Bilgi Kutusu

Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi

Dünya üzerinde insanoğlu yaşamın varoluşundan itibaren birçok bilgiye ve yeniliğe ev sahipliği yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Araştırmalar sonunda dünyanın her yerinde ilginç bilgiler elde edilmiş ve insanlığa sunulmuştur. Bu ilginç bilgilerden bazıları ise şöyledir;

Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi
Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi

Eiffel Kulesi

Eiffel Kulesi en yüksek yapı olma özelliği ile Fransa’nın sembolü haline gelmiş en ilginç mimari yapılardan birisidir. Yapıldığı Paris’i âşıklar kenti yapan bu kule; açıklanan resmi sitelerindeki verilere göre tam tamına 1665 basamaktan oluşmaktadır. Yüksekliği ise yaklaşık 324.8 metredir. Tam olarak ne amaçla yapıldığı bilinmese de Fransa’yı Fransa yapan en önemli sembollerin başında gelmektedir. Her yıl milyonlarca turist Eiffel kulesini görmek için Paris’i ziyaret etmektedir.

Tozların Oluşumu

En çok yaz aylarında evlerin içi ve eşyalar oldukça çok toz tutmaktadır. Ev hanımlarının en büyük sorunu ise bu tozlardan kurtulmaya çalışmaktır. Peki, bu toz zerrecikleri nelerden oluşmaktadır? Bu toz zerreciklerinin büyük bir bölümü insanların ölmüş derilerinden oluşmaktadır. İnsanlar yıllarca farkında olmadan milyonlarca ölü deriyi vücutlarından atmaktadır. Bu deriler oldukça küçük parçacıklardan oluşmakta ve bildiğimiz toz halinde bulunmaktadır. Aslında evinizden temizlemeye çalıştığınız tozlar sizin ölü derilerinizdir.

Bambuların Büyüme Hızı

Daha çok Çin ve çevresinde yetiştirilen bu ithal bitkiler oldukça hızlı büyümektedirler. Çin’in en büyük gelir kaynaklarından olan bu bambu bitkileri toprağa ekildikten sonra büyümesi beklenmektedir. Beş yıl boyunca toprağı sulanan bambular ilk filiz vermeye başlamasıyla günde 90 cm kadar uzamaktadırlar. Hızla büyüyen bambular 6 ay içerisinde 27 metre kadar uzanabilmektedirler.

Denizatları

Denizin barındırdıkları içinde eşsiz güzelliğe ve yaratılışa sahip olan denizatları hakkında aslında birçok ilginç bilgi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi üreme faktörüdür. Doğumun dişilere ait olduğu bilinmektedir. Fakat denizatlarında bu olay tam tersi erkeklerine düşmektedir. Erkek denizatları dişilerinden aldığı yumurtaları olgunlaşıncaya kadar kendi kesesinde taşımaktadır. 4 ile 6 hafta sonunda erkek denizatları doğum yaparak binlerce yavru dünyaya getirmektedir.

Baykuşlar

Baykuşlar oldukça gizemli bir kuş türü olarak bilinmektedirler. Bu kuş türünün eşsiz güzelliğinin yanı sıra oldukça önemli özellikleri de bulunmaktadır. 270 derece geniş açı ile görebilmektedirler. Diğer kuş türlerine göre mavi rengi görebilen tek kuş türü olma özelliği de bulunmaktadır. Geceleri ise dallar üzerinde uyuyan dişilerinin düşmemesi için erkek baykuşlar eşlerinin yanı başında durarak nöbet tutmaktadırlar.

Filler Zıplayamaz

Filler; hayvanlar âlemindeki en ağır kara memelileri arasında yer almaktadır. Ağır cüsseli ve tonlarca ağırlığa ulaşabildikleri için dizlerini bükememektedirler. Zıplama fonksiyonu için dizlerin bükülmesi gerekmekte fakat filler bu eylemi yapamadıkları için zıplayamamaktadırlar.

Hamam böcekleri

Hamam böcekleri görünüşleri itibariyle ürkütücü olabilmektedirler. Fakat oldukça ilginç özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden birisi uzun yıllar yaşadıkları halde hiçbir değişim ve mutasyona uğramamışlardır. Bir diğer özellikleri ise; radyasyondan etkilenmeyen nadir böcek türü olmalarıdır. Halk arasında nadir bilinen bir özellikleri de kafaları kopuk halde bir haftaya yakın yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Kâğıt Paralar

Kâğıt paralar hayatımızın her alanında vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Adının kağıt olması oldukça yanıltıcıdır. Zira kâğıt paralar zannedildiği gibi kâğıt veya selüloz türevlerinden üretilmemiştir. Kağıt paralar pamuktan üretilmektedir.

Soğan Doğramak

Soğan yemeklerin vazgeçilmezidir. Yemeğe ayrı bir tat ve lezzet kazandıran soğanları doğramakta başlı başına bir sorundur. Soğan doğrarken sakız çiğnemek ya da dişlerin arasında kibrit çöpü tutmak gözlerin yaşarmamasını sağlamaktadır.

Zürafalar

Zürafalar; hayvanlar aleminin en uzun boylu ve zarif hayvanı olarak bilinmektedir. Ağaçların en yüksek dallarındaki yapraklara kolayca ulaşabilmektedirler. Boylarının yanı sıra dilleri de oldukça uzundur. Dillerinin boyu 53 cm’e kadar ulaşabilmekte ve bu uzun dilleriyle kendi kulaklarını temizleyebilmektedirler. Bir diğer özellikleri ise çıkardıkları sesler insanlar tarafından duyulmayacak kadar az çıkmakta ve sadece geceleri ses çıkararak iletişime geçmektedirler.

Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi
Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi

Elektrikli sandalye

Elektrikli sandalyeler bilindiği üzere Amerika’nın bazı eyaletlerinde işkence ve idam amaçlı kullanılmaktadır. Aslında bilinen yanlışlardan biridir. Elektrikli sandalyeler aslında dişçi koltuğu olarak üretilmiştir. Elektrikli sandalyenin mucidi ise bir dişçidir.

Karıncalar

Karıncalar çalışkanlıkları ve kışa hazırlık yapmaları ile bilinmektedirler. Suya düşen bir karıncanın boğulacağı düşünülmektedir. Fakat bu düşüncenin aksine karıncalar su altında nefes alabilmektedirler. Bunun yanı sıra karıncalar su altında bir haftadan fazla yaşayabilmektedir.

Çin Seddi

Çin Seddi bilindiği gibi akınlardan ve işgallerden korunmak amacıyla inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri olduğu da bilinenler arasındadır. Genel olarak halk arasında Çin Seddi’nin uzaydan da görüldüğü söylenmektedir. Bu bilgi doğru bilinen bir yanlıştır. Çünkü bilimsel araştırmalar sonucunda aslında Çin seddi uzaydan görülmediği kanıtlanmıştır.

Su aygırları

Hem karada hem de suda yaşayan bu hayvan türünün daha önce duyulmamış nadir bir özelliği bulunmaktadır. Su altıda oldukça uzun süreler geçirebilmektedirler. Su aygırları duygusal bir yapıya da sahiptirler. Bu duygusal yapıları gereği su aygırları üzüldüğü zaman terlemektedir. Terlemeleri oldukça normal olsa da ter renkleri kırmızı bir renk almaktadır.

Devekuşları

Tüylü cüsseleri, uzun boyunları ve büyük gözleriyle oldukça sevimli olan devekuşları bilindiği gibi oldukça hızlı koşmaktadırlar. Kafalarını kuma gömerek etraflarında kimsenin onları görmediklerini düşünmektedirler. Bu bilgi bilinen yanlışlar arasındadır. Deve kuşları uzaktaki sesleri duyabilmek ve gelecek olan tehlikeyi önceden sezebilmek amacıyla kafalarını kuma gömmektedirler. Yer altındaki frekanslar aracılığıyla tehlikenin boyutunu ve mesafesini belirleyebilmekte ve ona göre bir savunma geliştirebilmektedirler. Bir diğer bilgi ise devekuşlarının gözleri beyinlerinden oldukça büyüktür. Kafataslarının büyük bir kısmını gözleri oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu