Moda

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınlar için vazgeçilmez aksesuarlardan birisi de şüphesiz ki pırlanta tektaş yüzük olarak bilinir. Özel günler için de sık alınan, en moda hediyelerden birisidir. Evlenme teklifi, sevgililer günü, kadınlar günü, evlilik yıldönümleri, doğum günü, anneler günü gibi birçok özel günde hediye olarak tektaş pırlanta alan kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Ancak pırlanta tektaşlar genel olarak pahalı ürünler olduğundan dolayı satın almadan önce satın aldıktan sonraki aşamalarda bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Peki, pırlanta tektaş yüzük alırken nelere dikkat edilmelidir?

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırlanta Tektaş Yüzük Nedir?

Pırlanta genel olarak yüzük türlerinden birisine verilen bir isim olarak bilinir. Ancak pırlanta ana madde olan elmasın kesilerek şekil verilmiş haline verilen isimdir bir bakıma bir üretim tekniğidir. Pırlantalar farklı büyüklükte ve aynı renkte olan aksesuarlardan değildir.

Bilinenin aksine pırlantaların şekli birbirlerine benzer de renkleri her zaman farklıdır. Kadınlar için üretilen oldukça özel ve genel olarak pahalı olan ürünlerden birisidir. Fiyatı birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir.

Pırlanta tektaş satın alırken fiyatı belirleyen temel etkenler şunlardır;

  • Pırlantanın karatı,
  • Kesim şekli,
  • Yüzeyinin berraklığı yani parlaması,
  • Rengi

Bu etkenler hem ürünün kalitesini belirler, hem kişisel zevklerinizi belirler hem de ürünün fiyatını belirler. Pırlanta tektaşların boyutları ise kesim şekillerine göre değişiklik gösterdiğinden dolayı belirleyici etken kesim şekli olarak kabul edilir.

Pırlanta tektaş dendiği zaman ilk akla gelen parlak ve renksiz bir taştır. Ancak günümüzde birçok farklı renkte ve özellikte pırlanta tektaş üretimi yapılmaktadır. Bu renk farklılıkları fiyat belirlemede oldukça önemli rol oynar.

Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tektaş pırlanta yüzük alırken zevkler ön planda olmalıdır. Özellikle özel bir gün için alınacaksa ve hediye olarak verilecekse hediye alacağınız kişinin zevklerin hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Sadece büyük ve pahalı bir yüzük tercih etmek oldukça yanlış bir seçenek olacaktır. Çünkü kadınlar bu gibi ince detaylara oldukça dikkat ederler.

Pırlanta tektaş seçerken şu detaylara dikkat etmekte fayda vardır;

  • Hediye alacağınız kişinin zevklerinden emin olmalısınız.
  • Kaliteye bağlı olarak fiyata dikkat etmeli ve genel bir fiyat araştırması yapmalısınız.
  • Yüzüğü kullanacak olan kişini parmak ölçüsünü ve parmak yapısını biliyor olmanız gerekir.
  • Garanti belgesi ve diğer sertifikaların olmasına dikkat etmek gerekir.
  • Pırlanta tektaş yüzüğün ambalaj seçimi veya kutu seçimi oldukça önemlidir.

Pırlanta tektaş yüzükler pahalı ürünler olduğundan dolayı güvenilir yerlerden satın alınmalıdır. Özellikle online olarak satın alınacaksa bilinen markaların online satış sayfaları tercih edilmeli ve bilinmeyen satış sayfalarından alışveriş yapılmamalıdır. Genel olarak pazar araştırması yaptıktan sonra belirli bir fiyat aralığı göreceksiniz. Bu fiyat aralıklarının çok altında olan ürünlerin sahte olma ihtimali çok yüksektir.

Pırlanta Tektaş Seçerken Parmak Ölçüsü ve Yapısının Önemi

Pırlanta tektaş yüzükler tercih edilirken en çok hataya düşülen durumlardan birisi de parmak ölçüsü ve parmak yapısı ile ilgilidir. Özellikle evlilik teklifi gibi özel bir an için yüzük alınacaksa yanlış ölçüde bir yüzük tercih etmek dikkatsiz olduğunuzu gösterebilir.

Bu gibi aksiliklerle karşılaşmamak için yüzük alacağınız kişini parmak ölçüsünden emin olmalı ve bir şekilde kendisine hissettirmeden doğru ölçüyü öğrenmenin yolunu bulmanız gerekir. Parmak ölçüsünün yanı sıra parmak yapısı da oldukça önemlidir. Her zaman büyük ve pahalı yüzük seçme doğru ürünü tercih etme değildir.

Yüzük alacağınız kişi küçük el yapısına sahipse tercihlerinizi daha minimal yüzüklerden yana kullanmalısınız. Eğer büyük bir yüzük tercih etmek istiyorsanız taş kısmı ve halka kısmı arasındaki dengeyi kurmalısınız. Örneğin halka kısmı ince ve desensiz tercih edebilir sadece taş kısmını büyük tercih edebilirsiniz.

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Fiyat Araştırması Yapmak

Pırlanta yüzükler pahalı aksesuarlar arasında yer alır. Ancak fiyat belirleyici özelliklerine dikkat etmeniz durumunda fiyatlar arasında genel dengeyi kolaylıkla kurmanız mümkündür. Bir ürüne değerinden daha fazla para ödememek için fiyat araştırması yapmak gerekir.

Fiyat araştırması yapmak için tüm satış mağazalarını gezmeniz gerekmez. Online olarak fiyatlarını kontrol etmek istediğiniz mağazanın internet sitesine girerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

İnternet sitelerine üye olmanız durumunda ise ürünler indirime girdiğinde bilgilendirme alabilirsiniz. Bunun yanı sıra pırlanta yüzükler pahalı olduğundan dolayı ücretlerini tek seferde ödemek mümkün olmaz ve genellikle kredi kartları kullanılır. Eğer peşin ödeme yapacaksanız mutlaka indirim istemeli ve bu ayrıcalıktan yararlanmalısınız.

Pırlanta Tektaşların Garanti Belgesi Ve Sertifikaları Olması

Yüzükler satın alındıktan sonra belirli bir süre garanti kapsamında kullanılır. Bu garanti kapsamı çizilme, kırılma veya taşlarının düşmesi gibi durumları kapsar. Yüzüğe belirli kapsamlarda herhangi bir zarar gelmesi durumunda satın aldığınız kurum bu zararı ücretsiz bir şekilde karşılamak zorundadır.

Bu zorunluluk sadece garanti belgesinin varlığı ile mümkün olur. Bir diğer detay ise ürünlerin sertifikalarıdır. Sertifika olması almış olduğunu pırlanta tektaşın sahte olmadığını kanıtlar.

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırlanta Tektaşlarda Zevk Ön Planda Olmalı

Yüzük satın almadan önce yüzüğü kullanacak olan kişinin zevkini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bazı kişiler büyük ve abartılı pırlanta yüzüklerden hoşlanırken bazı kişiler daha minimal ürünleri tercih etmek isteyebilir. Bunun yanı sıra bazı kişiler renksiz ve sadece parlak yüzükleri beğenirken bazı kişiler farklılıklardan daha çok hoşlanır ve renkli pırlantaları beğenebilirler.

Ambalaj Ve Kutu Seçiminin Önemi

Pırlanta tektaş yüzük seçmek başlı başına özen gerektiren bir alışveriş çeşididir. Ancak seçimler sadece yüzüklerden ibaret değildir. Aynı zamanda yüzüklerin hediye edileceği ambalajlarda oldukça önemlidir. Özellikle evlilik teklifi için pırlanta yüzün alıyorsanız ışıklı ve kalp şeklinde kutular tercih etmek daha tamamlayıcı bir tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu