Bilgi Kutusu

Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Meşhur?

Mona Lisa tablosu neden bu kadar meşhur sorusu, Mona Lisa tablosunu merak edenlerin karşılaşabilecekleri sorulardandır. Bu tablonun bu kadar meşhur olmasının mutlaka bir sebebi vardır. Öncelikle Mona Lisa tablosu, dünyanın en ünlü dahilerinden olan Leonardo Da Vinci tarafından yapılmıştır. Tablonun gizemi oldukça araştırılmıştır ve çok farklı sonuçlara rastlanmıştır. 16. yüzyılda yapılan bu tablo, yapıldığından günden beridir ününü korumaya devam etmektedir. Mona Lisa tablosunun bu kadar meşhur olmasının nedenlerinden birisi, tablonun 1911 yılında kaybolmasıdır. Kaybolduktan sonra da ününe ün katmıştır. Öyle ki bu olaydan sonra, Pablo Picasso bile sorgulanmıştır.

Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Meşhur?
Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Meşhur?

Mona Lisa Tablosunun Gülümsemesinin Sırrı Nedir?

Mona Lisa tablosuna bakıldığı zaman, tablodaki yüzün gülümsediği fark edilebilmektedir. Mutlu ve gülümseyen bir ifade olan tabloda, yeni doğum yapılmış olunması da tahmin edilmektedir. Bu araştırmaya, Kanada Ulusal Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamları karar vermiştir. Renkli lazerlerle yaptıkları tarama sonrasında bu sonuca ulaşmışlardır. Tahminlere göre tablodaki kişinin ikinci oğlu dünyaya geldikten sonra bu tablo yapılmıştır. Bir diğer düşünceye göre de ölen çocuğunun acılarını yansıttığı düşüncesidir. Bunun gibi daha pek çok düşünce gülümsemesinden tahmin edilmektedir.

Mona Lisa Tablosunun Konusu Nedir?

Tabloda yer alan oturmuş ve ellerini birbirine bağlamış olan bir kadın yer almaktadır. Fakat bu şekilde olması alelade olduğunu düşündürmemelidir. Resimdeki kadın aslında bir piramiti tasvir etmektedir. Ellerinin kıvrımı piramitin köşesi olarak düşünülmektedir. Işık yansımaları ise, alt zeminde geometrik bir çizimi ifade etmektedir. O dönemlerde oturmuş bir kadın portresi olmadığı için çok dikkat çekmiştir. Daha bunun gibi, kaşlarının olmayışı ve yüzündeki ifade de pek çok şeyi anlatmaktadır.

Mona Lisa Tablosunda Kadının Neden Kaşları Yoktur?

Mona Lisa tablosunda bulunan ve Lisa Gherardini olduğu düşünülen kadının kaşlarının olmayışı da dikkat çekmiştir. Dikkatli bir şekilde bakıldığı zaman kaşların ve kirpiklerin olmadığı görülebilmektedir. Bunun için de farklı rivayetler bulunmaktadır. İlki o dönem kadınların kaşlarını tamamen almasının moda oluşudur. Yazar Chuck Palahniuk’a göre ise, tablonun ilk yapıldığında kadının kaşlarının olduğunu, temizlik sonrasında silindiği düşüncesidir. Bir diğer düşünce ise Rönesans dönemindeki genç kızların rahatsızlıklarından dolayıdır. O dönemde kadınlar bir rahatsızlık geçirmektedir. Bu da kaşların, kirpiklerinin ve saçlarının dökülmesine neden olmaktadır.

Tablo Neden Tahrip Edilmeye Çalışılmaktadır?

1911 yılında gerçekleşen hırsızlık sonrasında tablo daha korunaklı olarak saklanmaya çalışılmıştır. Fakat Vandalların hedefi olmaktan kurtulamamıştır. 1956 yılında tablonun üzerine kezzap fırlatılmıştır. Bu olaylar sonrasında da hasar görmesini engellemek için, kurşungeçirmez cam ile korumaya alınmıştır. Yıllar geçmiş ve çoğu kişi tablonun üzerine, kupa, kalem, kağıt gibi çok fazla şey atmıştır. Çok fazla parodisi yapılmış olup, çoğaltılmıştır. Tablo çalındıktan sonra, taklitlerin yapılması da artış göstermiştir.

Tablodaki Gülümseme Neyi İfade Etmektedir?

Tablodaki gülümse neyi ifade ediyor ya da gerçekten gülümsüyor mu halen araştırılmaya devam etmektedir. Mona Lisa ifadesiz bir kadın olduğu için, kimse onun üzgün mü gülümsüyor mu anlayamamıştır. Bu da ortaya çok fazla düşünce atılmasına sebep olmuştur. Tahminler doğrultusunda %83 mutlu, %9 tiksinti duyuyor, %6 korku içinde, %1 öfkeli olduğu düşünülmektedir. Bunlar sadece düşünceden ibarettir. Yapılan araştırmaların bir diğeri de bu ifadesizliğinin canının sıkkın olabileceğine bağlanmaktadır.

Mona Lisa Tablosundaki Kadın Kimdir?

Tablonun ünü kadar, tablodaki kişi de çok fazla merak edilmektedir. Bunun hakkında çok fazla rivayet bulunmaktadır. Tablodaki kadın sergilenmiş olduğu müzede, Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini olarak sergilenmektedir. Kabul gören ve genel anlamıyla, bir tüccarın karısı olarak düşünülmektedir. Başka bir ihtimale göre ise, Leonardo Da Vinci’nin annesi olduğu düşüncesidir. Meryem Ana ya da Milano Düşesi gibi daha pek çok tahmin de bulunmaktadır. Son bir tahmine göre ise, tablodaki kişinin Da Vinci’nin kendisi olduğu düşüncesidir.

Mona Lisa Adının Anlamı Nedir?

Esasında Mona Lisa, Madonna Lisa’nın kısaltmasıdır. Kimileri bu isim için, Leydim Lisa dese de kimileri Benim Kadınım Lisa olarak ifade etmiştir.

Mona Lisa Tablosu Nerededir?

Mona Lisa tablosunu merak ederek görmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bunun için de tablonun yer aldığı müzeye gidilmesi gerekmektedir. Tablo, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre müzesinde yer almaktadır. Tablo Fransız İhtilalı’ndan sonra buraya taşınmıştır. Bir kaç farklı saraylarda bulunsa da yeniden Louvre müzesine götürülmüştür. Müzede çok fazla eser yer alsa da, giden ziyaretçilerin çoğunluğu Mona Lisa tablosu için gitmektedir. Tablo, kendisine özel bir odada yer almaktadır. Bu oda yer alan tablo yılda bir kez çıkarılmakta ve temizlenmektedir. 3 kat camın arkasında tutulan tablo 20 derece sıcaklıkta muhafaza edilmektedir. Temizleneceği gün olarak da müzenin en sakin günlerinden bir tanesi seçilmektedir.

Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Meşhur?
Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Meşhur?

Mona Lisa Tablosunun Boyutu

Tablo hakkında her geçen gün, yeni bir düşünce ortaya atılmaktadır. Bu kadar anlata anlata bitirilemeyecek olan tablonun en şaşırtan özelliklerinden birisi de boyutudur. Mona Lisa tablosu, 77 cm* 53cm boyutlarındadır. Bu kadar övülen tablonun boyutun bu kadar küçük olması da şaşırtıcı bir durum olarak görülmektedir.

Mona Lisa Tablosu Ne Zaman Yapılmıştır?

Leonarda Da Vinci pek çok alana ilgi duymaktadır. Tahminlere göre de çok tez canlı bir yapısı vardır. Bu da elindeki iş bitmeden başka bir işe geçemeyeceğini düşündürtmektedir. Tabloyu yapmaya 1503 ve 1505 yıllarında başlamıştır. Bu tablonun tamamen bitmesi ise, 4 yılını almıştır. Fakat sanat tarihçilerinin düşüncesine göre, Mona Lisa tablosu halen yarım kalmış bir tablodur. Bu da tablonun bitirilemediği düşüncesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu