Bilgi Kutusu

Replika Ne Demektir?

Adı her ne kadar yabancı bir terim gibi gelse de anlamı günlük hayatta hiç yabancı olmadığımız bir kelimedir. Peki, replika ne demektir? Replika kelimesinin anlamı, kopyası veya birebir aynısıdır. Bu kelimeyi genellikle orijinal olmayan ürünleri tabir etmek amacıyla kullanırız.

Replika ürünleri hayatımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu ürünler, orijinalleri ile tıpatıp aynıdır. Bu nedenle replika ürünleri ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Replika ürünleri ayırt edebilmek için profesyonel bir inceleme gerekmektedir.

Ancak replika ürünlerinin özelliklerini iyi bilirseniz, bu kavramı orijinallikten ayırabilirsiniz. Replika kelimesinin tam karşılığı kopyacılıktır. Bu bakımdan replika kelimesi her alanda anlam kazanmıştır.

Ancak genellikle ürünleri açıklarken tercih edilen bir kelime olması, replika ürün kelimesinin kalıplaşmasına neden olmuştur. Özellikle de telefonlar için kullanılan bir kelime haline gelmiştir. Bu nedenle replika denildiğinde insanların aklına orijinal olmayan ürünler gelmektedir.

Replika Ne Demektir?
Replika Ne Demektir?

Replika Ürünlerin Özellikleri Nelerdir?

Replika ürünleri, orijinal ürünlerden ayıran birtakım özellikler vardır. Bu özellikleri iyi bilirseniz, replikanın ayrımını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Replika ürünlerinin özellikleri şunlardır:

 • Replika ürünlerin garantisi yoktur.
 • Replika ürünlerinde eğer bir sorun meydana gelirse iade hakkınız yoktur.
 • Replika ürünlerin fiyatları son derece düşüktür.
 • Replika ürünlerin teknik servis hizmeti bulunmamaktadır. Sadece alışverişi sağladığınız yer size teknik servis hizmeti verir.
 • Replika ürünlerde resmi belgeler bulunmaz.

Bu özellikleri çok iyi bilmeniz, replika ürünlerden uzak durmanızı sağlar. Böylece maddi açıdan herhangi bir zarara maruz kalmazsınız. Replika ve orijinal ayrımını yapmanız önemlidir. Bunun yanında replika sadece ürünler için kullanılan bir kelime değildir.

Aynı zamanda çeşitli sanat eserlerinin kopya edilmesi de yine replika anlamını kapsar. Ancak bu kelime daha çok teknoloji alanında yer edinmiştir. Bu nedenle replika denildiğinde insanlar orijinal olmayan ürün akla gelmektedir.

Replikaları Bulunan Ürünler Nelerdir?

Replika kelimesinin anlamı, kopyası olduğundan dolayı hemen hemen her alanda bu kelimeyi kullanabilirsiniz. Kopyalanan ürünleri tabir edebilmek amacıyla kullanılan bu kelime, en yaygın olarak teknolojik ürünlerde kullanılmaktadır.

Replikaları bulunan ürünler ise şunlardır:

 • Takı
 • Cep telefonu
 • Saat
 • Bayan çanta
 • Parfüm
 • Spor giyim

Alanlarından yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Burada önemli olan replika denildiği zaman insanların orijinal bir ürün olmadığını anlamaları gerekir. Bazı insanlar, replika kelimesinin anlamını tam bilmediklerinden dolayı iyi bir anlamı varmış gibi replika olarak tabir edilen ürünlere yönelirler.

Bu nedenle bazı insanların replika konusunda bilinçlenmeleri gerekir. Özellikle de alınan ürüne çok yüksek bir ödeme yapıyorsanız, mutlaka ürünün replika olup olmadığını tespit etmeniz gerekir.

Güvenilir bir alışveriş için bu kelimenin anlamını herkesin doğru bir şekilde bilmesi önemlidir. Replika konusunda insanların dikkatli davranmaları, yararlarına olacaktır.

Replika Ayrımını Yapmak İçin Renge Bakın

Replika bir ürünün ayrımını yapmak, sadece birtakım hususları incelemenize bakar. Bu hususlardan ilki renktir. Genellikle giyim alanındaki ürünlerde bu hususa dikkat etmeniz yeterlidir.

Orijinal bir ürünün amblemi ile replika bir ürünün amblemini yan yana getirdiğiniz zaman aralarındaki renk farkını kolaylıkla görebilirsiniz. Böylece replika ayrımını rahatlıkla yapabilirsiniz. Replika ürünlerin hepsinde orijinal renk yanlış olur ya da farklı bir tonda olur.

Bu tonun ayrımını yaptığınız an da orijinal ürünü bulabilirsiniz. Böylece replika ürünleri orijinal diye size satmaya çalışan kişilere kolay kolay kanmazsınız. Özellikle de giyim alanında marka ürünlerin amblem rengini iyi bilmeniz gerekir.

Replika Ürünlerinde Ağırlık

Replika ve orijinal ayrımını yapmanın diğer bir yolu ise ağırlık kontrolüdür. Aldığınız ürünün ağırlığını kontrol ederek replika olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu ağırlığı anlayabilmek için bir elinize orijinal ürünü diğer elinize de replika ürünü almanız gerekir.

Zaten ağırlık farkını kendi elinizle hissedebilirsiniz. Genellikle telefon ve saat gibi ürünlerde bu yöntemi deneyebilirsiniz. Eğer replika ve orijinal ayrımını çok iyi yapabiliyorsanız, ağırlıktan hemen ürünün replika olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Replika Ne Demektir?
Replika Ne Demektir?

Replika Ürünlerinde Fiyat

Replika ürünlerin en önemli özelliklerinden biri ucuz olmalarıdır. Orijinal ürünler kesinlikle ucuz olmazlar. Sadece belirli indirimler yaparlar. Ancak replika ürünleri her zaman ucuzdur. Bu nedenle ürünün fiyatını ucuz görmeniz, o ürünün replika olduğunun bir göstergesidir.

Özellikle de teknolojik aletlerde bu durum söz konusudur. Genellikle replika telefonlar, son derece ucuzdur. Bu da telefonun orijinal olmadığını gösterir. Üstüne de eğer ürünün ağırlığı az ise replika olduğundan şüphe edebilirsiniz.

Garanti Belgesi

Garanti belgesi, orijinal bir ürünün olmazsa olmazları arasında yer alır. Bu nedenle garanti belgesi bulunmayan herhangi bir ürünü kesinlikle almayın. Ancak bazı firmalar bu konuda uyanıklık yapmaktadırlar. Ürettikleri replika ürünlerin fark edilmemesi için garanti belgesini kopyalanmış bir şekilde ürün içerisine koyarlar.

Bazı insanlar, bu garanti belgesinin geçerli olduğunu ürününde orijinal olduğunu düşünürler. Ancak kopyalanmış garanti belgesi de replika ürünlerin bir özelliğidir. Garanti belgesine çok dikkat etmeniz gerekir. Orijinal olmayan bir ürünün en önemli göstergelerinden biridir.

Mağaza Güvenirliliği

Replika bir ürün ile karşı karşıya kalmamak için güvenilir olan mağazalardan alışveriş yapmanız daha doğru olur. Özellikle de online alışveriş yapıyorsanız, iki kat daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Ürünlerinin orijinalliği ile popüler olan mağazalara yönelin. Ya da daha önce bu mağazadan alışveriş yapmış kişilerin yorumlarını okuyun. Böylece replika mağduru olmaktan kurtulabilirsiniz.

Fatura Bilgisi

Sıfır olarak aldığınız bir ürünün mutlaka faturası bulunur. Tabi bu ürün replika olmazsa fatura verilir. Eğer ürün replika ise bazı mağazalar fatura kesmez. Bu nedenle ürün alırken de dikkatli davranmalısınız. Ürünle ilgili bir sorun yaşadığınız zaman bu faturayı yasal olarak kullanabilirsiniz. Ancak elinizde fatura olmazsa ürünün bir anlamı da kalmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu