Sağlık

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürüğü geçirmek için bebeğin vakit geçirdiği ortamın havasının temiz ve ferah tutulması gerekir. Bebeği dik konuda oturtmak ve ideal sürede buharlı bir banyo yaptırmak, bebeklerde öksürük nasıl geçer? Sorusuna yanıt olarak gösterilebilecek uygulamalardır.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?
Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde oluşan öksürük problemine iyi gelen uygulamalar:

 • Bebeklerin yeterli şekilde sıvı tüketmesini sağlamak,
 • Bulunan ortamın havasını buharlı cihazlar ile nemlendirmek,
 • Sıcak duş ardından bebeği bir süre buharlı banyoda tutmak,
 • Bebeği yüz üstü yatırarak sırtını ovmak,
 • Gece öksürüğü oluşması halinde bebeği hafif şekilde dik konuma getirilmiş bir yastıkta uyutmak,

Bu işlemler sayesinde öksürük etkisi hafifletilir.

Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelen Kürler Neler?

Bebeklerdeki öksürük sorununa iyi gelen kürler:

 • Pekmez ve karabiber karışımı,
 • Pekmez ve tereyağı karışımı,
 • 12 aydan büyük bebekler için ıhlamur yaprağı ve limon çayı,
 • Ayva yaprağının kaynatılması ile elde edilen çay,

Bu tip doğal çay ve kürler bebeklerin öksürük probleminde kullanılabilir. Kürleri kullanmadan önce içlerinde yer alan meyve veya baharatlara karşı alerjisinin olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir.

Bebeklerde Balgamlı Öksürüğü Ne Geçirir?

Bebeklerde balgamlı öksürüğü geçirmek için doğal yöntemlerden yararlanılabilir. Balgamlı öksürüğü geçirmek için boğazı yumuşatacak olan yöntemler uygulanmalıdır. 6 ayı doldurmuş olan bebekler için bitki çaylarının yarım çay bardağı kadar içirilmesi öksürük sorununu gidermeye yardımcıdır. Ihlamur, kuşburnu gibi yararlı çay çeşitleri tercih edilebilir.

Tercih edilen bitki çayı bebeğe içirilmeden her hangi bir alerji riskinin var olup olmadığından emin olunmalıdır. Balgamlı bir öksürükte balgamın atılabilmesi için bebeğe ideal seviyede su içirmek gerekir. Hastalıklar ve soğuk algınlığı ile oluşan balgamlı öksürük durumlarında ise kısa sürede uzman hekime danışılması önem arz eder.

Bebeklerde Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kuru öksürüğe iyi gelen kürün tarifi ve kullanımı hakkında bilgiler:

 • 4 veya 5 adet hatme çiçeği tomurcuğu aktarlardan temin edilir.
 • Yarım bardak kaynamış su içine hatme çiçeği tomurcukları eklenir.
 • Tohumların demlenmesi beklenir ve bu sürede karışım ılık konuma gelir.
 • Ilınan ve demlenen karışım çocuğa içirilir.

Hatme çiçeği tohumu ile hazırlanan ve öksürüğü rahatlatan bu çay çeşidi, 3 yaşından küçük olan bebekler için önerilmez.

Bebeklerde Öksürüğe Neden Olan Hastalıklar Neler?

Bebeklerde öksürüğe neden olan hastalıklar:

 • Bronşit: Soğuk algınlığı rahatsızlığı ile birlikte oluşabilen bronşitte, bebeklerde hırıltılı bir öksürük görülür.
 • Astım: Bebeklerdeki kronik astım sonucunda öksürük problemi ile karşılaşılır. Göğüs kafesinde baskı hissi yapan bu rahatsızlığa bağlı olarak zorlanan bebekler hırıltılı şekilde öksürebilirler.
 • Krup: Ses tellerinde ortaya çıkan enfeksiyon olan krup sonrasında, öksürük problemi ortaya çıkar.
 • Reflü: Midede yemeğin birikmesi ardından oluşan asitdin yemek borusuna kaçmasına neden olabilen reflü probleminde, bebeklerde öksürük ortaya çıkabilir.

Bu sebeplere bağlı gelişen öksürüğe çözüm bulabilmek için bebeğin uzman bir hekime gösterilmesi ve gerekli ilaç kullanımının sağlanması önerilir.

Bebeklerde Öksürük Sebepleri Neler?

Bebeklerde öksürüğün ortaya çıkmasının genel nedenleri:

 • Bebeğin boğazına yabancı cisim kaçması,
 • Soğuk algınlığı,
 • Alerjiye bağlı rahatsızlıkların oluşması,
 • Solumun yollarının tahriş olması,
 • Balgam oluşması,

Bu gibi durumlarda bebeklerde öksürük gözlemlenir.

Bebeklerde Gece Öksürüğü Neden Olur?

Bebeklerde gece öksürüğü genellikle alerjik durumlar ve viral üst solunum yolu rahatsızlığına bağlı olarak gelişir. Gece uykusu sırasında boğazında kaşıntı hisseden ve gıcık hissini gidermek isteyen bebekler öksürme ihtiyacı duyarlar. Solunum yolları rahatsızlıklarında oluşan balgamlı öksürükler ise yine gece uykusunu bozan faktörler arasında yer alır.

Gece öksürüklerinin görülmesi halinde bebeğin yüz üstü yatırılarak, sırtının hafifçe ovulması ve balgamı daha rahat çıkarması sağlanabilir. Kuru bir gece öksürüğü halinde ise yastığının tam yatık biçimde değil hafif dik biçimde tutulması gerekir. Bu işlem sayesinde bebeğin daha rahat nefes almasına yardımcı olunur. Doktora danışıldıktan sonra her hangi bir alerji durumu yoksa bitki çayları ile bir kaşık doğal bal karıştırılarak içirilebilir.

Bebeklerde Öksürük Tehlikeli mi?

Bebeklerde öksürük belirli hastalık tiplerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ek olarak bebeğin boğazına yabancı bir kaçmış ise öksürük problemi gündeme gelebilir. Bu gibi bir durumda yabancı cismin boğazda yer alması risk teşkil ettiğinden kısa sürede doktora başvurulması gerekir. Balgamlı ve kuru öksürük oluşumunda ise risk seviyesi yüksek olmasa da temelde yatan hastalığın tedavi koşullarından yararlanılmaması halinde risk yükselir. En kısa sürede öksürüğe neden olan rahatsızlığın öğrenilmesi ve doktor kontrolünde gerekli tedavinin alınması önem arz eder.

Bebeklerde Öksürük İçin Şurup Kullanımı

Bebeklerde öksürük problemi oluşması halinde kişisel bir karar bazında öksürük şurubunun kullanılması önerilmez. Öksürük şurubunun kullanılması hakkında kararı, uzman hekim vermelidir. Bebek doktora gösterilene kadar rahatlaması amacı ile doğal yöntemlerden yararlanmak mümkündür. Bunun haricinde öksürük şurubu doktorun reçete oluşturası ardından önerilen dozda ve sıklıkta verilmelidir.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?
Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürük İçin Antibiyotik Kullanılır mı?

Sadece bebeklerde oluşan öksürük halinde değil yetişkinlerde oluşan öksürük halinde de kişisel bir karar üzerine antibiyotik kullanımı yapılmamalıdır. Solunum yollarına ilişkin bir iltihaplanma halinde öksürüğün oluşması antibiyotik kullanımının gözden geçirilmesine neden olmaktadır. Bebek uzman hekime gösterildikten sonra, önerilmesi halinde, belirlenen dozda antibiyotik kullanımı sağlanabilir. Bu durum haricinde anne ve babaların kontrolsüz antibiyotik kullanımı gerçekleştirmesi önerilmez.

Bebekler Kusmaya Sebep Olan Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde kusmaya sebep olan öksürük çoğu kez reflü problemi ile ortaya çıkar. Bu öksürüğün ve zorlanma sebebi ile yarattığı kusma ihtiyacının giderilmesi için temelde yatan reflünün tedavi edilmesi gerekir. Kusma ile birlikte oluşan öksürüğün tedavisi için doğal yöntemler yeterli olmayacağından çocuk doktoruna kısa süre içerisinde danışılmalıdır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri > https://www.pusholder.com/bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu