Sağlık

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik bir deri hastalığı olup tıpta amonyak dermatiti olarak bilinmektedir. Daha çok yaz aylarındaki aşırı terleme veya hassas ciltli insanların ciltte sürtünmenin olduğu bölgelerde pişik olmaktadır.

Pişik ciltte amonyak nedeniyle popo bölgesinde, kasık çevresinde ya da cinsel organın etrafının tahriş olmasına sebebiyet vermektedir. Ürenin cildi tahriş edici özelliği olmasa da, daha çok yeni doğan bebeklerde bezlerinin sık değiştirilmemesi ile ürenin cilde uzun süren teması sonucu pişik problemleri ile karşılanır.

Çünkü ürenin içine bulunan bakteri tür, uygun bir sıcaklığa gelindiğinde ürenin amonyağa dönüşmesini sağlar. Bu nedenle sıcak havalarda görülen pişik problemlerin artması, ürede bulunan bakterinin amonyağa dönüşmesi çok hızlı gerçekleşir.

Ayrıca zamanında tedavisi yapılmayan pişik problemleri, deride yaraların oluşması ile mantar enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Deride oluşan pişiğin geçmesi için bölgenin detaylı bir şekilde temizlenmesi ve kurulanması ile birlikte çinko içerikli losyon ve kremlerin uygulanması deride oluşan pişiğin hafifleyerek geçmesine yardımcı olacaktır.

Pişik Nasıl Geçer?
Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Cilt yüzeyinde bulunan ince yağ tabakası cildi dış etkenlere karşı korumaktadır. Amonyak ise yağ tabakasının koruma etkisini ortadan kaldırır ve cildin tahriş olmasına sebep olmaktadır. Kasık bölgesinde, bacak arasında, koltuk altında, genital organın çevresinde, kalça bölgesinde ciltteki kırmızı ıslak olan görünüm ile beraberindeki sızlama ve yanma gibi etkilerin görülmesi pişik olduğunu göstermektedir.

Başlangıçlarda hafif kabarık olan kızarmalar ile ortaya çıkan tahrişlerin zamanla içi su dolu kabarcıklar ile küçük şişliklere dönüşmekte olup acı verici yanmalar ile kendini göstermeye başlar. Önlemi alınmayan pişiklerin enfekte olması ile deri döküntüleri kırmızı parlak bir renk ile genişler. Kabarcıkların olduğu bölgelerde yanmalar, kaşıntılar ve batmalar görülmektedir.

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Bebek bezlerinin değiştirilmesi esnasında cildi tahriş edebilecek ıslak mendil ile temizleyici ürünlerin kullanılmasıyla birlikte ishal dönemlerinde çok sık idrar yapımı, sıcak yaz aylarında bebek bezlerinin çok sık değiştirilmemesi sonucu bakterilerin üremesi ya da bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerde pişik oluşumuna neden olmak ile birlikte çinko yetersizliği ile bazı kalıtsal hastalıklar bebeklerde pişiğe neden olacak başlıca nedenler arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Pişik Oluşumu Nasıl Engellenir?

Pişiği engellemek için en önemli etmen hijyendir. Bebek bezlerinin bağlandığı alanlarda temiz, serin ile kuru tutulması da ayrıca önemlidir. Bebeklerin altı sık sık temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bezleri değiştirilen bebeklerin 10 ile 15 dakika boyunca altları bağlanması ciltleri havayla temas etmeli ve bel bölgeleri fazla sıkılmadan bez içine hava geçişlerine izin verilmelidir. Ayrıca bebeğin boyu ile kilosuna uygun olarak bez kullanımı pişik oluşumunu engellemeyen yarayan bir diğer faktördür.

Bebeklerin alt bölgeleri temiz pamuk ile ılık su yardımıyla temizlenmelidir. Parfüm ile kimyasal içermeyen dezenfektanlardan bir sabun veya yalnızca su ile idrar ve dışkı temizlenmelidir. Daha sonra yumuşak havlu yardımıyla bebeğin alt bölgesi güzelce kurulanıp havalandırılmalı ve bezi bağlanmalıdır.

Cildin nefes alması sağlanacak kıyafetler tercih edilmeli ve bebeğin günde yeterli miktarda su tüketildiğine dikkat edilmelidir. Emziren annelerinde antibiyotik gibi benzeri ilaçları kullanırken bebeklerin beslenmesine dikkat etmesi de pişik oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerde Pişik Neden Oluşur?

Yetişkinlerde çok sık olmasa yine de görülen pişik, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak mantar ile enfeksiyon riskinin yükselmesinde, cinsel organ ve kasıkların temizliğinin yeterinde yapılmaması sonucu o bölgelerde oluşan bakterilerin üremesi, aşırı kilo ile hareketsizlik sonucu alınan kilo ile hassas bölgelerde sürtünme sonucu deride oluşan tahriş gibi nedenler yetişkinlerde pişik oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Yetişkinlerde Pişik Oluşumu Nasıl Engellenir?

Pişik oluşumunu engellemek için vücut bakımına özen gösterilmelidir. Vücudun nemli olması engellenmeli ve cildin Ph değerini bozabilecek ürünlerin kullanımından uzak durulmalıdır. Pişik oluşmasını engellemek için vücuda sürekli olarak pudra uygulamakta cildin kurumasına sebebiyet vermektedir.

Pişik oluşmaması için duş alındıktan sonra vücudu güzelce kurutmalı ve bir havlu ile vücudun nemini alırken, sert havlu kullanımından kaçınılmalıdır. Vücudun kurulanması yapıldıktan sonra vücut kremi ile cildin ihtiyacı olan nemin alınması sağlanmalıdır. Bunların yanında iç çamaşırların, çorap ile kıyafetlerin saten ve sentetik maddelerden olmaması gerekmektedir.

Pişik Oluşumu En Hızlı Nasıl Geçirilir?

Bebeklerde oluşan pişiklerde orijinal zeytinyağı ile lavanta yağları ile pişik oluşan bölgeye masaj yaparak uygulanması ile hızlı sonuç vermektedir. Yalnız burada dikkat edilecek bir diğer konu ise cildi hassas olanların lavanta yağını kullanırken su ile önceden seyreltmeli ve ondan kullanmaya başlaması gerekmektedir.

Yetişkin pişiklerin ise en hızlı şekilde geçmesi için yoğurt ile birlikte Hindistan cevizi yağı kullanması önerilmektedir. Ayrıca aktardan alınan kilin düzenli bir kullanımdan sonra pişiği hızlı bir şekilde geçirdiği belirtilmekle birlikte sürülmeden önce 5 dakika tencerede ısıtılarak, pişik olan bölgeye sürülmesi ve bir süre bekletildikten sonra yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir.

Pişik Nasıl Geçer?
Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Oluşan Bölgeye Pudra Uygulamak İyi Gelir Mi?

Pişik sorunlarını gidermek için bebek pudrası kullanmak vücuttaki suyu çekerek ciltteki nemi hapseder ve pişiği geçirmek yerine daha da arttırmaktadır.

Pişik Ne Kadar Sürede Geçer?

Pişiğin oluştuğu bölgeyi temiz tutmak ve kuru kalmasını sağlayarak gerekli olan losyon ve kremlerin kullanılması sonucu iki-üç gün gibi sürede geçmektedir.

Pişik İle Mantar Enfeksiyonu Nasıl Ayırt Edilir?

Sıcak ile nemin olduğu yerde mantar enfeksiyonun oluşum olasılığı artmaktadır. Pişik eğer mantar enfeksiyonu olursa parlak kırmızı renklerde ve nemli pişik çevresinde küçük, kırmızı renkte serpinti şeklinde döküntüler oluşur.

Pişik Olan Bölgeye Vazelin Sürülür Mü?

Vazelin, yanık, çatlak, morarma ve pişik için uygun olduğundan dolayı pişik olan bölgeye kullanımı uygun olan maddedir.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer? > https://www.pusholder.com/bebeklerde-oksuruk-nasil-gecer/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu