaç vardır ve çok kısa bir konuşlandırma ve geri çekilme süresine sahiptir.

Airbus A400M ve Lockheed-Martin C-130J Super Hercules dahil olmak üzere NATO taktik nakliye uçakları ile taşınabilir. SAMP-T mekanize birimlerin ve yürüyüş yapan birliklerin hava savunmasının yanı sıra, taktik füzelerden her türe kadar geniş bir hava hedefi sınıfının büyük saldırılarına karşı önemli sabit nesnelerin hava savunması için tasarlanmıştır.

SAMP-T SAM’lere ek olarak, çeşitli konfigürasyonlardaki SAAM gemi kaynaklı SAM’ler de Fransız ve İtalyan Donanması gemilerini donatmak için standart modüllerden monte ediliyor. Tüm dünyada çok geniş yankılar uyandıran, SAMP-T SAM sisteminin kompleks uçuş testleri 2005 yılında tamamlanmış ve sistem 2006 yılında hizmete alınmıştır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu